Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

18 marca 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w rejonie miasta Aszkelonie.

18 marca 2017 r. izraelskie czołgi po południem ostrzelały przygraniczny punkt obserwacyjny Hamasu w rejonie miejscowości Bejt Lahija w północnej części Strefy Gazy. Krótko później samoloty zbombardowały obóz szkoleniowy Hamasuw północnej części strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

18 marca 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah oskarżył Izrael o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Syrii. „Mówię do wszystkich, którzy walczą z wrogiem na froncie w Syrii. Wzywam was i mówię, że plan przeciwnika nie powiódł się. Netanjahu przyczołgał się do Moskwy, aby przyznać się przed Putinem, że obawia się porażki ISIS, co było by jego porażką i zwycięstwem sił oporu (Hamasu, Hezbollahu, Iranu, Iraku i Syrii). Po sześciu latach wojny w Syrii, państwa i siły międzynarodowe, które wymyśliły spisek przeciwko Syrii, stoją w obliczu krwawej rzeczywistości i są rozczarowane porażką. Arabskie państwa marnują miliardy dolarów na wojnę przeciwko syryjskiemu rządowi i innymi państwom oporu, zamiast pomóc w walce z głodem w Somalii i Jemenie, lub wybudować domy w Strefie Gazy. Państwa te tracą tysiące ton amunicji i broni w Syrii, wysyłając tysiące bojowników z całego świata, aby obalić Syrię i usunąć ją z osi sił oporu. Przewiduję, że operacje militarne ISIS w Iraku ustaną w ciągu kilku miesięcy. Ich obecność wojskowa w Syrii jest już również policzona.”

19 marca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: „Nawet w cybernetycznym wieku nadal potrzebujemy korpusu wojsk pancernych. Musicie zrozumieć, że Siły Obronne Izraela nigdy nie działają w oderwaniu od kontekstu. Gdy coś się dzieje, wtedy działamy. A nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy angażować się w syryjski konflikt. To co nam przeszkadza, to przenoszenie syryjskiej broni do Libanu. W tej kwestii nie będzie żadnego kompromisu. Nawet jeśli Syria i Liban spróbują zaatakować lub zakłócać działania naszych samolotów. Jeśli następnym razem Syryjczycy skorzystają ze swoich systemów obrony przeciwlotniczej przeciwko naszym samolotom, zniszczymy je bez najmniejszego zawahania. Podkreślam jednak, że nie jesteśmy zainteresowani, ani nie mamy ochoty walczyć w Syrii.” Z ujawnionych informacji wynika, że w dniu wczorajszym izraelskie samoloty zaatakowały w Syrii konwój z bronią pochodzącą z Północnej Korei, który zmierzał do Libanu dla Hezbollahu. Z zadowoleniem przywitano także pierwsze skuteczne zadziałanie systemu antyrakietowego Arrow-3, który zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą systemu S-200.

19 marca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot ostrzegł, że libańska organizacja terrorystycznaHezbollah przygotowuje się do poważnego ataku na Izrael, i wojna z tą szyicką fundamentalistyczną grupą jest tylko kwestią czasu. „Nadchodząca wojna będzie mieć adres libańskiego rządu. Hezbollah narusza rezolucje ONZ i przygotowuje się do wojny. Będziemy chronić interesów Izraela, i pracujemy nad uniknięciem przewiezienia ciężkiego uzbrojenia dla Hezbollahu. W Libanie Hezbollah koncentruje swoje wysiłki, aby uzbroić się w bardziej precyzyjną śmiertelną broń strzelecką, dzięki której będzie mógł razić wysunięte izraelskie pozycje. Niedawne deklaracje nadchodzące z Bejrutu pokazały, że adres przyszłej wojny jest jasny: państwo Liban i organizacje działające pod jego nadzorem.”

19 marca 2017 r. syryjska organizacja praw człowieka poinformowała, że izraelski samolot zaatakował samochód jadący drogą w rejonie Al-Kunajtra na Wzgórzach Golan. W ataku zginął kierowca samochodu. Nie ujawniono tożsamości zabitego. Prawdopodobnie zginął członek jednej z milicji wspierających syryjski rząd Assada. Później wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hezbollahuw górach Qalamoun na granicy syryjsko-libańskiej. Izrael nie skomentował doniesień.

