Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Izraelskie Kfiry dla Argentyny?

Argentyna zainteresowana jest kupnem samolotów Israel Aerospace Industries Kfir, służących niegdyś w siłach powietrznych Izraela. Mimo dwóch rund rozmów na ten temat, strony nie doszły jeszcze do porozumienia. Głównym punktem spornym pozostaje cena.

Calosc TUTAJ


Spóźniony awans krezki

Krezka, czyli znajdująca się wewnątrz jamy brzusznej błona utrzymująca i stabilizująca narządy wewnętrzne – została właśnie oficjalnie uznana za odrębny, 79. narząd ludzkiego ciała. Co z tego wynika?

Calosc TUTAJ 


Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w sobotę Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.
Calosc TUTAJ


Nowe fakty w sprawie zatonięcia Titanica

Zatonięcie Titanica mogło być spowodowane ogromnym pożarem na pokładzie, a nie uderzeniem w górę lodową, jak dotychczas przypuszczano – twierdzą eksperci, których analizy przytacza “The Independent”. Opublikowane niedawno dowody przemawiają właśnie za tą teorią.

Calosc TUTAJ


Benjamin Disraeli – konserwatywny reformator

Benjamin Disraeli przyszedł na świat 21 grudnia 1804 roku. Obok liberała Williama Gladstone’a był jednym z symboli życia politycznego epoki wiktoriańskiej. Był przy tym niebywale barwną postacią.

…zapamiętany jako pierwszy (i jak dotąd jedyny) brytyjski premier pochodzenia żydowskiego.

 Calosc TUTAJ

 

Europa: krytyka islamu jest nielegalna

Kilka rządów europejskich oznajmiło wyraźnie swoim obywatelom, że krytykowanie europejskiej polityki migracyjnej lub migrantów jest karalne i może prowadzić do aresztowania, oskarżenia, a także skazania. Chociaż takie praktyki stanowią charakterystykę zachowania państwa policyjnego, rządy europejskie nie zatrzymują się na tym. Idą jeszcze dalej, by zapewnić, że islam ogólnie również nie jest krytykowany.
Calosc TUTAJ

Terrorystyczne zagrożenie z Niemiec.
Niekontrolowany napływ migrantów do Europy nie jest wyłączną przyczyną wzrostu zagrożenia terrorystycznego na Starym Kontynencie. O ile w ujęciu krótkoterminowym kluczowe znaczenie miała infiltracja fali uchodźców i migrantów przez terrorystów, o tyle w ujęciu długoterminowym głównym źródłem rozwoju dżihadyzmu w Europie jest tolerancja dla salafizmu. 
Calosc TUTAJ

Polska w Holokauście nie uczestniczyła ani przez chwilę
PAP: W Polsce co jakiś czas wybucha spór dotyczący pamięci o polsko-żydowskich relacjach w czasie okupacji niemieckiej. Mówiąc najkrócej wyraża się on w pytaniu, czy Polacy bardziej pomagali Żydom, czy raczej byli im obojętni lub wręcz współuczestniczyli w zbrodni Holokaustu. Jakie jest pana zdanie na ten temat?
Calosc TUTAJ

“Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” ustalano na Mazurach

Decyzje dotyczące “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, które oficjalnie zapadły na konferencji w podberlińskim Wannesee w 1942 r., poprzedziły uzgodnienia poczynione przez najważniejszych niemieckich urzędników i najwyższych funkcjonariuszy SS w ośrodku wypoczynkowym Hegewaldheim na Mazurach. “Ośrodek wypoczynkowy nadal działa w tym samym miejscu. A wydarzenia te nie są powszechnie znane” – mówi PAP historyk i regionalista dr Jerzy Łapo.

Calosc TUTAJ

“Najpierw przyszli po Asię Bibi”

Czy Wielka Brytania staje się państwem nazistowskim? Wydawałoby się to nieprawdopodobne, ale słuchając w tych dniach niektórych krytyków rządu konserwatywnego wygląda to, jakbyśmy za moment mieli stać się rasistowskim despotyzmem.

Calosc TUTAJ


 

Pluralizm

My, Europejczycy, żyjemy dziś na najlepszym z istniejących światów. Możemy cieszyć się wolnością i dobrobytem rzadko (o ile w ogóle) oglądanym w dziejach. Ani demokracja liberalna, ani stanowiący jej ideowy rdzeń pluralizm nie są jednak historyczną normą czy czymś w rodzaju punktu docelowego dziejów ludzkości.

Calosc TUTAJ

 


Pokolenie jednorożców

Opowiadamy naszym dzieciom, że narysowały cudowny rysunek, zaśpiewały najlepiej ze wszystkich, nawet kupę zrobiły jedyną w swoim rodzaju. Rośnie nam pokolenie, które jest przekonane o swojej wyjątkowości. I ta konkurencja do wyjątkowości zaczyna być nie do zniesienia.
Calosc TUTAJ

Dora Diamant była największą miłością Franza Kafki, który zmarł w jej ramionach. Mieszkała w Będzinie. Poznajcie jej historię.
„Takie piękne dłonie i takie krwawe zajęcie” powiedział Franz Kafka do Dory Diamant czyszczącej ryby. To było ich pierwsze spotkanie, w niemieckim kąpielisku nad Bałtykiem. Dora wyjechała tam pomagać w kuchni, jako wolontariuszka. Franz pojechał tam z siostrą Ottlą i jej dziećmi. Tak zaczął się jeden z najpiękniejszych romansów w historii. I wielka miłość po grób.

Calosc TUTAJ


 

Niemcy: krytyczne wydanie “Mein Kampf” jest bestsellerem

Krytyczne wydanie “Mein Kampf” Adolfa Hitlera stało się w Niemczech bestsellerem. Agencja dpa informuje we wtorek, że od czasu opublikowania tej książki przed rokiem sprzedano już 85 tysięcy egzemplarzy. W tym miesiącu planowany jest dodruk kolejnych.

Calosc TUTAJ

Projekt ” Tanowskie macewy”
W ramach projektu “Tarnowskie macewy – obóz dla wolontariuszy”, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Fundacja AntySchematy 2 przygotowała publikację “Kamień i pamięć. Cmentarz żydowski w Tarnowie”.
Calosc TUTAJ

Jazda Żydy z Polski, nim ten rok upłynie !

„W niedziele handel róbcie sobie w Palestynie, więc jazda Żydy z Polski, nim ten rok upłynie” – takie życzenia dla Narodu od redakcji „Przewodnika katolickiego” –  „pisma ilustrowanego dla rodzin katolickich” pojawiły się w noworocznym numerze w 1933 roku.
Calosc TUTAJ

 Do końca stycznia
Do końca stycznia można zgłaszać książki – kandydatki do 12. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Konkurs odbywa się w kategoriach poezja, proza, esej i przekład na język polski. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma 50 tys. zł. Laureatów poznamy we wrześniu.
Calosc TUTAJ

 Co czytać w roku 2017?

1.Péter Nádas, „Pamięć” (Biuro Literackie)
2.Jo Nesbø, „Makbet” (Wydawnictwo Dolnośląskie, kwiecień)
3.Karl Ove Knausgård, „Moja walka. Księga 6” (Wydawnictwo Literackie)
4.Hanya Yanagihara, „The People in the Trees” (W.A.B., jesień)
5.Zadie Smith, „Swing Time” (Znak, jesień)
i inne…
Calosc TUTAJ

Visar 15871739_249430342148069_1475296131224258779_n.jpg

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.