Dworzec Gdanski

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 8 marca (środa) o godz. 12.00 na uroczystość upamiętniającą wydarzenia marcowe. Spotykamy się, jak co roku, pod tablicą na Dworcu Gdańskim. Przybądźcie tłumnie!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieczorem o 19.00 mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie „Ci, którzy zostali. Marzec ’68”, które odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ulicy Senatorskiej 35. Wezmą w nim udział: Konstanty Gebert, Sergiusz Kowalski, Iza Cieślak, Bella Szwarcman-Czarnota, Krzysztof Urbański.

W pierwszej części spotkania zapraszamy na seans filmowy „Dokumentu podróży” w reż. Gołdy Tencer i Zvi Slepona , w drugiej planowana jest dyskusja wszystkich zainteresowanych na temat wydarzeń marcowych z perspektywy tych, którzy zostali. Czy scenariusz, który napisało dla nich życie, był łaskawszy od tego, który napisało dla marcowych emigrantów?

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 6 marca (poniedziałek) na adres: k.zozulinska@teatr-zydowski.art.pl

 


Na budynku Dworca Gdańskiego przy ul. Słomińskiego 4 znajduje się tablica wykonana dzięki staraniom Fundacji Shalom w 1998 roku. Upamiętnia Żydów i osoby pochodzenia żydowskiego, które w wyniku wydarzeń marcowych z 1968 r. zostały zmuszone do wyjazdu z Polski. Co roku, 8 marca, uroczystości upamiętniające emigrantów z 1968 r., rozpoczynają się od złożenia kwiatów pod tą tablicą. Na tablicy umieszczono następujący napis:

„Tym, którzy po marcu 68 wyjechali z Polski z dokumentem podróży w jedną stronę. Tu więcej zostawili po sobie niż mieli – Henryk Grynberg”.

http://www.sztetl.org.pl/p

One Response to “Dworzec Gdanski”

  1. KOMENTAZ TU JEST ZBYTECZNY DLA TYCH CO TO PRZEZYLI
    MADA CREM

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: