Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

19 lutego 2017 r. minister nauki i technologii Ofir Akunis powiedział na porannym posiedzeniu rządu, że utworzenie państwa palestyńskiego stanie się zagrożeniem bezpieczeństwa państwa Izrael. „Cieszę się, że dyskusja o rozwiązaniu dwupaństwowym spadła z porządku obrad. Jest to wielka zmiana w stosunku do tego, co panowało tutaj w ciągu ostatnich ośmiu lat. Rozwiązanie dwupaństwowe stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie palestyńskim terroryzmem dla Izraela. Poza tym, nikt na świecie nie oddaje wrogowi swojej ziemi. Tak więc, pomysł ten był absurdalny i po ośmiu latach został usunięty z porządku obrad w Izraelu. Od ośmiu lat w mniejszości walczyłem przeciwko tej idei. Nadal musimy walczyć z tym pomysłem i mobilizować opinię publiczną zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Popieram proces pokojowy, popieram negocjacje z Palestyńczykami, popieram negocjacje z każdym arabskim państwem i ze wszystkimi, którzy chcą z nami pokoju, ale nie z tymi, którzy chcą nas, podobnie jak Palestyńczycy, zastąpić. Gdyby Palestyńczycy poważnie pragnęli pokoju, to ten pokój już by panował. Niestety po drugiej stronie nie ma partnera. Oni nie chcą pokoju, a zatem nie ma pokoju z nimi.” Premier Netanjahu poinformował członków rządu o przebiegu rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem.

19 lutego 2017 r. rozpoczęły się prace przy drążeniu podziemnych tuneli pod budowę metra w Tel Awiwie. Prace rozpoczęła pierwsza maszyna, która otrzymała imię „Golda” (na cześć Goldy Mier). Ogółem przy budowie metra w Tel Awiwie będzie pracować osiem wiertnic, każda o masie około 900 ton. Szacuje się, że każda z maszyn będzie kopać około 10 metrów tunelu dziennie. Tunele będą przebiegać na głębokości 30 metrów pod ziemią. Pierwsze prace rozpoczęto pod autostradą Ajalon w centrum Tel Awiwu, tworząc infrastrukturę dla podziemnych stacji kolejowych. Prace realizuje China Railway Tunnel Group.

19 lutego 2017 r. sąd w Gazie skazał na śmierć 3 Palestyńczyków, których oskarżono o rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela.

19 lutego 2017 r. zachodnie agencje wywiadowcze poinformowały, że pomimo wielkich wysiłków podejmowanych w ciągu minionych pięciu lat przez Izrael, libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah zdołała pozyskać co najmniej osiem rakiet P-800 Onyx, co może całkowicie zmienić równowagę sił we wszchodniej części basenu Morza Śródziemnego. Rosyjskie naddźwiękowe rakiety P-800 Onyx są uznawane za najlepsze rakietowe pociski przeciwko okrętom. Mogą być odpalane z brzegu i mając zasięg do 300 km mogą razić okręty izraelskiej i amerykańskiej marynarki wojennej, statki handlowe, oraz platformy wydobywcze ropę naftową i gaz ziemny. Obecnie nie istnieje system obrony elektronicznej, który potrafiłby przechwycić te rakiety.

20 lutego 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z egipskiego Półwyspu Synaj dwie rakiety, które spadły w otwartym terenie w pobliżu Rafah na Negewie. Prawdopodobnie za takiem stoi ISIS. Wojskowi eksperci oceniają, że siły terrorystycznej organizacji ISIS przejęły kontrolę nad rejonem Jarmuch, który znajduje się u styku granic Egiptu, Izraela i Jordanii. Również na syryjskich Wzgórzach Golan siły związane z ISIS przejęły cztery wioski ze strategicznie położonymi w okolicy wzgórzami.

20 lutego 2017 r. ministerstwo transportu zaakceptowało projekt budowy linii kolejowej pomiędzy Hajfą a Nazaretem. Linia będzie mieć długość 43 km i 17 stacji po drodze. Pociągi będą podróżować z prędkością do 120 km/h. Budowa linii potrwa 6 lat.

20 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu podczas odwiedzin w Singapurze powiedział: „Czuję, że Singapur i Izrael są pokrewnymi narodami, i uważam, że jest to szczególny przywilej i zaszczyt, być pierwszym premierem Izraela, który złożył oficjalną wizytę w Singapurze. Są to dwa małe państwa i dwa małe narody, które przeciwstawiły się prawom politycznej grawitacji, i na przekór swoim niewielkim rozmiarom osiągnęły globalną dominację.” Razem z singapurskim premierem Lee Hsien Loong omówił perspektywy rozwoju dalszej współpracy między oboma państwami.

21 lutego 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman sarkastycznie skomentował medialne doniesienia, że izraelski dron zaatakował cel ISIS na egipskim Półwyspie Synaj, powodując śmierć pięciu islamskich terrorystów. „Rzeczywiście na Synaju doszło do ataku i jak myślę, siły specjalne Lichtensteinu zlikwidowały kilku terrorystów ISIS.” Lieberman dodał, że nie warto brać na poważnie zagrożenia ze strony ISIS na Synaju. Ich działania są z pewnością dokuczliwe i uciążliwe, jednak nie posiadają oni armii podobnej do Hezbollahu lub Hamasu. Odnosząc się do gróźb ze strony szejka Nasrallaha powiedział: „Pies, który szczeka, nie gryzie. Radzę mu, aby nadal siedział w swoim bunkrze.”

21 lutego 2017 r. izraelscy żołnierze wykryli nad ranem warsztat produkujący broń, ukryty pod ziemią w arabskiej wiosce Tel w pobliżu Nablusu w Samarii. Skonfiskowano tokarki oraz inne urządzenia. Przejęto także dwa karabiny, pistolet, granat i amunicję. Aresztowano 3 Palestyńczyków.

