Uncategorized

Zapiski z wygnania – film ze spotkania w Warszawie

„Zapiski z Wygnania” Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie – dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. (Ewa Lipska)

Sabina Baral urodziła się we Wrocławiu. Studiowała elektronikę, matematykę i biznes, wykładała historię architektury i design. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej, później zakochała się w kamieniołomach. Stworzyła wielokrotnie nagradzaną (m.in. słynnym amerykańskim CoTY) firmę SABINA Marble & Granite, która przez lata realizowała bardzo duże i prestiżowe zamówienia. Jest poliglotką i podróżniczką. Na stałe mieszka w San Francisco.

Wystąpiła: Krystyna Janda.

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli.
– Wielki temat XX i XXI wieku.
Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

Filmowal , napisal i przyslal Przemyslaw Wiszniewski

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA INFORMACJĘ PANI SABINIE BARAL.JUŻ ZAMÓWIŁAM KSIĄŻKĘ W EMPIKU.PRZESYŁAM SERDECZNE POZDROWIENIA.

 2. Elu, dziekuje za Twoj komentarz. ZAPISKI Z WYGNANIA sa bardzo dostepne w Polsce, a najlepiej tak:

  Oprocz wydawcy (AUSTERIA w Krakowie, do ktorej mozesz po prostu zadzwonic, 012 411 12 45), mozesz zamowic w Empiku i w Matrasie, albo wysylkowo na kazdym ponizszym i w setce innych:

  http://bonito.pl/k-90483327-zapiski-z-wygnania
  http://bookmaster.com.pl/ksiazka-zapiski,z,wygnania-baral,s…
  http://www.ceneo.pl/38043480
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/259458/zapiski-z-wygnania

  Pozdrawiam ciepli, i zycze dobrej lektury..

 3. Drogi kolego,
  bardzo mnie dziwi, ze uwazasz ksiazke Sabiny Baral za pierwszy ksiazke o marcu 1968. Moja ksiazka o tym ukazala sie we fragmentach oraz calosci juz kilkakrotnie. Oto podaje:
  – Fragmenty powieści „Ni pies, ni wydra”, w: „Midrasz”, pismo żydowskie, Warszawa, Nr. 2(70), luty 2003 i w „Slowie zydowskim”, marzec 2004

  – Powieść autobiograficzna „Ni pies, ni wydra … marzec 68 we wspomnieniach warszawskiej studentki”, wyd. „Studio EMKA”, Warszawa 2006. ISBN 83-88607-62-6 oraz 2012 jako audiobook w Studio Lissner, Warszawa

  Miala mnostwo swietnych recenzji w polskiej prasie, glowne stacje radiowe i telewizyjne mnie wrecz rozrywaly ( jak chcesz, moge Ci niektore przyslac!). Nastepnie ukazala sie takze w niemieckim wydawnictwie pod nieco zmienionym tytulem „…kein polnischer Staatsbürger“ ( …nie jest obywatelem polskim“), Berlin 2010, Trafo Verlag
  Pozdrawiam serdecznie,
  Dr. Viktoria Korb ( obecnie Berlin)

 4. BARDZO PORUSZYŁY MNIE TAK TRAGICZNE WSPOMNIENIA PANI SABINY BARAL.MIALAM KOLEŻANKI I KOLEGÓW ZE SZKOŁY Z KTÓRYMI ŻEGNAŁAM SIĘ W 1968r,PONIEWAŻ ICH RODZINY BYŁY WYGNANE Z KRAJU.BYLIŚMY BARDZO ZŻYCIZE SOBĄ I TAKIE POŻEGNANIA DLA MŁODYCH LUDZI BYŁY BARDZO BOLESNE.PO TYM FILMIE ODŻYŁY NA NOWO WSPOMNIENIA Z MŁODYCH LAT.NIESTETY PO ICH WYJEŻDZIE KONTAKT SIĘ URWAŁ,WIEM TYLKO,ŻE WYJECHALI DO IZRAELA.CHCIAŁABYM BARDZO PRZECZYTAĆ KSIĄŻKĘ „ZAPISKI Z WYGNANIA” MAM NADZIEJĘ,ŻE BĘDĘ MOGŁA JĄ GDZIEŚ KUPIĆ.NIGDY NIE MOGŁAM ZROZUMIEĆ ANTYSYMITYZMU I LUDZI,KTÓRZY ZGOTOWALI TAK OKRUTNY LOS LUDZIOM,KTÓRZY W NICZYM NIE ZASŁUŻYLI NA CIERPIENIE I POGARDĘ.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.