Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

20 lipca 2017 r. po południem pożar wybuchł w lesie obok dzielnicy Romema w północnej Jerozolimie. Strażacy użyli samoloty gaśnicze. Ze względu na gęsty dym policja ewakuowała mieszkańców sąsiedniego osiedla Mattersdorf, a także dom starców przy ulicy Sorotzkin. W nocy sytuację zdołano opanować. Policja nie wyklucza podpalenia.

20 lipca 2017 r. wieczorem prezydent Reuven Rivlin przeprowadził rozmowę telefoniczną z tureckim prezydentem Recepem Tayyip Erdoganem, który zażądał, aby Izrael usunął wykrywacze metali umieszczone przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Rivlin podkreślił, że atak terrorystyczny, który miał miejsce w zeszły piątek w “świętym dla nas wszystkich miejscu przekroczył czerwoną linię, która stawia naszą zdolność współistnienia razem w niebezpieczeństwie.” Rivlin przypomniał Erdoganowi, że po atakach terrorystycznych w Turcji, Izrael szybko potępił te akty. “Oczekujemy podobnego potępienia ze strony Turcji, ponieważ terroryzm powinien być potępiony, bez względu gdziekolwiek się dzieje, w Jerozolimie, w Stambule czy w Paryżu.” Rivlin podkreślił, że Izrael utrzymuje i utrzyma status quo świętych miejsc. Dodał, że kroki podjęte na Wzgórzu Świątynnym mają na celu zapewnienie, aby takie akty terrorystyczne nie mogły być powtórzone.

20 lipca 2017 r. Palestyńczycy piąty dzień odmawiali wchodzenia przez bramki z wykrywaczami metalu na teren meczetu Al-Aksa, i odmawiali modlitwy na ulicach Starego Miasta Jerozolimy. Wieczorem wszczęli zamieszki. Kilkudziesięciu Arabów zaatakowało kamieniami i szklanymi butelkami policjantów stojących na drodze prowadzącej na wzgórze Świątynne. Rannych zostało 5 policjantów i 10 Arabów. Policja odpowiedziała środkami do rozpraszania tłumu

20 lipca 2017 r. późnym wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po czterogodzinnym spotkaniu postanowiono, że wykrywacze metalu pozostaną przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Gabinet zezwolił również policji na podejmowanie wszelkich działań “w celu zapewnienia swobodnego dostępu do świętych miejsc, przy zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na Wzgórzu Świątynnym. Izrael zobowiązuje się do utrzymania status quo na Wzgórzu Świątynnym i do swobodnego dostępu do świętych miejsc. Izrael zobowiązuje się chronić bezpieczeństwo wszystkich wyznawców i odwiedzających Wzgórze Świątynne.” Minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że detektory metali muszą pozostać na Wzgórzu Świątynnym, ponieważ “bezpieczeństwo ma na celu zapobieganie przyszłym atakom tych wszystkich, którzy mogą zapragnąć naśladować to, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Musimy zainstalować detektory metalu na wszystkich drogach na Wzgórze Świątynne. Jeśli Szin Bet jest przeciwne tym środkom bezpieczeństwa, to powinien zaoferować alternatywę, a to się nie zdarzyło.”

20 lipca 2017 r. rano Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o postawieniu w stan alertu pięciu bojowych batalionów w Judei i Samarii, na wypadek wybuchu zamieszek po piątkowych modlitwach w Jerozolimie. Decyzja wykracza poza zwykły alert. Decyzja o zwolnieniu sił zostanie podjęta po kolejnej ocenie sytuacji bezpieczeństwa.

20 lipca 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zasztyletować izraelskiego żołnierza przy żydowskim osiedlu Tekoa, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierz zastrzelił napastnika. Po ataku mieszkańcy sąsiedniej arabskiej wioski zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w celu zabezpieczenia miejsca ataku.

20 lipca 2017 r. wysłannik ONZ ds. pokoju Bliskiego Wschodu, Nickolaj Mladenow, wyraził głębokie zaniepokojenie napięciem i przemocą wokół Starego Miasta w Jerozolimie. “Wzywam wszystkie zainteresowane strony do uspokojenia sytuacji i umiarkowanych wypowiedzi, aby mówić wyłącznie przeciwko tym, którzy próbują podnosić napięcie.” Z zadowoleniem przyjął zobowiązanie premiera Benjamina Netanjahu do utrzymania i przestrzegania status quo świętych miejsc w Jerozolimie, i potępienie przemocy terrorystów ze strony Mahmouda Abbasa.

