Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Nie żyje rosyjski poeta Jewgienij Jewtuszenko
Rosyjski poeta Jewgienij Jewtuszenko zmarł w sobotę w USA w wieku 84 lat – podała agencja TASS, powołując się na jednego z bliskich przyjaciół poety, Michaiła Morgulisa. Dzień wcześniej Jewtuszenko w stanie ciężkim trafił do szpitala.
    Calosc TUTAJ

 


​Izrael: Medal Obrońcy Ojczyzny dla bohatera AK płk. Stanisława Aronsona

Świat był w wojnie, należało bronić ojczyzny – powiedział PAP płk Stanisław Aronson, żołnierz Kedywu – elitarnej jednostki Armii Krajowej, który w piątek w Izraelu został odznaczony Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945. Nie czuję się bohaterem – podkreśla weteran.

Medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945 przyznawany jest „w uznaniu szczególnych zasług w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Calosc TUTAJ

3 swiadkow ze wsi opowiadaja o ratowaniu Zydow i mordowaniu, takze przez AK

UKRYCI – 20 minutowy film-wywiad


Góra Syjon i Betlejem na szlaku polskich pielgrzymów

 Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, jeden z najstarszych kościołów na świecie, a także Górę Syjon, gdzie znajduje się nekropolia z polskimi grobami z lat 1941-1947, odwiedzili w czwartek weterani II wojny światowej i polska delegacja państwowa.

Calosc TUTAJ

Zakup Alaski (150 lat temu) – najlepszy interes w dziejach Stanów Zjednoczonych

Zdaniem amerykańskich historyków zakup przez Stany Zjednoczone Alaski od Rosji był jednym z najlepszych interesów w historii amerykańskiej federacji. Na mocy umowy podpisanej 30 marca 1867 r. przez Williama Sewarda, amerykańskiego sekretarza stanu, i Eduarda de Stoeckla, rosyjskiego ministra – czyli ambasadora Rosji – w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone zakupiły za 7 mln 200 tys. dolarów 1 518 800 km kw. nowego terytorium.

Calosc TUTAJ 


Rafał Kowalski – „Raz jeszcze. Żydzi – Płock – Polska” – recenzja

Historia żydowskich społeczności zamieszkujących miasta i miasteczka przedwojennej Polski jest często zapomniana, nieobecna w zbiorowej pamięci obecnych mieszkańców. Ta publikacja walczy z tym trendem, przypominając nam o historii żydowskiej społeczności Płocka.

 Calosc TUTAJ 

„Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie”

W czwartek 6 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte” Żydzi w Polsce 1944-1968. Wydarzenie pod patronatem naszego portalu.

Wstęp wolny!

 Calosc TUTAJ

 

Jeden z ostatnich tekstów Młynarskiego

Wojciech Młynarski napisał poruszający tekst, na prośbę Stanisławy Celińskiej, która zaśpiewała te słowa do muzyki Macieja Muraszko i Anny Liv. Utwór ma tytuł „Drzwi odemknij”.

​Calosc TUTAJ

Czy Gomułka był antysemitą? Obejrzyj dokument online

 Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1956-70, odegrał kluczową rolę w rozpętaniu antysemickiej nagonki w 1968 r., w wyniku której ok. 15 tys. obywateli zostało zmuszonych do opuszczenia Polski. Władze odbierały im obywatelstwo, a zamiast paszportów dostawali jednorazowe dokumenty podróży. Autorzy filmu zestawili ze sobą opinie uczestników tamtych wydarzeń, historyków oraz osób z otoczenia Gomułki.

„Marcowa gra. Czy Władysław Gomułka był antysemitą?” (reż. reż. Sławomir Koehler, Mieczysław Bartłomiej Vogt) to jeden z najciekawszych dokumentów o Marcu, który powstał w ostatnich latach. Można go obejrzeć na

stronie TVP.


