Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

13 października 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że Izrael nie może zaakceptować porozumienia pojednawczego między Autonomią Palestyńską a Hamasem. „Nie mamy żadnego moralnego prawa do rozmawiania z nimi. Musimy działać z siłą, aby walczyć z tymi terrorystami, i nie wolno nam milczeć, gdy podejmowane są starania o wybielenie Hamasu, a wszelka współpraca z nimi tylko sprzyja terroryzmowi … Hamas zmieni Autonomię Palestyńską w podmiot terrorystyczny. Państwo Izrael musi zerwać wszelkie stosunki z tą organizacją terrorystyczną. Od tej pory każda współpraca między Izraelem a Abbasem będzie współpracą z Hamasem. Musimy to wyjaśnić, ponieważ będzie to wywierać międzynarodową presję na Izrael, aby po tym pojednaniu wznowić negocjacje z Autonomią Palestyńską. Nasza odpowiedzialność wobec Izraela oznacza, że musimy natychmiast zaprzestać przekazywania funduszy rządowi Hamasu i musimy przestać działać tak, jakbyśmy byli bankomatem dla terrorystów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ porwani żołnierze nie powrócili do Izraela, a Autonomia Palestyńska nie zaprzestała podżegania ani płatności na rzecz terrorystów.”

    13 października 2017 r. izraelscy urzędnicy powiedzieli, że podczas rozmów pojednawczych miedzy Hamasem a Fatahem w Kairze, zostały za pośrednictwem egipskiego wywiadu poruszone ważne kwestie bezpieczeństwa. Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej poprosili Hamas o przekazanie mapy podziemnych tuneli, laboratoriów, fabryk broni i magazynów rakiet w Strefie Gazy. Przedstawiciele Hamasu nic nie odpowiedzieli na tą prośbę. W konsekwencji oznacza to, że zbrojne skrzydło Hamasu pozostaje pod wyłącznym dowództwem Hamasu i nie uznaje zwierzchnictwa władz Autonomii Palestyńskiej. Z tego powodu wyrażono opinię, że porozumienie w bardzo krótkim okresie czasu upadnie. Prawdopodobnie zawarto je pod silnym naciskiem Egiptu, który usiłuje pokazać się przed Stanami Zjednoczonymi jako ważna siła regionalna. Również Mahmoud Abbas odczuwał silną potrzebę zaprezentowania się przed swoim narodem i Amerykanami jako silny polityczny lider.

    13 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu pogratulował prezydentowi Donaldowi Trumpowi decyzji, że Stany Zjednoczone nie potwierdzą realizacji przez Iran postanowień porozumienia nuklearnego z 2015 r. „Gratuluję prezydentowi Trumpowi jego odważnej decyzji, że śmiało stawia czoło reżimowi terrorystycznemu Iranu. Jeśli umowa z Iranem nie zostanie zmieniona, to jedno jest pewne – za kilka lat, światowy reżim terrorystyczny będzie miał arsenał broni jądrowej, i będzie to ogromne zagrożenie dla naszej wspólnej przyszłości. Prezydent Trump po prostu stworzył okazję do poprawienia tej złej umowy, aby wyeliminować agresję Iranu i stawić czoła kryminalnemu wspieraniu terroryzmu. Dlatego właśnie Izrael z zadowoleniem przyjmuje tę możliwość, i dlatego każdy odpowiedzialny rząd i każda osoba zainteresowana pokojem i bezpieczeństwem świata, powinna też to poprzeć.”

13 października 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie potwierdzą realizacji przez Iran postanowień porozumienia nuklearnego z 2015 r. Trump podkreślił, że porozumienie to było politycznym i gospodarczym „kołem ratunkowym” rzuconym reżimowi w Teheranie. „Iran nie respektuje ducha tego układu. Nie możemy zaakceptować tej umowy. Nie będziemy kontynuować drogi, której przewidywalną konsekwencją jest większa przemoc, większy terror i rzeczywiste zagrożenie bronią jądrową Iranu. W ciągu zaledwie kilku lat po zakończeniu ograniczeń, Iran będzie mógł szybko stworzyć broń jądrową. Jaki jest cel umowy, która w najlepszym razie opóźni Iran? Jak wielokrotnie mówiłem, umowa z Iranem była jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, jakie Stany Zjednoczone podpisały. Iran nie dąży do porozumienia. Agresja tego fanatycznego reżimu nadal trwa. Dwie ulubione pieśni tego reżimu to: Śmierć Ameryce i Śmierć Izraelowi. Iran nigdy nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej. Stany Zjednoczone będą współpracować z sojusznikami, by przeciwstawić się destabilizującym działaniom Teheranu. Będę współpracować z Kongresem, aby wykazać liczne wady umowy nuklearnej i mieć pewność, że Iran nigdy nie zagrozi Stanom Zjednoczonym pociskami jądrowymi.” Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone są gotowe zerwać umowę nuklearną i nałożyć nowe sankcje gospodarcze na Iran.