21 lipca 2017 r. komisarz policji Roni Alsheikh przyjechał do Jerozolimy, aby osobiście nadzorować działania zabezpieczające w obszarze Starego Miasta i Wzgórza Świątynnego. W rejonie Starego Miasta i w arabskich dzielnicach rozlokowano dodatkowe siły policyjne. Alsheikh powiedział: “Jako policja Izraela mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Izraela, niezależnie od tego, kim oni są. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że atak terrorystyczny w zeszłym tygodniu sygnalizuje, że została przekroczona czerwona linia i na Wzgórzu Świątynnym panuje wrażliwa sytuacja. Mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami zarówno w Jerozolimie, jak i poza nią. Policja Izraela zrobi wszystko, aby umożliwić wolność rytuałów i religii wszystkim, którzy chcą ją pratykować, i dołożymy wszelkich starań, aby zachować status quo Wzgórza Świątynnego. Wykonujemy decyzję Rady Ministrów, upoważniającą nas do wdrożenia wszelkich niezbędnych środków ostrożności i w razie konieczności użyć niezbędnych środków. Uważam, że nasze siły są gotowe do każdej sytuacji i utrzymają porządek publiczny oraz bezpieczeństwo. Będziemy działać, aby przywrócić normalność i umożliwić mieszkańcom Jerozolimy normalne życie. Prosimy mieszkańców Jerozolimy o współpracę z nami, aby osiągnąć te cele.” Policja ograniczyła wstęp na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne jedynie dla kobiet w każdym wieku i mężczyzn powyżej 50 lat.

21 lipca 2017 r. Wielki Mufti Jerozolimy szejk Mohammed Hussein powtórzył swoją odezwę, by dzisiaj nie odprawiano modlitw w żadnym meczecie w Jerozolimie, aby w ten sposób zachęcić wszystkich muzułmanów do modlitw jak najbliżej meczetu Al-Aksa. Imamowie we wszystkich meczetach wezwali muzułmanów, aby udali się na Stare Miasto, by modlić się w meczecie Al-Aksa. W ten sposób Waqf wpływa na wybuch zamieszek.

21 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki w dzielnicach Salakh A-Din, Ras al Amud i A-Tor we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Użyto gumowych kul. W starciach w Ras al Amud w wyniku obrażeń zmarło 3 Arabów. Rannych zostało także 4 policjantów. Na Starym Mieście do starć doszło w rejonie Bramy Lwiej i Bramy Damasceńskiej, gdzie Arabowie usiłowali przełamać policyjne bariery. Policja rozproszyła demonstrantów i przywróciła spokój. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w Jerozolimie zostało rannych 41 Arabów.

21 lipca 2017 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki przy punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Do poważnych starć doszło także w Hebronie, gdzie rannych zostało 6 Arabów. W trakcie starć w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei kamieniami obrzucono żydowski samochód. Ranny został 1 Izraelczyk. Do zajść doszło także w Kafr Kadum, Naalin i Sinjel w Samarii. Według danych palestyńskich służb ratowniczych rannych zostało 143 Arabów.

21 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił, że zamraża kontakty z Izraelem, dopóki nie zostaną zniesione nowe procedury bezpieczeństwa w meczecie Al-Aksa. “Ja, w imieniu przywództwa Palestyny, ogłaszam … zamrożenie wszelkich kontaktów z państwem okupacyjnym na wszystkich szczeblach, dopóki Izrael nie zobowiąże się do zniesienia wszystkich środków wprowadzonych przeciwko naszym ludziom, a szczególnie w Jerozolimie i Al-Aksa.”

21 lipca 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się na teren żydowskiego osiedla Halamisz w Samarii. Wdarł się do jednego z domów i podczas wieczerzy szabatowej ciężko zranił nożem 4 Izraelczyków. Od ran w szpitalu zmarły trzy osoby (70-letni dziadek i jego syn z córką), a czwarta ofiara jest w stanie krytycznym. Do ataku doszło, gdy dziesięcioosobowa rodzina zasiadła do wieczerzy szabatowej. Zaalarmowany sąsiad (żołnierz) postrzelił napastnika, który okazał się 19 letnim Arabem z wioski Kaubar. Był powiązany z Hamasem. Ofiarami ataku terrorystycznego byli Josef Salomon (70 lat) i jego dzieci Haja (46 lat) i Elad (36 lat).

