Uncategorized

Rosnący zasięg ISIS po hiszpańsku, groźby wobec Hiszpanii w raporcie zamieszczonym przez MEMRI

 Jihad and Terror Threat Monitor (JTTM) Project w kwietniu 2017 r

 

W kwietniu 2017 MEMRI Jihad and Terror Threat Monitor (JTTM) opublikował raport o narastających groźbach ISIS wobec Hiszpanii i rozrastajacym się zasięgu tej organizacji na kraje hiszpańskojęzyczne. Poniżej podajemy ten raport z archiwum JTTM. (Żeby zobaczyć wszystkie raporty JTTM, trzeba być płatnym członkiem JTTM; informację można uzyskać wysyłając e-mail do jttmsubs@memri.org z napisem „Membership” w tytule)

25 kwietnia 2017 r. policja hiszpańska aresztowała kilku podejrzanych dżihadystów w Barcelonie w związku z zamachami terrorystycznymi Państwa Islamskiego (ISIS w Brukseli w marcu 2016 r.[1] Hiszpania nie doświadczyła żadnych ataków terrorystycznych od 2004 r., choć w ostatnich latach aresztowano wielu dżihadystów. Istotnie, wielu werbowników i agentów ISIS działało w Hiszpanii; choć kraj nie jest głównym celem ISIS w Europie, jest tam szereg korzystnych okoliczności dla sieci dżihadystycznych: jest częścią UE, jest blisko Afryki Północnej, jest tam ciągły napływ turystów i imigrantów itd. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ISIS wzmocniła swój zasięg medialny po hiszpańsku, prawdopodobnie próbując zwerbować hiszpańskojęzycznych młodych muzułmanów w Hiszpanii i na świecie. Szczególnym celem wysiłków rekrutacyjnych jest społeczność marokańska w Hiszpanii. Należy wspomnieć, że w mentalności dżihadystów, a jeszcze bardziej, zwolenników ISIS, Hiszpania jest uważana za Al-Andalus, którą wszystkie materiały produkowane przez ISIS zawsze zaliczają do ziem, które trzeba ponownie podbić przy pomocy dżihadu[

W 2016 r. ISIS nasiliło groźby w mediach wobec Hiszpanii, wzywało do przeprowadzania tam zamachów i obiecywało ponownie podbić Al-Andalus. W marcu 2016 r. jedno z popierających ISIS mediów szerzyło dokument pod tytułem Komunikat dla ludzi w Hiszpanii, grożąc Hiszpanii odwetem, jeśli nie zgodzi się na “zaprzestanie walki z muzułmanami i okupowanie ziemi muzułmańskiej”[3]. W lipcu 2016 r. zaś opublikowało broszurę zatytułowaną Hiszpanio Fernanda, przysięgamy odwet, z wezwaniem do muzułmanów, by dokonywali zamachów terrorystycznych w celu pomszczenia zbrodni popełnionych przez Hiszpanię przeciwko muzułmanom w przeszłości i obecnie, od Inkwizycji do jej uczestnictwa w koalicji zwalczającej terroryzm[4]. Film wideo upubliczniony we wrześniu 2016 r. przedstawia dzieci-żołnierzy ISIS i pokazuje jedno z tych dzieci, które oświadcza, że są gotowi do “zdobycia Rzymu i Hiszpanii”[5].

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.