Uncategorized

Marsz Pamięci

Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma wraz z Partnerami organizuje, już po raz szósty, Marsz Pamięci 22 lipca, w szczególnym roku 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. W wyniku Akcji Reinhardt zginęły około trzy miliony Żydów z terenów ziem polskich okupowanych przez Niemców. Organizowany od 2012 r. marsz ulicami Warszawy ma na celu oddanie hołdu największej żydowskiej społeczności przedwojennej Europy, trzystu tysiącom Żydów zamordowanych w niemieckim ośrodku zagłady w Treblince.

 


W tegorocznym „Marszu Pamięci 22 lipca” uczcimy pamięć członków zespołu „Oneg Szabat”, konspiracyjnej grupy pod przewodnictwem Emanuela Ringelbluma, która podjęła zadanie zbierania i opracowania szeroko pojętej dokumentacji losów Żydów pod okupacją niemiecką. Obecnie znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym, jednej z najważniejszych na świecie placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wchodnią. Po raz pierwszy do udziału w Marszu Pamięci zaprosiliśmy przedstawicieli urzędów oraz instytucji kultury miast w całej Polsce, z których w czasie okupacji niemieckiej przybywali przesiedleńcy do warszawskiego getta. Oni także, wraz z mieszkańcami Warszawy, zmarli tu okrutną śmiercią, bądź zostali zgładzeni w komorach gazowych Treblinki w wyniku akcji likwidacyjnej, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku.

Marsz wyruszy spod pomnika Umschlagplatz 22 lipca o godzinie 19:00 i przemierzy symboliczną trasę ulicami Stawki, Karmelicką, Nowolipki i Andersa, a zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przejdźmy wspólnie tą symboliczną drogą „od śmierci do życia”, przywracając pamięć trzech milionów Żydów – polskich obywateli, współmieszkańców miast i miasteczek, naszych sąsiadów i przyjaciół.

Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2017

Forum For Dialogue
Taube Center for the Renewal of Jewish Life in Poland Foundation
Fundacja Pamięć Treblinki
Fundacja Shalom
Gmina Żydowska w WarszawieHillel Warszawa
JCC Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu
Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce
Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.