21 lipca 2017 r. Hamas wyraził zadowolenie z powodu ataku terrorystycznego w żydowskim osiedlu Halamisz. “Bohaterski atak nastąpił w wyniku naruszenia przez Izrael praw naszych obywateli w Jerozolimie i meczetu Al-Aksa.”

21 lipca 2017 r. Egipt potępił Izrael za ofiary śmiertelne starć w Jerozolimie i okolicy, wzywając do powstrzymania dalszej eskalacji. “Wzywamy Izrael do wzięcia głosu rozumu, aby uniknąć wciągnięcia się w niebezpieczne bagno, z którego będzie trudno się wydostać, a co może zniweczyć wysiłki zachęcenia Izrael i Palestyńczyków do wznowienia negocjacji. Domagamy się, aby Izrael powstrzymał przemoc i eskalację wobec Palestyńczyków w Jerozolimie i meczecie Al-Aksa.”

21 lipca 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił śmierć palestyńskich Arabów podczas starć w Jerozolimie, wzywając Izrael do przeprowadzenia śledztwa. “Głęboko ubolewam nad śmiercią trzech Palestyńczyków w zderzeniu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i wzywam do pełnego zbadania tych incydentów.” Guterres wezwał obie strony do powstrzymania się od działań, które mogłyby doprowadzić do dalszej eskalacji sytuacji.Dwóch palestyńskich Arabów zmarło w starciach z siłami izraelskimi w sobotę. Trzy zginęły w piątek, gdy Arabowie nadal walczą o bezpieczeństwo Izraela na Mount Temple.

22 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem wydał oświadczenie w którym wyraził “głęboki smutek z powodu zamordowania trzech członków rodziny w społeczności Halamisz w piątek wieczorem. Był to akt terroryzmu popełnionego przez bestię podżeganą przez dziką nienawiść. Siły bezpieczeństwa robią wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo i w tym celu podejmą wszelkie niezbędne środki.” Prezydent Reuven Rivlin powiedział: “W tym trudnym momencie nasze serca kierują się do pogrążonej w żałobie rodziny w Halamisz i do całej społeczności, która przecierpiała niezrozumiałą stratęa ostatniej nocy. Przerażające zdjęcia i myśl o dzieciach, które uciekały do schronienia … Modlę się o odzyskanie zdrowia przez rannych rannych i pragnę wyrazić moje poparcie dla wszystkich sił bezpieczeństwa działających nieustannie, aby zapewnić nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku dni. Jestem pewnien, że nie pokażemy żadnej tolerancji dla tych, którzy spiskują przeciwko nam. Będziemy walczyć z terroryzmem w sposób bezlitosny. Nadszedł czas, aby cały wolny świat potępił terroryzm i podżeganie, a także przyłączał się do państwa Izrael w walce z terroryzmem. Kto nie potępia terroru, nie jest partnerem w tej sprawie i ma w ręku złe poglądy co do całego regionu, który może pogrążyć się w niepotrzebnej, krwawej wojnie, której nikt nie chce.”

22 lipca 2017 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter powiedział, że jeśli po ostatnich atakach terrorystycznych Izrael usunie detektory metalu z wejść na Wzgórze Świątynne, to ustąpi i podda się pod naciskiem terrorystów. Dochter ostrzegł, że wówczas Wzgórze Świątynne zmieni się w magazyn broni. “Wzgórze Świątynne musi być czyste i w naszych rękach.”

22 lipca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem z ukrytym nożem wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali ją. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku na Żydów. Napastniczka miała 17 lat.

22 lipca 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył Izrael o “nadmierne użycie siły” w starciach na Wzgórzu Świątynnym, które nazwał niedopuszczalnymi. Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia mniezwłocznych działań w celu przywrócenia swobody praktyk religijnych w meczecie Al-Aksa.