14 października 2017 r. król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wyraził swoje poparcie dla nowej strategii Stanów Zjednoczonych względem Iranu. Król pochwalił administrację Trumpa ze zdecydowaną strategię dotyczącą umowy nuklearnej z Iranem.

15 października 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu pochwalił decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie wystąpienia z UNESCO i w sprawie nie certyfikowania układu jądrowego z Iranem. „Jest całkiem jasne, że jeśli nic nie zmienimy w tej umowie, to w ciągu kilku lat Iran będzie miał arsenał broni nuklearnej. Obecna umowa nie zablokuje tego. Ona umożliwia stworzenie pewnej drogi dla systemu wzbogacania uranu, który będzie mógł bardzo szybko doprowadzić Iran do stworzenia dziesiątek bomb atomowych. Dlatego ta decyzja jest tak bardzo ważna. Decyzja prezydenta Trumpa stwarza okazję do ustalenia nowego porozumienia w sprawie broni jądrowej i zaprzestania narastającej agresji Iranu w naszym regionie. Uważam, że każdy odpowiedzialny rząd i każdy, kto popiera pokój i bezpieczeństwo na świecie, skorzysta z okazji, jaką stworzyła decyzja podjęta przez prezydenta Trumpa, aby poprawić lub znieść obecną umowę, a także powstrzymać agresję Iranu. Oczywistym jest, że decyzja Stanów Zjednoczonych o nałożeniu sankcji na irańską Straż Rewolucyjną musi być poparta. Strażnicy Rewolucji są główną siłą Iranu w szerzeniu terroru na całym świecie, a także w rozprzestrzenianiu agresji na Bliskim Wschodzie.” Premier polecił także zbadanie zagranicznych funduszy na rzecz organizacji, których działalność jest wymierzona przeciwko izraelskim żołnierzom. „Nie ma bardziej moralnej armii niż Siły Obronne Izraela, dlatego zdecydowaliśmy się utworzyć parlamentarną komisję śledczą w celu zbadania kwestii finansowania przez obce państwa organizacji, które działają przeciwko żołnierzom Sił Obronnych Izraela. Postanowiliśmy to i zrobimy tak. Nasi żołnierze strzegą nas – i będziemy ich chronić.”

15 października 2017 r. Biuro Egzekucyjne przedstawiło ministerstwu finansów sądowy nakaz zajęcia kwoty 500 tys. szekli w funduszach Autonomii Palestyńskiej, na rzecz zasądzonych odszkodowań dla arabskich współpracowników Izraela, którzy byli nielegalnie aresztowani i torturowani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa. Cztery miesiące temu Sąd Rejonowy w Jerozolimie wydał wyrok nakazujący Autonomii Palestyńskiej wypłacenie odszkodowania w wysokości 500 tys. szekli dla 50 arabskich współpracowników Izraela, którzy zostali aresztowani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa i podczas przesłuchań byli nielegalnie torturowani. Sąd podkreślił, że począwszy od lat 90. XX wieku Autonomia Palestyńska jest odpowiedzialna za nielegalne aresztowania, tortury, a nawet mordowanie osób, które podjęły współpracę z państwem Izrael. W wyroku opisano brutalne metody torturowania, w celu zmueszenia do ujawnienia innych współpracowników Izraela.

15 października 2017 r. grupa młodych Palestyńczyków zaatakowała wieczorem koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów w dzielnicy At-Tour we Wschodniej Jerozolimie. Podczas tego ataku ranny został 18-letni Arab, rzucający bombę zapalającą. Policjanci udzielili mu pomocy medycznej, a następnie go aresztowali.

15 października 2017 r. wieczorem islamscy terroryści wystrzelili z północnego Synaju (Egipt) 2 rakiety, które spadły na otwarte tereny Negewu blisko granicy ze Strefą Gazy.

15 października 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze przeprowadzili operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Deheishe, w południowej części Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi, na co żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.

15 października 2017 r. rano palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym improwizowanym ładunikiem wybuchowym na teren izraelskiego sądu wojskowego przy arabskiej wiosce Salem w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali i aresztowali napastnika, a saperzy rozbroili bombę.

