Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Izraelski ekspert: Cyberprzestrzeń przedłużeniem tradycyjnej geopolityki.

O geopolityce cyberprzestrzeni, globalnych standardach cyberbezpieczeństwa oraz o polityce zagranicznej Izraela w przestrzeni wirtualnej mówi dla Cyberdefence24.pl doktor Iddo Moed z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

Calosc TUTAJ

„Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera”
Osobiste wspomnienia, opowieści i refleksje inspirowane twórczością krakowskiego poety Juliana Kornhausera złożyły się na książkę „Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera”. Teksty stworzyło blisko 100 autorów; pisarzy, krytyków i przyjaciół poety.
    Calosc TUTAJ

 We Francji powstanie Muzeum Witolda Gombrowicza

We francuskiej miejscowości Vence koło Nicei, w budynku, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz powstanie muzeum mu poświęcone – poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin otwarcia muzeum to wrzesień 2017 r.

Calosc TUTAJ


Marine Le Pen chce referendum ws. wyjścia z UE i zapowiada powrót franka

Jeśli szefowa francuskiego Frontu Narodowego wygra najbliższe wybory Francja gruntownie się zmieni. Będzie rozpisane referendum w sprawie jej uczestnictwa w Unii Europejskiej, Marine Le Pen zapowiada też wyjście ze zintegrowanych struktur militarnych Sojuszu.
Calosc TUTAJ

Triumf Trumpa?
Koncern Lockheed Martin zakończył negocjacje z Pentagonem w sprawie zakupu kolejnej partii samolotów F-35, których cena jednostkowa (w wersji A) po raz pierwsza spadła poniżej 100 milionów dolarów. Pewien wpływ na taki upust mogła mieć interwencja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Calosc TUTAJ

Przyznano nagrody Magazynu Literackiego „Książki”
Wspomnienia Marka Nowakowskiego, praca o Churchillu Tadeusza Kisielewskiego, „Skucha” Hugo Badera, albumy Adama Bujaka o rocznicy chrztu Polski i o skarbach Muzeum Narodowego w Gdańsku zostały Książkami Roku Magazynu Literackiego „Książki”.
Calosc TUTAJ

95. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
„Brylant, którym strzelamy we wroga” – tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 22 stycznia mija 95. rocznica urodzin poety, podharcmistrza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, który poległ w czasie powstania warszawskiego walcząc w szeregach batalionu „Parasol”.
Calosc TUTAJ

Palestyńczycy z Syrii: rok zabijania i tortur

2016 był trudnym rokiem dla Palestyńczyków. Był trudny nie tylko dla tych Palestyńczyków, którzy żyją na Zachodnim Brzegu pod rządami Autonomii Palestyńskiej (AP) lub w Strefie Gazy pod rządami Hamasu.

Kiedy ludzie Zachodu słyszą o „doli” i „cierpieniu” Palestyńczyków, natychmiast zakładają, że mowa o tych, którzy żyją na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy. Społeczność międzynarodowa rzadko słyszy o tym, co dzieje się z Palestyńczykami w krajach arabskich. Ta luka niewątpliwie istnieje dlatego, że trudno jest winę za udrękę Palestyńczyków w krajach arabskich przyczepić Izraelowi.

Calosc TUTAJ

 


Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran

70 lat temu odkryto grotę w Qumran, a w niej bezcenne manuskrypty esseńskie. Kilka dni temu potwierdzono zaś znalezienie następnej jaskini. Co w niej odkryto?