22 lipca 2017 r. Kwartet Bliskowschodni wyraził zaniepokojenie eskalującą przemocą w Jerozolimie i wezwał wszystkie strony do “wykazania maksymalnej powściągliwości”.Kwartet w zdecydowanych słowach potępił akty terroryzmu,

23 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która eksplodowała w powietrzu. Atak ma znaczenie psychologiczne, gdyż we wwszystkich przygranicznych izraelskich osadach ogłoszono alarm.

23 lipca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki Hamasu położone w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

  23 lipca 2017 r. Centralne Dowództwo Sił Obronnych Izraela otrzymało polecenie sformowania specjalnej jednostki złożonej z 60 żołnierzy rezerwy, którzy wzmocnią ochronę odizolowanych żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Podjęto także decyzję o przeznaczeniu 20 pojazdów patrolowych, jako dodatkowy środek bezpieczeństwa dla zagrożonych osiedli.

23 lipca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki Hamasu położone w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

 23 lipca 2017 r. Palestyńczycy wzniecili zamieszki w rejonie miasta Kalkilia w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W pobliżu żydowskiej placówki osadniczej Givat Assaf obrzucono bombami zapalającymi liczne samochody. Przy miejscowości Husan w Judei uszkodzonych kamieniami zostało kilka żydowskich samochodów. W Dolinie Jordanu izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka, który usiłował uciec przed rutynową kontrolą dokumentów. Wieczorem dwóch Palestyńczyków zbliżyło się do bariery bezpieczeństwa przy wiosce Zufim w Samarii i podpalili opony. Żołnierze ochrony postrzelili i aresztowali obu Arabów.

 23 lipca 2017 r. Regionalna Rada Samarii ostrzegła o licznych poważnych brakach w zakresie zabezpieczeń żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Ujawniony raport przedstawia szereg luk w systemach bezpieczeństwa dziesiątek społeczności. Budżet rady w wysokości 43,7 mln szekli umożliwia jedynie odnawianie ogrodzeń, dróg bezpieczeństwa i oświetlenia w osiedlach. Przewodniczący rady, Jossi Dagan powiedział: “Elementy bezpieczeństwa w społecznościach i na drogach w Judei i Samarii są jedną wielką porażką, chociaż wciąż ostrzegamy wszystkie odpowiedzialne strony o brakach w przyznawanych środkach na ochronę społeczności w Judei i Samarii. Niestety, ustalenia obronne nie są ustalone na odpowiednim poziomie. Niedawne cięcia dodatkowo jeszcze znacznie ograniczyły te zasoby, które skierowano do innych obszarów Judei i Samarii. Nawet na zagrożonych drogach, pomimo obietnic budżetowych, które miały zmierzać do utworzenia takich elementów zabezpieczających jak oświetlenie i stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej, nic się nie dzieje … Kiedy przyjdzie następny atak, my chwycimy się rękoma za głowy i powiemy, że był to kolejny atak terrorystyczny, którego można było uniknąć. Są to zaniedbania bezpieczeństwa od A do Z, i żądam i błagam premiera, ministra obrony i ministra finansów – wystarczy! Chrońcie nasze życie!”

23 lipca 2017 r. wieczorem islamski terrorysta zaatakował nożem pracownika ochrony ambasady Izraela w Ammanie (Jordania). Do ataku doszło przy jego rezydencji w kompleksie ambasady. Ranny oficer zastrzelił napastnika. Od przypadkowego ognia zginął jeszcze jeden Jordańczyk. Jordańskie władze zażądały wydania rannego oficera w celu przesłuchania go przez policję w Ammanie. Izrael odmówił wydania oficera, gdyż byłoby to naruszeniem immunitetu dyplomatycznego pracowników ambasady. W odpowiedzi Jordania wydała zakaz opuszczenia kraju przez tego oficera.

24 lipca 2017 r. izraelski helikopter szturmowy AH-64 Apache lądował w nocy awaryjnie w rejonie Hebronu w Judei. Pilot zgłosił niepokojące wibracje w tylnej części maszyny i awaryjnie lądował. Nikt nie odniósł obrażeń, a helikopter nie został uszkodzony. Po kilku godzinach helikopter wystartował i bezpiecznie powrócił do bazy.

