Ciekawe artykuly

Polsko-żydowskie związki muzyczne

Przyslala Rimma Kaul


Żydowskie stulecie na szelaku i winylu, historia polskiej piosenki oraz pierwsze nowoczesne reinterpretacje tradycji klezmerskiej z Jarosławem Besterem. O tym przeczytacie na Culture.pl z okazji nowej wystawy czasowej w Muzeum POLIN, którą można oglądać do 29 maja.

Jaki wkład żydowscy naukowcy wnieśli do historii zapisu dźwięku? Ile płyt gramofonowych produkowano rocznie w przedwojennej Polsce? Co na nich tłoczono? Gdzie nagrywano głos Józefa Piłsudskiego?

Odpowiedź na te pytania znajdą państwo w tekście poświęconym wystawie autorstwa Filipa Lecha.

”Gebirtig jest poetą obdarzonym talentem i doskonałym piewcą ludowym; śpiewa, tworzy i płacze w swoim domu, ale pieśń wydostaje się poza drzwi i okna wypełniając żydowską ulicę swymi dźwiękami i treściami; opiewa on specyfikę życia Żydów w Polsce, żydowską miłość, żydowskie życie rodzinne, matkę i dziecko, Żyda z jego cierpieniem i biedą; wszystko to odmalowuje w prawdziwych ludowych, ciepłych barwach”7

 pisał Menachem Kipsin, o Mordechaju Gebirtigu, ostatnim polskim poecie jidysz. 

”Zadałem sobie pytanie: jakby wyglądała muzyka klezmerska, gdyby nie było Zagłady? Muzyka żydowska byłaby kontynuowana, ale w jakiej formie? Chciałem stworzyć coś na wzór tango nuevo Astora Piazzoli. Coś nowego, ale będącego pomostem między starymi i obecnymi czasami”

mówi Jarosław Bester, lider zespołu Bester Quartet (dawniej Cracow Klezmer Band) w wywiadzie z naszym redaktorem muzycznym. 

Polską przedwojenną piosenkę w ogromnym stopniu tworzyli tekściarze i kompozytorzy pochodzenia żydowskiego – jednak na scenie wcale nie było tego widać. Dlaczego tak było i co to mówi o przedwojennej kulturze polskiej? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć

Mikołaj Gliński w artykule ”Polska piosenka pochodzenia żydowskiego”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.