Uncategorized

Jan Karski nieznany.

Przyslala

Rimma Kaul

 

– Był człowiekiem żyjącym pełnym życiem. Zdecydowanie nie był abstynentem – mówił o Janie Karskim w „Xięgarni” jego były sekretarz Waldemar Piasecki, dziennikarz i pisarz.


W „Xięgarni” spotkanie z Waldemarem Piaseckim, polskim dziennikarzem i pisarzem, który od lat mieszka w Nowym Jorku.  Współpracuje między innymi z „Przekrojem”, „Wprostem” czy „Przeglądem”.  Od trzech dekad aktywnie uczestniczy w  polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. Był sekretarzem Jana Karskiego, koordynatorem jego działalności publicznej i przede wszystkim przyjacielem. Na początku lat 90. utworzył nagrodę Orła Jana Karskiego oraz jej kapitułę. Wkrótce po śmierci profesora został członkiem-założycielem oraz przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Towarzystwa Jana Karskiego. „Człowiek żyjący pełnym życiem” – Był człowiekiem żyjącym pełnym życiem. Zdecydowanie nie był abstynentem – mówi o Janie Karskim w „Xięgarni” Piasecki. – Spożywanie eleganckich trunków w eleganckim towarzystwie było nie tylko jakąś formą spędzania czasu, ale, powiedzmy, jakiegoś stylu – dodał. – Wielu kolegów zwracało uwagę, że jak był Karski w czasie wojny w Paryżu to odwiedzał różne klubu rozrywkowe, nie siedział w kościołach modląc się tylko – mówił Piasecki.

Jego zdaniem, Jan Karski jeżeli nie zostałby dyplomatą, to byłby pisarzem albo dziennikarzem. – On miał bardzo dobre pióro, wyczucie stylu – podkreślił. – Karski powiedział: jeżeli Ty chcesz o mnie pisać, a ja się na to godzę, to na pewno nie będzie to nudna powieść (…). To musi się czytać, bo to szkoda Twojego czasu i mojego – przypomniał. Jednak – jak dodał – Jan Karski się nie zmieniał. – Ludzie, którzy go spotykali, czy byli z nim blisko mieli problem z tym, jak bulwersował ludzi, tym że był takich stałych poglądów – powiedział Piasecki. Ponadto w „Xięgarni” Jan Peszek Jako Kornel Makuszyński w felietonie Janusza Rudnickiego. A Tomasz Jastrun opowiedział jakie książki trzeba koniecznie przeczytać

Caly wywiad znajdziesz w linku ponizej

http://www.tvn24.pl/xiegarnia,66,m/waldemar-piasecki-w-xiegarni,756749.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.