Polityka

Wiadomosci z Izraela

7 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Adis Abebie z premierem Etiopii, Hajle Marjam Desalegne. Desalegne powiedział, że „Izrael ciężko pracuje w wielu afrykańskich krajach. Nie ma powodu, aby odmawiać mu pozycji obserwatora wAfrykańskiej Unii.” Omówiono tematykę współpracy w zakresie rolnictwa, wody, komunikacji, turystyki i edukacji. Obaj politycy wzięli udział w forum ekonomicznym z udziałem około 300 izraelskich i etiopskich przedsiębiorców.

7 lipca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Sofii z prezydentem Bułgarii, Rosenem Plwneliewem. Rivlin powiedział: „Wszyscy musimy razem silnie stanąć i głośno oraz wyraźnie powiedzieć wszystkim, że będziemy walczyć z terroryzmem i jego zwolennikami w dowolnym miejscu, w którym będą działać lub usiłować się ukryć.” Plewneliew powiedział: „Izrael jest naszym strategicznym partnerem. Istnieje olbrzymi potencjał dla dwustronnej współpracy w różnych dziedzinach, w tym high-tech, elektroniki, rolnictwa i innych. Będziemy kontynuować i rozwijać współpracę w poszczególnych krajach, i będziemy tworzyć nowe projekty, które otwierają wiele nowych możliwości dla Bułgarii i Izraela. Oczekujemy na izraelskich turystów, którzy każdego roku przyjeżdżają do nas. W ubiegłym roku tysiące Izraelczyków odwiedziło Bułgarię, a będziemy szczęśliwi widząc Bułgarów odwiedzających Izrael. Spostrzegamy Izrael także jako potencjalnego dostawcę gazu do naszego regionu. W związku z naszym strategicznym położeniem możemy odstarczać gaz z Izraela do Europy. Mamy nadzieję, że Bułgaria będzie platformą do realizacji izraelskich interesów. Przyjaźń między mną a prezydentem Rivlinem jest silna i przyniesie korzyściu obu narodom.”

8 lipca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy kibucu Afikim, blisko jeziora Kinnaret w Galilei. Ranna kobieta straciła panowanie nad samochodem, który uderzył w bariery ochronne drogi. Inni kierowcy zatrzymali sprawcę zdarzenia, który okazał się obywatelem Jordanii. Przekazano go policji na przesłuchanie. Okazało się, że nielegalnie przekroczył on granicę jordańsko-izraelską. Został przekazany armii, która zajęła się dokładnym zbadaniem sprawy. Wstępny komunikat mówił, że ten 25-letni mężczyzna jest niezrównowarzony psychicznie.

8 lipca 2016 r. egipskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło „ciąłą budowę izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.” Oświadczenie określiło nowe plany budowy jako sprzeczne z międzynarodowym prawem i szkodzące procesowi pokojowemu. Wezwano rząd Izraela do „anulowania decyzji i położenia kresu polityce eskalacji, która zabija nadzieje Palestyńczyków.”

10 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z egipskim ministrem spraw zagranicznych Samehem Shoukry. Netanjahu poprosił Egipt o pomoc w powrocie dwóch Izraelczyków oraz ciał poległych żołnierzy ze Strefy Gazy. Shoukry powiedział, że Egipt udzieli w tej sprawie pomocy Izraelowi. Shoukry podkreślił, że „Egipt jest zaangażowany na rzecz wspierania sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego rozwiązania konfliktu palestyński-izraelskiego, wspierania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Egipskie przywództwo jest wytrwale i niezachwianie zaangażowane i zdeterminowane, aby zapewnić wszelkie możliwe formy wsparcia w celu osiągnięcia tego szlachetnego celu.”

10 lipca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki w rejonie dzielnicy Isawija we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów strzegących dostępu do Uniwersytetu Hebrajskiego. Policja zatrzymała 1 Araba.

