Uncategorized

W Pradze doktorat honoris causa dla Agnieszki Holland

Agnieszka Holland odebrała w czwartek doktorat honoris causa Akademii Sztuk Scenicznych (AMU) w Pradze za osiągnięcia w dziedzinie filmu kinowego i telewizyjnego. Polska reżyserka i scenarzystka otrzymała dyplom i złoty medal – podała czeska agencja CTK.


Jak pisze CTK, Holland symbolicznie wróciła na uczelnię, gdzie studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym podczas praskiej wiosny pod koniec lat 60. i po jej zdławieniu w wyniku inwazji ZSRR w sierpniu 1968 r. Ukończyła studia w 1971 r.Holland przyjechała do Pragi jako gość rozpoczynającego się w czwartek 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest, na którym premierę ma jej najnowszy film “Pokot”.

– Prace Holland budują most między polską i czeską kulturą – powiedział rektor AMU Jan Hanczil. Jak dodał, w swych filmach Polka w artystyczny sposób przedstawia idee demokracji i humanizmu.

Holland wskazywała na “oczywiste podobieństwa” między kulturą Czech i Polski. – Mamy podobne położenie geograficzne, podobne języki i podobną historię. Jednocześnie różnimy się w niektórych aspektach – powiedziała.

Mówiła o szoku, jaki przeżyła rozpoczynając studia na praskiej akademii filmowej, gdy myślała, że Czesi i Polacy są tacy sami. – Przekonałam się jednak, że różni nas styl życia. Dla Czechów ważne jest ich codzienne, prywatne życie i jego piękno, ale jednocześnie mają do niego “obywatelskie podejście” i obawiają się patosu oraz przesadnych emocji – powiedziała Holland, cytowana przez CTK.

– Z kolei Polaków charakteryzuje zbyt wielki patos, który czasami prowadzi do histerii i braku tolerancji. Nie są w stanie szanować inności, ale z drugiej strony świetnie sprawdzają się w trudnych czasach, gdy trzeba walczyć – dodała.

Dziekan Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Zdenek Holy chwalił stosunek Holland do czeskiej historii. Przypomniał o wyprodukowanym przez HBO Europe miniserialu “Gorejący krzew”, który opowiada o samospaleniu czeskiego studenta Jana Palacha w 1969 roku w reakcji na agresję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację z 1968 roku. W 2014 roku obraz otrzymał kilkanaście statuetek Czeskie Lwy, w tym za najlepszy film i za najlepszą reżyserię.

W przeszłości AMU nadała tytuł doktora honoris causa m.in. urodzonemu w Czechach i mieszkającemu w USA reżyserowi Miloszowi Formanowi, brytyjskiemu dyrygentowi Charlesowi Mackerrasowi, czeskiemu dyrygentowi Jirziemu Belohlavkowi oraz czeskiemu skrzypkowi Josefowi Sukowi. Jako pierwszy ten tytuł otrzymał w 1996 roku ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech Vaclav Havel.

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/238983.html

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Serdeczne gratulacje.Pani Holland mądra,odważna kobieta zasłużyła na to wyróżnienie swoją całą twórczością i postawą wobec współczesności.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.