Uncategorized

Znowu ten Andrzejczak czyli Joram Shaaf

Napisala i Przyslala

Amalia Reisenthel

Drodzy przyjaciele, koledzy , koleżanki i ludzie ze zdrowym rozsądkiem.

Zostałam skonfrontowana z problemem, którego nie potrafię sama“przetrawić“, zwracam się więc do was publicznie z prośbą o zdanie.


Początkiem tego roku zwrócił się do mnie kolega Jurek Andrzejczak= Joram Shaaf z prośbą o przeprojektowanie jego mieszkania. Budynek w którym mieszka będzie poddany generalnemu remontowi, chciał wiec, korzystając z bałaganu budowy, przeprowadzić renowacje własnego mieszkania. Mieszkanie to nie było remontowane ponad 20 lat a po śmierci jego żony a naszej koleżanki Ani, funkcja i zapotrzebowania również uległy zmianie.

Jurek gościł u mnie w Monachium, zna moje mieszkanie w Hajfie jak i dom moich przyjaciół w Cesarei, wie, że możne polegać na moich kwalifikacjach. Z jego strony nie była to prośba o pomoc czy poradę, tylko zlecenie z wynagrodzeniem.

W lutym dostał pierwsze rysunki potrzebne wykonawcy do oszacowania zakresu i kosztów prac w jego mieszkaniu.

Plany te przekazałam osobiście temu to wykonawcy omawiając się, ze w szczegółach i przy wykonaniu będę konsultować architekta budowy. Mój projekt dotyczył tylko wnętrz.

Jurek otrzymał bardzo korzystny kosztorys.

Ponieważ nie rozumie nic na temat budowy, przebudowy, remontu itp, (jego słowa) wydzwaniał do mnie wielokrotnie dzieląc się wszystkimi wątpliwościami. Niezaleznie czy akurat parkowałam auto czy lezałam w łozku z kochankiem, odpowiadałlam mu cierpliwie na wszystkie pytania. W koncu przyjechałam do niego wyjaśniając na miejscu problemy. Przy tym zwiększył się zakres prac, które narysowałam mu ponownie.

Podczas zlotu w Naharyji poprosił mnie o narysowanie wszystkich detali tak, zeby wykonawca nie musiał o nic pytać. Zwiększyłam więc precyzję i skalę rysunków, dodałam szczegóły, wszystkie przekroje i elewacje, spisałam zakres prac.

20.czerwca oddalam mu 5 planszy A3 z rysunkami dla wykonawcy i taki sam pakiet dla niego. Zakres prac zawierał 35 pozycji, m.i. :       Przerobienie jednego balkonu na łazienkę, zmodernizowanie drugiej łazienki, zerwanie starych pawlaczy i zrobienie nowych sufitów, przebudowę kuchni, zaplanowanie nowej, nowe drzwi i okna do dobudowanego balkonu, nowe miejsce pracy, wyburzenie ściany z salonu  i połączenie go z nowo-wybudowanym pokojem-schronem,  garderoba, przeplanowanie dwóch sypialni.                                           Miały dojść nowe podłogi, kolorystyka ścian, elektryka, instalacje i wiecej- co na tym etapie było jeszcze nie potrzebne, ale wymienione w zakresie robót dla wykonawcy.

Wyceniłam mu moja prace na tym etapie na 6000,- NIS (niecałe 1,5oo €), cena jaką się bierze w Israelu za zaprojektowanie łazienki.

Dostałam oburzony list na temat wygórowanej ceny. Ponieważ jesteśmy kolegami od lat, myślałam, ze ma akurat inne wydatki – odpisałam, że zgodzę się za ten etap również na 4000,- .

Poprosił o dane mojego konta bankowego, aby “przekazać odpowiednia sumę”.

Wczoraj otrzymałam przelane na konto 2500,-NIS.

Na moje zapytanie, czy ma kłopoty, to mogę jeszcze trochę poczekać, odpisał – cytuje:

Zapytałem o dane konta aby przelać sumę pieniędzy, która uważam za stosowna,
co tez zrobiłem.
Jurek“

Poczułam się gorzej, niż jakby mi napluł w twarz. Albo gdyby powiedział- wypchaj się ze swoimi planami i rachunkami – i oddal prace.

Ale prace przywłaszczył a cenę jej ustalił samolubnie. Przecież moja praca jest jak towar –  do pełnego zapłacenia pozostaje moją własnością. Jako architekt, mam również do niej prawa autorskie.

Co wy o tym sadzicie?

Nie piszcie, ze powinnam się była omówić na cenę albo ja jemu wymienić przed rozpoczęciem rysowania. Nie znałam jeszcze jej zakresu, wiec czekałam na zakończenie pierwszej fazy. Poza tym byłam przekonana, ze darzymy się obopólnym zaufaniem.

Serdecznie,

Amalia Reisenthel

amaliareisenthel@aol.com

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. W Australii Instytut Architektow ma cennik na prace Architektow. Praca jest oszacowana jako procent kosztow jej wykonania. Mozna z klijentem sie umowic na jakis „discount”. Zawsze jest podzielona na: preliminary sketches – w tym momencie i Ty i klijent moze sie z orientowac czy widzicie ten projekt w ten som sposob. Takze w tym momencie mozna sie z orientowac czy klijent ma zamiar placic, bo koszt przygotowanych szkicow jest ich pierwszy rachunkiem i na ogol nie jest wielki. Pelne plany i detale sa nastepnym kosztem, a nadzor nad wykonaniem prac jest ostatnim kosztem.

  Ja nie widze ze ten czlowiek zaplaci wiecej za Twoja prace. Nie mysle ze sad jest dobrym wyjsciem z tej sytuacji, koszt i emocje nie warte sa tego posuniecia. Poniewaz nie bylo kontraktu sad moze uwazac ze to co on zaplacil jest wystarczajace i pokazuje jego dobra wole.

  Nie jestem pewna czy mozesz prosic o zwrot rysunkow bo zaplacil, nie wiele ale zaplacil.

  Ja myself ze powinnas to traktowac jako przykre doswiadczenie i oczywiscie wykreslic tego pana z listy przyjaciol

  Pozdrawiam

  Wanda

 2. Pomijajac wszystkie facty wykonanej zawodowo pracy
  jedno sie liczy ponad wszystko…
  TIME IS MONEY>
  Twoj mysle ”byly ” kolega jest zwyklym szubrawcem.

 3. Zaskoczona?!1.Nie ma dokumentu zgody na Twoja prace i cene wykonania projektu w tym objekcie przed rospoczeciem pracy!2.Piszesz ,ze nie wiedzialas ile ma kosztowac.3.Moglas podac plus minus taka cene jaka uwazasz,ile bedzie kosztowac.4.Poproszic z gory zaliczke przed rospoczeciem pracy.5.Miec podpis na warunki ,przed rospczeciem pracy.6.A gdyby po wykonaniu pracy ,Twoj klijent by sie nie zgodzil,bo cos mu nie pasuje i nie w jego guscie,co wtedy?7.Klijent ,tez ma prawo na konpensacje, za popelnione bledy.8.Spytaj sie prawnika na ten temat.8.On Ci powie, idz do sadu.9.Ja mysle,ze sprawa nie w uczuciach i w naiwnosci,a w faktach.10.Jezeli masz jak udowodnic swoje bledy to rob jak myslisz.
  Nie znam Ciebie i Twojego Klijenta.Oczywiscie nie mam zadnego wyksztalcenia w tej dzidzinie i moje rady sa zupelnie obiektywne,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.