19 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przyleciał z oficjalną wizytą do Chin. Natomiast wieczorem prezydent Reuven Rivlin przyleciał z oficjalną wizytą do Wietnamu. Towarzyszą im delegacje izraelskich biznesmenów.

20 marca 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Polityka izraelskiego rządu jest bardzo spójna. Będziemy działać, aby zapobiec zdobyciu nowych broni przez Hezbollah w Libanie. Obecnie Hezbollah posiada ponad 100 tys. rakiet i pracuje nad stworzeniem strategicznego zagrożenia na północnej granicy Izraela. Robimy wszystko, co tylko możliwe, aby uniemożliwić to Hezbollahowi. W przeszłości nasza polityka w walce z Hezbollahem polegała na unikaniu skrzywdzenia suwerennego Libanu. Tak właśnie robiliśmy podczas II wojny libańskiej i takie rozkazy wydaliśmy oddziałom naszych żołnierzy. Rozkazy mówiły i atakowaniu Hezbollahu i tylko Hezbollahu. Nie szkodziliśmy żadnym libańskim budynkom rządowym. Ale już nie akceptujemy tego rozróżnienia. Nowa polityka będzie polegać na tym, że Liban jest Hezbollahem, a Hezbollah jest Libanem. Od dwóch lat popieram wprowadzenie tej polityki z prostego powodu. Mianowicie cała infrastruktura Hezbollahu jest ściśle powiązana z infrastrukturą Libanu. Hezbollah jest częścią rządu, wybrał prezydenta, a wszyscy przywódcy Libanu mówią, że Hezbollah stanowi część ich bezpieczeństwa narodowego. Nie możemy dłużej szukać igły w stogu siana w Libanie. Każdy obywatel Libanu musi wiedzieć, że jeśli wystrzelą rakiety z Libanu, będziemy to postrzegać jako deklarację wojny libańskiego rządu i będziemy odpowiednio działać. Izrael nie szuka wojny z Libanem, ale zdecydowanie wie, jak poradzić sobie z taką sytuacją, jeśli okaże się to konieczne.”

20 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z chińskim premierem Li Kegiang. Grupa izraelskich biznesmenów spotkała się także z czołowymi przedstawicielami największych chińskich przedsiębiorstw. Rozmowy mają na celu poprawić wzajemną wymianę handlową.

20 marca 2017 r. Departament Stanu USA wydał oświadczenie sprzeciwiające się zwołaniu spotkania Rady Praw Człowieka ONZ, które ma być poświęcone sytuacji Palestyńczyków na okupowanych przez Izrael terytoriach arabskich. „Stany Zjednoczone nadal są zaniepokojone konsekwentnym i niezrównoważonym skupieniem się Rady na jednym demokratycznym państwie, Izraelu. Żaden inny kraj nigdy nie był tematem całego porządku obrad sesji. Jaki sensownie uzasadnić taki priorytet? Zbombardowanie szpitali w Syrii i zmuszanie własnego narodu do ucieczki przed morderczą wojną jako uchodźcy do sąsiednich państw. Obecnie w Korei Północnej i Iranie miliony ludzi są pozbawione wolności religii, wyznania, pokojowych zgromadzeń i stowarzyszeń, a także słowa. A jednak żadne inne państwo nie zajmuje całej sesji zgromadzenia Rady. Obsesja na punkcie Izraela stanowi największe zagrożenie dla wiarygodności Rady. Stany Zjednoczone będą sprzeciwiać się wszelkim wysiłkom delegitymizowania lub izolowania Izraela – nie tylko w Radzie Praw Człowieka, ale wszędzie tam, gdzie do tego dochodzi.”

20 marca 2017 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych po raz drugi wezwało ambasadora Izraela w Moskwie. Ambasador Gary Koren spotkał się z wiceministrem Michaiłem Bogdanowem. Rosja wyraziła zaniepokojenie izraelskimi działaniami operacyjnymi prowadzonymi w Syrii, w pobliżu stacjonowania rosyjskich żołnierzy. Postanowiono utworzyć specjalną „gorącą linię” między Rosją a Izraelem, aby uniknąć jakichkolwiek incydentów rosyjsko-izraelskich w Syrii.