Calosc TUTAJ

 


Problem z polskimi obozami

Wiele mówi się w Polsce o błędnym i krzywdzącym terminie „polskie obozy koncentracyjne”. Tymczasem nie do końca zastanawiamy się, dlaczego taki skrót myślowy w ogóle jest możliwy.
„Polskie obozy koncentracyjne” należą do zbioru tzw. „kłamstw oświęcimskich”, czyli do rozumowania mającego na celu zafałszowanie historii na temat Holokaustu. Zasadnym jest jednak zastanowienie się, jakie są przyczyny popularności takiego terminu, choć Polska prowadzi kampanie na rzecz odkłamania historii. Co i rusz można przecież przeczytać doniesienia o tym, że Anglicy, Francuzi czy Niemcy użyli tego sformułowania w konkretnym kontekście. Bo liczy się przecież kontekst, a nie samo użycie słowa.

Calosc TUTAJ


80 tysięcy polskich zabytków na interaktywnej mapie

Już ponad 84 tys. polskich zabytków znajduje się na interaktywnej mapie udostępnionej w internecie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Wśród nich są m.in. pomniki historii i miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytki nieruchome oraz stanowiska archeologiczne.
Ogólnodostępny portal mapy.zabytek.gov.pl w obecnej formie działa od 2014 r. Spis zabytków jest aktualizowany co pół roku. Nie jest to jednak miejsce, gdzie można znaleźć informacje o wszystkich zabytkach w Polsce, bo np. samych stanowisk archeologicznych jest w naszym kraju ok. 450 tys.
Calosc TUTAJ

Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody – Dan David Prize

Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody – Dan David Prize – w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael).  Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród Dan David Prize za rok 2017 odbędzie się na Uniwersytecie w Tel Awiwie 21 maja 2017 roku.

Calosc TUTAJ


„Wysoki poziom merytoryczny”
Prof. Urszula Dudziak stale wygłasza tezy o seksualności Polaków, powołaniu kobiet, rolach mężczyzny. Na podstawie badań czy obserwacji?
Teolog dr hab. Urszula Dudziak od listopada 2016 roku pełni funkcję ekspertki od spraw wychowania w rodzinie – szefuje zespołowi, który pracuje nad podstawami programowymi z tego przedmiotu. Co budzi grozę, biorąc pod uwagę treść jej wykładów, wyciekających wciąż do sieci, szeroko obśmiewanych i komentowanych. Ale nie ma się z czego śmiać – podobne sformułowania mogą wkrótce trafić do podręczników.
  Calosc TUTAJ

Krótki przewodnik po zagranicznych naukowcach (i tłumaczach) zajmujących się Polską

Andruchowycz, Brodski, Davies, Gerould, Snyder, Sekiguchi… Sylwetki zagranicznych naukowców i tłumaczy, którzy przybliżają światu polską kulturę i historię. Kim są i jak dużo zrobili?

Calosc TUTAJ

5 rzeczy, których ludzie żałują w ostatnim dniu swojego życia

Australijska pielęgniarka Bronnie Ware prowadziła zeszyt z ostatnimi wyznaniami jej pacjentów. Zbiór okazał się bardzo pokaźny.

Warto zwrócić uwagę na to, czego w tych zestawieniach nie było w ogóle. Bronnie Ware nie usłyszała na przykład tego:

1. Żałuję, że nie miałem więcej pieniędzy
2. Żałuję, że nie miałem więcej partnerów
3. Żałuję, że nie zrobiłem większej kariery

Daje do myślenia?

Calosc TUTAJ

 


Deportacja szczecińskich Żydów,

do której doszło 75 lat temu, w lutym 1940 r., była preludium do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. To wydarzenie – podobnie jak historia nazistowskiego Szczecina – są dla polskich mieszkańców miasta prawie nieznane

Calosc TUTAJ

 45 lat temu zmarł Marian Hemar

11 lutego 1972 roku w Dorking pod Londynem zmarł Marian Hemar – poeta, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych, autor popularnych szlagierów i subtelny tłumacz poezji Horacego i sonetów Szekspira.

Calosc TUTAJ

 


Prace słynnych awangardowych twórców, m.in. Wasyla Kandyńskiego, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana, znalazły się na wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa otwarta będzie do 21 maja,…

 Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.