Izrael: Medal Obrońcy Ojczyzny dla bohatera AK płk. Stanisława Aronsona
Świat był w wojnie, należało bronić ojczyzny – powiedział PAP płk Stanisław Aronson, żołnierz Kedywu – elitarnej jednostki Armii Krajowej, który w piątek w Izraelu został odznaczony Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945. Nie czuję się bohaterem – podkreśla weteran.
Medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945 przyznawany jest „w uznaniu szczególnych zasług w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
UKRYCI – 20 minutowy film-wywiad
Góra Syjon i Betlejem na szlaku polskich pielgrzymów
Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, jeden z najstarszych kościołów na świecie, a także Górę Syjon, gdzie znajduje się nekropolia z polskimi grobami z lat 1941-1947, odwiedzili w czwartek weterani II wojny światowej i polska delegacja państwowa.
Zdaniem amerykańskich historyków zakup przez Stany Zjednoczone Alaski od Rosji był jednym z najlepszych interesów w historii amerykańskiej federacji. Na mocy umowy podpisanej 30 marca 1867 r. przez Williama Sewarda, amerykańskiego sekretarza stanu, i Eduarda de Stoeckla, rosyjskiego ministra – czyli ambasadora Rosji – w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone zakupiły za 7 mln 200 tys. dolarów 1 518 800 km kw. nowego terytorium.
Calosc TUTAJ
Rafał Kowalski – „Raz jeszcze. Żydzi – Płock – Polska” – recenzja
Historia żydowskich społeczności zamieszkujących miasta i miasteczka przedwojennej Polski jest często zapomniana, nieobecna w zbiorowej pamięci obecnych mieszkańców. Ta publikacja walczy z tym trendem, przypominając nam o historii żydowskiej społeczności Płocka.
„Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie”
W czwartek 6 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte” Żydzi w Polsce 1944-1968. Wydarzenie pod patronatem naszego portalu.
Wstęp wolny!
Jeden z ostatnich tekstów Młynarskiego
Wojciech Młynarski napisał poruszający tekst, na prośbę Stanisławy Celińskiej, która zaśpiewała te słowa do muzyki Macieja Muraszko i Anny Liv. Utwór ma tytuł „Drzwi odemknij”.
Czy Gomułka był antysemitą? Obejrzyj dokument online
Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1956-70, odegrał kluczową rolę w rozpętaniu antysemickiej nagonki w 1968 r., w wyniku której ok. 15 tys. obywateli zostało zmuszonych do opuszczenia Polski. Władze odbierały im obywatelstwo, a zamiast paszportów dostawali jednorazowe dokumenty podróży. Autorzy filmu zestawili ze sobą opinie uczestników tamtych wydarzeń, historyków oraz osób z otoczenia Gomułki.
„Marcowa gra. Czy Władysław Gomułka był antysemitą?” (reż. reż. Sławomir Koehler, Mieczysław Bartłomiej Vogt) to jeden z najciekawszych dokumentów o Marcu, który powstał w ostatnich latach. Można go obejrzeć na
stronie TVP.
Calosc TUTAJ
Józef Tejchma: W marcu 1968 r. Gomułka uwolnił antysemickie demony
Władysław Gomułka w Sali Kongresowej w marcu 1968 r. mówił o „Dziadach”, a sala się domagała o roli Żydów. Odpowiedział: „Spokojnie, powiem o wszystkim”. Mówił o syjonizmie, ale to nikomu nic nie mówiło. Aż syjoniści przemienili się po prostu w Żydów. Z Józefem Tejchmą rozmawiają Maciej Stasiński i Piotr Osęka.
Calosc TUTAJ
Ks. prof. Chrostowski: Pamięć Żydów o Polsce zmieniła się pod wpływem Holokaustu
„ANTYSEMITING” NAD WISŁĄ. PODPALILI I UTOPILI „B’ŻYDULĘ”
Calosc TUTAJ
BIOETYKA – Czy warto sprawdzić, co masz w genach ?
O komercyjnych testach genetycznych pisze Emilia Kaczmarek.
Calosc TUTAJ
11 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, futurolog, filozof
Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 r. w Krakowie.
11 lat temu zmarł Stanisław Lem pisarz science-fiction, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestię techniki, natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem.
Calosc TUTAJ
Z Wikipedii :
W szkole uczestniczył jednak w lekcjach religii mojżeszowej[14]. Był uczniem II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, o czym pisze w swojej autobiograficznej książce Wysoki Zamek. Wyniki badań nad inteligencją uczniów przeprowadzone przez ówczesne władze oświatowe wykazały, że był najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce[15].
Watykan: w niedzielę 12. rocznica śmierci Jana Pawła II
W niedzielę minie 12 lat od śmierci Jana Pawła II. W rocznicę przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza. Przez cały dzień pielgrzymi będą oddawać hołd papieżowi, ogłoszonemu świętym w 2014 roku.
Jego następca, Benedykt XVI kilka początkowych lat po swym wyborze poświęcił w dużej mierze na krzewienia dziedzictwa jego nauczania i 27 lat pontyfikatu, na przypominanie zasług Karola Wojtyły dla Kościoła i świata.
Calosc TUTAJ
Kategorie: Uncategorized