20 marca 2017 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad spotkał się z wysokimi rosyjskimi urzędnikami. Po spotkaniu Asad powiedział, że „Rosja odgrywa ważną rolę w zapobieganiu przyszłej konfrontacji z Izraelem.”

20 marca 2017 r. syryjska armia poinformowała wieczorem, że w rejonie Kuneitra na Wzgórzach Golan zestrzeliła izraelski bezzałogowy dron obserwacyjny Sky Rider. Izrael nie skomentował tych doniesień.

21 marca 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szabak ujawniła, że w lutym aresztowano mieszkańca Strefy Gazy, Muhammada Murtaja. Był on w Gazie koordynatorem oddziału Tureckiej Agencji ds. Współpracy i Koordynacji (TIKA), która realizowała tam programu pomocy humanitarnej Turcji. Dochodzenie wykazało, że Murtaja oszukiwał TIKA, wykorzystując fundusze i zasoby fundacji na rzecz zbrojnego skrzydła Hamasu. Ponadto ujawniono, że turecka fundacja pomocy humanitarnej IHH bezpośrednio finansowała działania zbrojnego skrzydła Hamasu. Pieniądze te były wykorzystane, między innymi, do budowy ośrodka do szkolenia sił morskich Hamasu, a także na zakupu sprzętu i broni. Murtaja ujawnił izraelskiemu wywiadowi liczne informacje dotyczące położenia wejść do tuneli oraz przebiegu tuneli w Strefie Gazy.

21 marca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział: „Pomimo trwającej od sześciu lat wojny domowej w Syrii, udało się nam zachować spokój na północnej granicy. Chronimy nasze interesy na północy, zapewniając odpowiedni i korzystny dla nas układ sił. Jeśli chodzi o zagrożenia dla Izraela, identyfikujemy cztery zagrożenia, wśród których trzy są stare, a jedno stosunkowo nowe. Pierwsze zagrożenie jest konwencjonalne i towarzyszy Izraelowi od chwili jego powstania. Tym zagrożeniem są różne istniejące siły zbrojne, z ich siłą rażenia i zdolnościami bojowymi. Drugim zagrożeniem jest broń chemiczno-biologiczna. W ciągu ostatnich lat obserwowaliśmy regularne przypadki użycia tatktycznych broni chemicznych podczas wojny w Syrii. Trzecie zagrożenie jest niekonwencjonalne, i jest nim terroryzm, wojna partyzancka, wojna podziemna i pociski rakietowe. Najnowszym zagrożeniem jest wojna cybernetyczna, które w ostatnich latach znacząco wzrosło. Przez te wszystkie lata zmieniło się nasze podejście strategiczne do armii i polityki.Hezbollah działając w Libanie i Syrii, z jednej stronie zdobył doświadczenie bitewne, którego nie można lekceważyć, a także zmienił swoją strukturę wewnętrzną, gospodarczą i dowódczą. Z zagranicznych doniesień wiemy, że oficerowie wyeliminowali swojego własnego szefa sztabu Hezbollahu. Wskazuje to na okrucieństwo tej organizacji. Hezbollah jest największym wyzwaniem dla Sił Obronnych Izraela.”

21 marca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinping, któremu podziękował za decyzję o ogłoszeniu kompleksowego partnerstwa na rzecz innowacji między Chinami i Izraelem. Netanjahu nazwał partnerstwo „niezwykle ważną decyzją.”

21 marca 2017 r. prezydent Reuven Rivlin podpisał umowę o współpracy między Izraelem i Wietnamem w dziedzinach medycyny, elektroniki i edukacji informatycznej.

22 marca 2017 r. wzmocnione jednostki policji wkroczyły rano do dzielnicy Jabel Mukaber we Wschodniej Jerozolimie. Otoczony został obszar wokół domu palestyńskiego terrorysty, który 8 stycznia przeprowadził atak samochodem na promenadzie w Jerozolimie (zginęło wówczas 4 żołnierzy, a 15 zostało rannych). Dom terrorysty zostanie zamknięty i opieczętowany. Policja i straż graniczna otrzymały rozkazy natychmiastowego reagowania na wszelkie przypadki zaburzenia porządku publicznego podczas tej operacji.