24 lipca 2017 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

24 lipca 2017 r. izraelskie czołgi ostrzelały w nocy przygraniczne stanowisko obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

24 lipca 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy obozie uchodźców Al Arov na drodze z bloku osiedli Gusz Etzion do Hebronu, w Judei. Nikt nie został ranny, ale kilka samochodów zostało uszkodzonych.

24 lipca 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem przechodnia w Petach Tikwa. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci aresztowali napastnika, który okazał się 21-letnim mieszkańcem Kalkilii w Samarii. Był on wcześniej więziony za działalność terrorystyczną.

24 lipca 2017 r. jordańska policja zatrzymała grupę 20 ortodoksyjnych Żydów, którzy przebywali w hotelu w pobliżu Petry i zamierzali udać się do grobu biblijnego arcykapłana Aarona, aby tam się modlić. Policjanci skonfiskowali religijne przedmioty, w tym tefilin i szale modlitewne, zabraniając Żydom modlenia się. Powiedziano, że uwięziony zostanie każdy Żyd, który będzie modlił się w Jordanii. Rabin Menasz Zelicha powiedział: “Nie wolno nam modlić się rano, nie mamy tefilin ani szalów modlitewnych, niczego – nie możemy się modlić, nawet w hotelu, nawet w naszych pokojach. Policjanci weszli do hotelu, krzyczeli i zachowywali się dziko, mówiąc, że jeśli zrobimy choćby nawet mały pisk, to nas wyrzucą z Jordanii. Powiedzieli nam: Kto będzie się modlił, zostanie aresztowany.”

24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael sprowadzi do kraju na leczenie oficera sił bezpieczeństwa, który został wczoraj ranny w ataku terrorystycznym na ambasadę Izraela w Ammanie. “Rozmawiałem wczoraj z ambasadorem Jordanii w Izraelu i ze służbami bezpieczeństwa. Obiecałem, że zrobimy wszystko, aby przywieźć go z powrotem o Izraela. Mamy już takie doświadczenie.” W tym celu do Jordanii wyjechał wysoki izraelski urzędnik, który ma spotkać się z jordańskim rządem.

24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z gruzińskim premierem Giorgi Kvirikashvili. Netanjahu powiedział: “Uważam, że istnieje ogromne niebezpieczeństwo, które stoi przed nami wszystkimi. Obaj jesteśmy zaniepokojeni efektem rozluźnienia będącego wynikiem rozpadu Syrii. Musimy współpracować, aby pokonać siły islamskiego terroru i mamy nadzieję na zwiększenie naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, zdrowia i wody. Oczywiście są również inne cele, które sprawiają, że nasze życie jest bezpieczniejsze.” Kvirikashvili odpowiedział: “Gruzja chce zacieśniać dwustronne stosunki z tym niezwykłym państwem.”

24 lipca 2017 r. po południem do Izraela przyleciał specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Dawidem Friedmanem. Po spotkaniu Greenblatt udał się do Ammanu w Jordanii na kolejne rozmowy.

24 lipca 2017 r. po południem do Jordanii przyleciał specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt. Spotkał się z królem Abdullahem. Jordania zgodziła się na przyjęcie porozumienia i wypuszczenie izraelskiego oficera ochrony ambasady. Równocześnie zamknięto śledztwo w sprawie ataku na ambasadę. Jordański wywiad poinformował, że w kompleksie ambasady Izraela dwóch jordańskich pracowników montowało nowe meble. W trakcie prac doszło do nieporozumienia między synem właściciela jordańskiej firmy a pracownikiem ambasady, w którego apartemencie prowadzono prace. Nieporozumienie dotyczyło opóźnienia zakończenia prac. W rezultacie sporu, 17-letni Mohammed Zawawdeh zaatakował śrobokrętem Izraelczyka. Został on dwukrotnie ugodzony w klatkę piersiową i w plecy. Zdołał on jeszcze otworzyć ogień, zabijając napastnika i przypadkowo zabijając właściciela budynku – jordańskiego lekarza, który zginął od zabłąkanej kuli. Przybyłe na miejsce jordańskie siły bezpieczeństwa otoczyły budynek ambasady i rozpoczęły śledztwo w sprawie incydentu, próbując przesłuchać oficera izraelskiej ochrony. Izrael odmówił wydania oficera, powołując się na Konwencję Wiedeńską, która gwarantuje immunitet dyplomatyczny wszystkim cywilnym pracownikom i funkcjonariuszom ochrony ambasady. Gdy Jordania wyraziła zgodę na opuszczenie kraju przez personel dyplomatyczny, pracownicy ambasady powiedzieli, że nie wyjadą z Jordanii bez rannego oficera ochrony. Dzięki współpracy z dyrektorem Szin Bet, Nadavem Argamanem, udało się odtworzyć przebieg wydarzeń dla potrzeb jordańskich śledczych policji. Umożliwiło to zamknięcie dochodzenia w sprawie.