21 lutego 2017 r. w Kairze odbyło się spotkanie egipskiego prezydenta Abdel Fattah al-Sisi z jordańskim królem Abdullahem II. Po spotkaniu obaj politycy oświadczyli, że nie może być żadnych ustępstw w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego.

22 lutego 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony przedstawił stan bezpieczeństwa państwa. Powiedział, że w 2016 r. Siłom Obronnym Izraela postawiono najważniejszy cel, jakim było utrzymanie gotowości na wypadek wojny. Cel ten został wypełniony w zadawalającym stopniu. Nastąpiła poprawa poziomu wyszkolenia żołnierzy, wzrosły możliwości wywiadowcze, oraz zwiększono zapasy amunicji. Podczas szkoleń położono nacisk na szybkość przemieszczania sił lądowych, co jest kluczem do osiągnięcia zwycięstwa i pokonania przeciwnika. Sytuacja bezpieczeństwa państwa w znaczący sposób poprawiła się, gdy w połowie 2016 r. udało się wyciszyć falę arabskiego terroru, który rozpoczął się w 2015 r. W działania te byli zaangażowani żołnierze Sił Obronnych Izraela, którzy prowadzili szerokie działania operacyjne, z których większość nie jest jawna dla opinii publicznej. Działania te przyniosły uspokojenie sytuacji oraz wzmocniły siłę odstraszania Sił Obronnych Izraela. Eizenkot powiedział, że kluczowym aspektem ograniczającym terror jest prawidłowe użycie siły, w taki sposób, aby wyraźnie rozróżniać ludność cywilną od terrorystów, pozwalając tym samym na prowadzenie normalnego trybu życia, pracy i nauki Palestyńczyków. Obserwacje z minionego roku pokazują, że 45% osób, które przeprowadziły ataki terrorystyczne, posługiwały się izraelskimi kartami identyfikacyjnymi. Generał podkreślił, że armia uważnie monitoruje sytuację w Strefie Gazy. Na przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony tuneli terrorystycznych wydano 2,4 mld szekli. Z podobną uwagą obserwowany jest rozwój sytuacji na syryjskiej części Wzgórz Golan. Odnosząc się do sytuacji w Libanie, Eizenkot zauważył, że siły Hezbollahu podczas wojny domowej w Syrii faktycznie zdobyły dużo militarnego doświadczenia. Jednak poniesione wysokie straty spowodowały upadek morale bojowników, oraz kryzys w finansach tej organizacji terrorystycznej. Deklaracje głoszone przez Nasrallaha spełniają funkcję odstraszania, nie odzwierciedlając rzeczywistych możliwości bojowych Hezbollahu. W ocenie wywiadu w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się zainicjowania ataków ze strony Libanu, Syrii lub Strefy Gazy.

22 lutego 2017 r. minister transportu Israel Katz zlecił Israel Airports Authority opracowanie 70 międzynarodowych połączeń lotniczych dla nowego portu lotniczego Ramon, który w kwietniu ma być otwarte w dolinie Timna na południu kraju. Ma to być drugi pod względem wielkości port lotniczy w kraju. Już wiadomo, że z lotniska będą korzystać linie lotnicze Arkia, Israir Airlines, Aeroflot i Ryanair. EasyJet i Wizz. Aby ściągnąć kolejne firmy przygotowano promocyjny pakiet zwalniający na 3 lat z opłat linie, które zdecydują się korzystać z portu lotniczego Ramon. W jego pobliżu znajduje się Ejlat, który będzie siłą napędową rozwoju lotniska.

22 lutego 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało wieczorem, że w ostatnich dniach ulepszona wersja systemu przeciwrakietowego Iron Dome przeszedł pomyślne testy. System nosi nazwę Tamir, i posiada zdolności przechwytywania kilkunastu wrogich pocisków jednocześnie. Projekt był rozwijany od 2014 r. w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

22 lutego 2017 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie siły powietrzne zaatakowały pozycje syryjskiej armii na przedmieściach Damaszku. Celem był konwój, który wyruszył z jednej z syryjskich baz wojskowych, kierując się w stronę granicy z Libanem. Prawdopodobnie przewoził on uzbrojenie dla Hezbollahu. Izrael nie skomentował doniesień.

22 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Sydney z australijskim premierem Malcolmem Turnbullem. Obaj politycy omówili perspektywy zwiększenia współpracy między oboma państwami. Turnbull powiedział, że w dalszym ciągu popiera rozwiązanie dwu-państwowe.

23 lutego 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Balata przy Nablusie w Samarii. Palestyńczycy zaatakowali żołnierzy improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ranny został 1 żołnierz. Jednostka spadochroniarzy prowadziła działania zabezpieczające, aby umożliwić bezpieczne dotarcie 1.5 tys. żydowskich pielgrzymów do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu.

23 lutego 2017 r. Bank Izraela kupił około 200 mln dolarów. Celem akwizycji było osłabienie siły szekla w stosunku do dolara, aby w ten sposób wesprzeć izraelskich eksporterów.

23 lutego 2017 r. izraelski samolot myśliwski F-16 po południem zestrzelił palestyński samolot bezzałogowy, który chwilę wcześniej wzniósł się ze Strefy Gazy i leciał nad Morzem Śródziemnym. Prawdopodobnie dron należał do Hamasu. Armia wydała oświadczenie: „Siły Obronne Izraela nie pozwolą na żadne naruszenie izraelskiej przestrzeni powietrznej, i będą z determinacją działać przeciwko wszelkim próbom zrobienia tego.”

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.