22 marca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot spotkał się rano z parlamentarną komisją kontroli państwa, z którą omówił tematykę zagrożenia ze strony tuneli terrorystycznych. Eisenkot powiedział: „Zagrożenie ze strony tuneli jest bardzo poważne i traktujemy je jako takie. Ale nie wydaje mi się, aby było słuszne, byśmy mieli traktować je jako zagrożenie strategiczne lub zagrażające naszej egzystencji, ani też nie powinniśmy zastraszać samych siebie i mieszkańców. Mamy wiele zagrożeń. Zamachowcy samobójcy byli zagrożeniem, które spowodowało wiele ofiar, ale udało się nam wymyślić wzór i zapobiegać zamachom przez wiele lat. To samo mówię o tym zagrożeniu – jest to bardzo poważne zagrożenie, ale zdecydowanie nie egzystencjonalne … Podczas operacji Obronny Brzeg w 2014 roku izraelskie wojsko po raz pierwszy w swojej historii napotkało tak głębokie podziemia i tak rozległe tunele. Mieliśmy do czynienia z ponad 30 ofensywnymi tunelami, z których około jedna trzecia wkraczała na terytorium Izraela. Dzięki tym zdolnościom operacyjnym, Hamas zdołał zabić 13 żołnierzy działając na naszym terytorium z podziemia. Dzięki operacji Obronny Brzeg zdobyliśmy wiele doświadczenia jak radzić sobie z zagrożeniem tuneli. W 2016 roku jednostka wojskowa której zadaniem jest walka z podziemnym zagrożeniem, wydała 1,2 mld szekli aby doskonalić sposoby walki z tym zagrożeniem. Ponadto Izrael zainwestował 3 mld szekli w budowę zapory na granicy Strefy Gazy, która jako podziemny betonowy mur będzie utrudniać kąpiącym tunele przekraczanie granicy. Fundusze te są inwestowane w podziemną barierę, przeszkody na ziemi, system radarowy i system zbierania informacji wywiadowczych. Żaden z tych elementów nie jest częścią przyszłego planu, bo są to obecnie realizowane plany, aby zapewnić lepszą reakcję na zagrożenia w przyszłości. Kilka miesięcy temu armia przeprowadziła niespodziewane ćwiczenia dwóch dywizji, które przeprowadzono w strefie przygranicznej Strefy Gazy. Od czasu operacji Obronny Brzeg polepszyliśmy nasze zdolności. Państwo Izrael stoi obecnie na czele światowego postępu w technologiach walki z podziemnymi zagrożeniami. Po rozmowach ze światowymi mocarstwami mogę powiedzieć, że nikt nie ma bardziej zaawansowanych technologii niż te w Siłach Obronnych Izraela – mówię to skromnie, znając możliwości innych krajów.”

22 marca 2017 r. grupa kilku Palestyńczyków zbliżyła się rano do bariery granicznej Strefy Gazy. Gdy nie zatrzymali się pomimo wezwań, izraelski czołg otworzył ogień. Zginęł 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.

22 marca 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane o stanie budownictwa żydowskiego w Judei i Samarii. Okazało się, że w 2016 r. rozpoczęto budowę 2630 mieszkań, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu do wcześniejszego roku (w 2015 r. było 1884 mieszkań). W 2013 r. rozpoczęto budowę 2874 mieszkań.

22 marca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Beitar Illit. w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

23 marca 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały nad ranem warsztat produkujący broń położony w arabskiej wiosce w obszarze Kfar Tapuach w Samarii. Przejęto broń, amunicję, urządzenia i materiały służące do produkcji broni.

Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Profesjonalność reporterska Efraima czyni na mnie wielkie wrażenie, jest przykładem dla innych reporterów i dziennikarzy.

    ***

    Drobiazg (ciut męczący) – trafiają się w tłumaczeniu na polski błędy ortograficzne lub gramatyczne. Dalej czyta się te wiadomości gładko, nie ma tych błędów zbyt wielu, ale jednak szkoda, lepiej ich unikać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.