24 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem. Celem rozmowy było złagodzenie kryzysu między Izraelem a Jordanią i osiągnięcie porozumienia. Abdullah podkreślił “potrzebę znalezienia natychmiastowego rozwiązania i usunięcia przyczyn trwającego kryzysu w Jerozolimie, zapewnienia powrotu do sytuacji jaka była przed jego wybuchem, oraz zapewnienia pełnego otwarcia meczetu Al-Aksa.” Wczoraj do Ammanu wyjechał szef biura wywiadowczego Szin Bet, który miał omówić kwestie dotyczące wypuszczenia rannego izraelskiego oficera ochrony ambasady oraz nadzorować śledztwo w sprawie ataku nożownika na ambasadę Izraela w Jordanii.

24 lipca 2017 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omawiał kwestie dotyczące bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Premier Netanjahu przedstawił warunki umowy zawartej z Jordanią, która zażądała by w zamian za prawo wyjazdu z kraju rannego oficera ochrony izraelskiej ambasady w Ammanie, zostały zdementowane nowe zabezpieczenia przy wejściach na teren meczetu Al-Aksa. Zdecydowano o demontażu detektorów metalu z wejść na Wzgórze Świątynne. Zamiast nich zostaną zainstalowane zaawansowane technologicznie instalacje z wysokiej rozdzielczości kamerami, które będą posiadać systemy termiczne i możliwości wykrywania ukrytej broni oraz materiałów wybuchowych. Kamery będą połączone z msystemem rozpoznawania twarzy, który umożliwi wykrywania osób poszukiwanych i niebezpiecznych. W międzyczasie nadzór będzie sprawowany przez kamery monitoringu, które zostały zainstalowane w ostatnich dniach. “Zaakceptowaliśmy zalecenia wszystkich agend bezpieczeństwa, aby zastosować środki bezpieczeństwa oparte na zaawansowanych technologiach i inne środki zamiast detektorów metalu w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających i wierzących na Starym Mieście i Wzgórzu Świątynnym.” Postanowiono także wzmocnić siły policyjne, które będą posiadać w razie potrzeby pełne zdolności podjęcia dodatkowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających Wzgórze Świątynne. Na realizację planu przeznaczono budżet w wysokości 100 mln szekli z okresem wykonania 6 miesięcy. Po obradach premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Dziękuję prezydentowi Trumpowi, który skierował swego doradcę Jareda Kushnera i swego wysłannika Jasona Greenblatta do regionu, aby pomóc w naszych wysiłkach, aby przyspieszyć powrót do kraju pracownika izraelskiej ambasady. Dziękuję również królowi Abdullahowi za ścisłą współpracę.”

24 lipca 2017 r. późnym wieczorem do Izraela powrócił ranny oficer ochrony izraelskiej ambasady w Ammanie. Biuro premiera wydało oświadczenie: “Pracownicy izraelskiej ambasady w Jordanii, na czele z ambasadorem Einatem Shlainem, niedawno przybyli do Izraela przez przejście graniczne Allenby. Wśród członków załogi jest oficer ochrony, który został ranny w nocnym w ataku nożownika w Ammanie. Wszyscy spokojnie powrócili. Ich powrót był możliwy dzięki ścisłej współpracy między Izraelem a Jordanią w ciągu ostatnich 24 godzin.”

24 lipca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranne, ale pojazd jest uszkodzony.

24 lipca 2017 r. wieczorem uzbrojony w nóż Palestyńczyk usiłował przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Został on zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

24 lipca 2017 r. Turcy protestowali przed synagogą Ahrida w Stambule. Demonstranci protestowali przeciwko ograniczeniom dostępu do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

25 lipca 2017 r. wczesnym rankiem rozpoczął się demontaż detektorów metalu umieszczonych przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wieczorem zakończono demontaż detektorów i kamer monitoringu.