Calosc TUTAJ

Józef Tejchma: W marcu 1968 r. Gomułka uwolnił antysemickie demony

 Władysław Gomułka w Sali Kongresowej w marcu 1968 r. mówił o „Dziadach”, a sala się domagała o roli Żydów. Odpowiedział: „Spokojnie, powiem o wszystkim”. Mówił o syjonizmie, ale to nikomu nic nie mówiło. Aż syjoniści przemienili się po prostu w Żydów. Z Józefem Tejchmą rozmawiają Maciej Stasiński i Piotr Osęka.

Calosc TUTAJ


Ks. prof. Chrostowski: Pamięć Żydów o Polsce zmieniła się pod wpływem Holokaustu

Pamięć Żydów o Polsce pod wpływem zaplanowanego i realizowanego przez III Rzeszę Niemiecką Holokaustu musiała się zmienić. Nasz kraj stał się dla Żydów wielkim cmentarzyskiem – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, laureat prestiżowej nagrody Ratzingera.
Calosc TUTAJ

Kanada zalegalizuje marihuanę.
W przyszłym roku Kanadyjczycy powyżej 18. roku życia będą mogli sadzić w domach do czterech krzaczków marihuany. Rząd Justina Trudeau właśnie zapowiedział, że spełni jedną z obietnic wyborczych.​
Calosc TUTAJ

Polscy uchodźcy. Tajemnica pewnej fotografii
Duński fotograf rodem z Tarnowa, Jerry Bergman, w 1988 roku zrobił zdjęcie krakowskiej rodzinie czekającej w Danii na deportację do Polski. Dziś poszukuje ludzi ze swojej fotografii.
Calosc TUTAJ

Weterani Armii Andersa na szlaku polskich grobów w Izraelu
Nekropolie w Hajfie, Jaffie i Ramli w Izraelu, na terenie których znajdują się polskie groby z lat 1940-1947 odwiedzili we wtorek weterani Armii Andersa wraz z delegacją państwową. To podróż śladami polskiej historii – podkreślają w rozmowie z PAP kombatanci.
Calosc TUTAJ

 


„ANTYSEMITING” NAD WISŁĄ. PODPALILI I UTOPILI „B’ŻYDULĘ”

„Antysemiting” i palenie „b’żyduli” – tak wyglądał pierwszy dzień wiosny w wykonaniu grupy warszawiaków, którzy spotkali się 21 marca na bulwarach wiślanych. – Ta satanistyczna morda, ten charakterystyczny haczykowaty nos! – krzyczeli podczas podpalania i wrzucania do rzeki kukły, przedstawiającej Żydówkę. O incydencie została poinformowana warszawska prokuratura przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który stanowczo potępił ten akt. 

Calosc TUTAJ

 


BIOETYKA – Czy warto sprawdzić, co masz w genach ?

O komercyjnych testach genetycznych pisze Emilia Kaczmarek.

Calosc TUTAJ

 


11 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, futurolog, filozof

Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 r. w Krakowie.

11 lat temu zmarł Stanisław Lem pisarz science-fiction, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestię techniki, natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem.

Calosc TUTAJ

Z Wikipedii :
W szkole uczestniczył jednak w lekcjach religii mojżeszowej[14]. Był uczniem II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, o czym pisze w swojej autobiograficznej książce Wysoki Zamek. Wyniki badań nad inteligencją uczniów przeprowadzone przez ówczesne władze oświatowe wykazały, że był najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce[15].


Watykan: w niedzielę 12. rocznica śmierci Jana Pawła II

W niedzielę minie 12 lat od śmierci Jana Pawła II. W rocznicę przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza. Przez cały dzień pielgrzymi będą oddawać hołd papieżowi, ogłoszonemu świętym w 2014 roku.

Jego następca, Benedykt XVI kilka początkowych lat po swym wyborze poświęcił w dużej mierze na krzewienia dziedzictwa jego nauczania i 27 lat pontyfikatu, na przypominanie zasług Karola Wojtyły dla Kościoła i świata.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.