10 lipca 2016 r. Departament Obrony USA potwierdził sprzedaż Izraelowi ośmiu nowych wielozadaniowych helikopterów morskich Sikorsky SH-60F Seahawk. Helikoptery będą zabezpieczać platformy wydobywcze gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. Będą one stacjonować na pokładach czterech nowych korwet rakietowych typu Sa’ar 6, które są budowane w niemieckich stoczniach (kontrakt podpisano w maju 2015 r., a pierwsza korweta rozpocznie służbę w 2019 r.). Wartość kontraktu wynosi 300 mln USD.

10 lipca 2016 r. przedstawiciele Jordanii i Autonomii Palestyńskiej złożyli w UNESCO projekt rezolucji, która zaprzecza jakimkolwiek żydowskim związkom ze Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. Rezolucja uznaje cały kompleks meczetu Al-Aksa za święte miejsce islamu, które nie ma żadnych relacji do judaizmu (obejmuje to także Zachodni Mur). Projekt żąda od Izraela przywrócenia „historycznego status Quo” sprzed 1967 r. Według oceny niektórych ekspertów oznaczałoby to wprowadzenie dla Żydów całkowitego zakazu wstępu na Wzgórze Świątynne, gdyż taki był stan prawny podczas jordańskiej okupacji w latach 1948-1967. Projekt rezolucji będzie głosowany w tajnym głosowaniu. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO składa się z przedstawicieli 21 państw. Obecne obrady trwają od dzisiaj do 20 lipca, i odbywają się w Istanbule (Turcja).

11 lipca 2016 r. dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych, Dore Gold potępił projekt rezolucji rozpatrywany przez UNESCO. Gold określił ją jako „całkowicie jednostronny projekt, który celowo ignoruje historyczny związek Żydów z ich dawną stolicą. Rezolucja opisuje Wzgórze Świątynne, na którym stała Świątynia Salomona, a później Świątynia Heroda – najświętsze miejsce judaizmu – jedynie jako święte miejsce muzułmańskiego kultu. W rzeczywistości przywiązanie Żydów do Jerozolimy przetrwało od starożytności do współczesnych czasów. Stare synagogi zostały sprofanowane i zniszczone przez inwazję koalicyjnych armii w 1948 roku, które dokonały etnicznej czystki jakiejkolwiek obecności Żydów na starówce. Projekt rezolucji jest próbą zniekształcenia historii. Jest on całkowicie oderwany od rzeczywistości.”

11 lipca 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zmieniono scenariusze działania artylerii na wypadek kolejnej wojny w południowym Libanie. Dotychczas izraelska artyleria odpowiadała ogniem na pociski rakietowe Hezbollahu, starając się w jak najkrótszym czasie trafić w miejsca wystrzelenia rakiet. Hezbollah jednak znacznie rozproszył swoje siły, ustawiając wyrzutnie i centra dowodzenia blisko granicy. W ocenie ekspertów wojskowych, Hezbollah zyskał także zdolność zlokalizowania i uderzenia w baterie izraelskiej artylerii. Wymusiło to zmienienie scenariusza działań, które teraz przewiduje wysłanie silnych jednostek lądowych – siły pancerne, inżynieryjne, piechota i artyleria – do południowego Libanu. W tym celu zreorganizowana została Jednostka 215 artylerii. Może ona towarzyszyć siłom pancernym i szybko zmieniając pozycje, razić kolejne cele wroga. Przy tej okazji ujawniono, że prace nad tym trwały już od 1986 r.

11 lipca 2016 r. egipski parlamentarzysta Mohamed Kamal powiedział, że Izrael i Egipt ściśle ze sobą współpracują w walce z terroryzmem na Półwyspie Synaj. „Jest to wysoki poziom współpracy, który jest bez precedensu zwłaszcza w dziedzinie walki z terroryzmem.” Prawdopodobnie komentarz ten odnosi się do obecności izraelskich uzbrojonych dronów w przestrzeni powietrznej Egiptu nad Półwyspem Synaj. W ten sposób Izrael wspiera działania egipskiej armii przeciwko terrorystom.

11 lipca 2016 r. południowo afrykańska policja aresztowała 4 terrorystów, którzy planowali zamachy terrorystyczne na żydowskie obiekty w Pretorii. Celem miała być także ambasada Stanów Zjednoczonych. Terroryści byli powiązani z Państwem Islamskim.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.