25 lipca 2017 r. grupa 25 żydowskich rodzin (około 120 osób) weszła wieczorem do Domu Machpela w Hebronie, w Judei. Wydali oświadczenie: “Dom Machpela został zakupiony kilka lat temu, ale ku naszemu wielkiemu zdziwieniu rząd izraelski uniemożliwił rodzinom zamieszkanie w domu, który kupili ponad pięć lat temu, i to bez podania prawnego lub moralnego uzasadnienia. W czasach przelewania żydowskiej krwi, żałoby i słabości naszego rządu w obliczu terroru, wzywamy rząd do wzmocnienia osadnictwa i zademonstrowania swojej wierności wobec Ziemi Izraela. W obliczu zamordowanych Żydów, domagamy się, aby rząd natychmiast pozwolił rodzinom zamieszkać w Domu Machpela.” Osadnicy zabarykadowali się wewnątrz budynku, który otoczyli izraelscy żołnierze.

25 lipca 2017 r. ministrowie i parlamentarzyści prawicowych partii politycznych Likud i Żydowski Dom pogratulowali żydowskim osadnikom, którzy weszli i zamieszkali w Domu Machpela w Hebronie. Wezwali premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Avigdora Libermana do pozostawienia ich w domu. Minister ochrony środowiska Ze’ev Elkin (Likud) powiedział: “Serdecznie gratuluję 15 rodzinom, które weszły do Domu Machpela w Hebronie, i wzywam premiera oraz ministra obrony do działań w celu utrzymania ich w domu na zawsze.” Minister turystyki Jariv Levin (Likud) wezwał mieszkańców do pozostania w tym rejonie i dodał: “Skandalem jest, że Żydzi legalnie kupują domy i mają zabronione mieszkanie w nich. Powinno to już dawno temu zakończyć się. Dyskryminacja oraz naruszanie ich praw muszą być zatrzymane raz na zawsze.” Minister rolnictwa Uri Ariel (Dom Żydowski) powiedział: “To ważny i radosny postęp. Gratuluję rodzinom ich wejścia do Domu Machpela.Dziś nie ma lepszej syjonistycznej odpowiedzi. Wejście do domu to kolejny krok po kroku w umacnianiu naturalnego związku narodu żydowskiego z jego ziemią. W ciągu ostatnich kilku dni, w których Jerozolima była zastraszana podżeganiem, cieszę się, że naród Izraela nadal przebywa w mieście patriarchów. Pomimo, że te elementy usiłują zaszkodzić osadnictwu, my nadal wzmacniamy się.” Premier Benjamin Netanjahu wydał dyspozycję ministerstwu obrony, aby nie ewakuować w dzisiejszą noc Domu Machpela.

25 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Na wezwanie Waqfu nadal odmawiali wchodzenia na teren meczetu Al-Aksa, oskarżając Izrael, że nie zostały zdemontowane wszystkie kamery monitoringu. Protestowano także przeciwko planom zainstalowania w przyszłości zaawansowanych technologicznie kamer z systemami wykrywającymi broń i materiały wybuchowe. Oskarżono Izrael, że usiłuje w ten sposób rozszerzyć swoją kontrolę nad meczetem Al-Aksa i łamie status quo.

25 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wieczorem oświadczył, że koordynacja działań bezpieczeństwa z Izraelem będzie nadal zamrożona pomimo demontażu zabezpieczeń z obszaru meczetu Al-Aksa. Abbas powiedział, że zamrożenie będzie obowiązywać do czasu przywrócenia stanu sprzed 14 lipca, kiedy to doszło do ataku terrorystycznego na Wzgórzu Świątynnym.

25 lipca 2017 r. w jordańskim parlamencie doszło do burzliwej dysputy, w trakcie której islamscy posłowie protestowali przeciwko decyzji o wypuszczeniu z kraju oficera ochrony ambasady Izraela. Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Al-Safadi udzielił odpowiedzi, wyjaśniając, że decyzję podjęto wyłącznie na podstawie międzynarodowych regulacji prawnych. W Ammanie demonstrowały tysiące ludzi, którzy krzyczeli: “Śmierć Izraelowi!”

26 lipca 2017 rSiły Obronne Izraela ogłosiły nad ranem rejon Domu Machpela w Hebronie zamkniętą strefą wojskową. Zapieczętowano sąsiednie domy Beit Rachel i Beit Leah, aby uniemożliwić osadnikom ich zajęcie.

26 lipca 2017 r. izraelska policja zdemontowała poręcze i barierki przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Zdemontowano także pozostałe kamery monitoringu, czego domagał się muzułmański Waqf.

26 lipca 2017 r. Hamas zorganizował w Gazie demonstrację pod hasłem: “Zwyciężymy w bitwie o meczet Al-Aksa.” Podczas marszu uzbrojeni członkowie Hamasu nieśli makietę meczetu Al-Aksa oraz palestyńskie flagi. Wezwano Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu do “Dnia Gniewu” i konfrontacji z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

26 lipca 2017 r. w Ramallah odbyło się spotkanie liderów al-Fatah. Postanowiono ogłosić najbliższy piątek “Dniem Gniewu” w obronie Jerozolimy.

26 lipca 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu ogłosił zwycięstwo mieszkańców Wschodniej Jerozolimy, którzy przybyli i obronili meczet Al-Aksa. “To co widzieliśmy w ostatnich dniach było nowym modelem oporu, który przyniósł zwycięstwo. Udało im się obronić meczet Al-Aksa i spowodować, że Izrael usunął środki bezpieczeństwa.”

26 lipca 2017 r. w Umm al-Fahm odbyły się pogrzeby palestyńskich terrorystów, którzy przeprowadzili atak na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Uczestniczyły w nich tysiące Arabów. Pogrzebom towarzyszyły radosne okrzyki i wystrzały fajerwerków.

26 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem ostro skrytykował arabską stację telewizyjną Al-Jazeera i oświadczył, że zamierza usunąć ją z Izraela. “Sieć Al-Jazeery nie przestaje wzbudzać przemoc wokół Wzgórza Świątynnego. Kilkakrotnie składałem apelacje do organów ścigania, aby zamknąć biuro Al-Jazeera w Jerozolimie. Jeśli to nie zostanie zrobione z powodu interpretacji prawnej, to będę pracować nad uchwaleniem niezbędnych przepisów w celu usunięcia Al-Jazeery z Izraela.” Większość 34 pracowników sieci w Izraelu jest izraelskimi Arabami. Al-Jazeera ma blisko 80 biur na całym świecie i jest transmitowana w kilku językach. Niedawno Arabia Saudyjska i Jordania wyłączyły działalność tej sieci w swoich krajach. Al-Jazeera nadaje z Kataru.

26 lipca 2017 r. minister budownictwa Joav Galant odwiedził żydowskie osiedle Elazar w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. W 2001 r. w północnej części osiedla powstała nowa dzielnica Netiv Ha’Avot, która otrzymała gwarancje potwierdzające prywatną własność gruntów i pomoc rządową w wysokości 300 tys. szekli na rozbudowę. Arabska rodzina wystąpiła jednak do sądu ze skargą, że część dzielnicy powstała na ich prywatnej ziemi. Po długich rozprawach, we wrześniu 2016 r. Sąd Najwyższy podjął decyzję, że w marcu 2018 r. rozebranych zostanie 16 domów tej dzielnicy. Minister Galant spotkał się z ich mieszkańcami. “Gusz Etzion to żydowska społeczność, która podczas wojny o niepodległość została znieszczona przez Jordańczyków. Jest to symbol Syjonizmu. Państwo Izrael ma moralny i praktyczny obowiązek wzmocnienia osadnictwa żydowskiego w tym regionie i podwojenia liczby mieszkańców, które żyły tu przed upadkiem bloku w 1948 r. Gusz Etzion i Efrata to południowe skrzydło Wielkiej Jerozolimy. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć właściwe rozwiązanie dla dzielnicy Netiv Ha’Avot. Jedną z opcji jest przyjęcie projektu ustawy, który zaproponowałam przed eksmisją Amony, ale która została odrzucona przez prawników. Nadal będziemy wzmacniać osadnictwo żydowskie we wszystkich częściach kraju.”

 

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ja proponuje zamienic tytul tej kolumny na ”Smutne wiadomosci z Izraela”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.