15 października 2017 r. wydawana w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsatpoinformowała, że podpisane porozumienie między Fatahem a Hamasem obejmuje również klauzulę mówiącą, że Hamas wstrzyma swoją działalność zbrojną wymierzoną przeciwko Izraelowi i Żydom mieszkającym w Judei i Samarii. W zamian Fatah zgodził się, że będzie wspólnie z Hamasem koordynować wszystkie kwestie dotyczące przyszłego porozumienia pokojowego lub wypowiedzenia wojny z Izraelem. Wysoki przedstawiciel Hamasu miał powiedzieć: „Wstrzymanie walki dotyczy również obszarów Zachodniego Brzegu. Chcemy dać szansę na porozumienie i będziemy wypełniać zobowiązania Hamasu w celu prawdziwego partnerstwa, niezależnie od tego, czy nękanie i aresztowania przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej się zakończą.”

16 października 2017 r. duże opady deszcze z gradem wystąpiły w północnej części kraju. W Naharijji spadło 70 mm deszczu, powodując lokalne podtopienia.

16 października 2017 r. rano syryjska bateria rakiet przeciwlotniczych SA-5wystrzeliła dwie rakiety w stronę izraelskich samolotów lecących nad południowym Libanem. Do incydentu doszło w rejonie Baalbek. Żaden samolot nie został trafiony. Prowadziły one rutynową misję rekonesansową nad pograniczem libańsko-syryjskim. W odpowiedzi izraelski myśliwiec F-16 zrzucił cztery bomby i zniszczył syryjską wyrzutnię rakiet. Zniszczona bateria wraz ze stacją radarową znajdowała się w odległości 50 km od Damaszku. Wcześniej Izrael porozumiał się z Rosją, w celu koordynacji działań wojskowych nad Syrią.

16 października 2017 r. nowy izraelski samolot pasażerski linii El AlBoeing 787-9 Dreamliner został rano uziemiony w Londynie przed wylotem do Izraela (lot 4X-EDA), powodu pęknięcia w jednym z okien samolotu. Z powodu naprawy odlot został opóźniony o 3 godziny.

16 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu skomentował dzisiejszy izraelski nalot na Syrię: „Nasza polityka jest jasna: Każdy, kto chce nas skrzywdzić, zostanie zraniony w zamian. Dzisiaj usiłowali trafić w nasze samoloty – jest to nie do przyjęcia. Siły powietrzne działały szybko i precyzyjnie, niszcząc to, co trzeba było zniszczyć. Nadal będziemy działać w tej dziedzinie tak mocno, jak będzie to konieczne dla obrony bezpieczeństwa Izraela.”

16 października 2017 r. do Izraela z oficjalną wizytą przyleciał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W Tel Awiwie spotkali się z nim minister obrony Avigdor Lieberman i szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot. Podczas spotkania omówiono sytuację w Syrii i zaangażowanie Iranu w tym kraju, a także problematykę terrorystycznej aktywności Hezbollahu. Lieberman powiedział: „Nie będziemy ingerować w wewnętrzne sprawy Syrii, ale z drugiej strony nie pozwolimy Iranowi i Hezbollahowi na przekształcenie Syrii w bazę przeciwko Izraelowi. Nie zezwalamy na przekazywanie zaawansowanych broni z Iranu przez Syrię do Libanu.”

16 października 2017 r. wysoki urzędnik Autonomii Palestyńskiej, Nazmi Muhanna, został wysłany, aby po raz pierwszy oficjalnie odwiedzić Strefę Gazy po podpisaniu porozumienia o pojednaniu Hamasu z Fatahem. Muhanna powiedział, że został wysłany przez Mahmouda Abbasa, aby „zrobić pierwszy krok w umowie pojednania i przejąć przejścia graniczne”.

16 października 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallah. Rozmowa dotyczyła pojednania Autonomii Palestyńskiej z Hamasem. Hamdallah zaapelował do Stanów Zjednoczonych, aby wezwały Izrael do powstrzymania budownictwa w Judei i Samarii.

16 października 2017 r. wojskowa administracja na terytoriach wydała decyzję zezwalającą na budowę 31 nowych żydowskich mieszkań w Hebronie w Judei. Jest to pierwsze takie zezwolenie od dziesięcioleci. Minister obrony Avigdor Liberman pochwalił tą decyzję. „Mam osobiste zobowiązania względem żydowskiej społeczności w Hebronie i w ogóle względem całej społeczności w Judei i Samarii, i działamy odpowiedzialnie w celu wzmocnienia osadnictwa. Robimy to mądrze pomimo ciągłej presji i zarzutów. Hebron jest jednym z filarów naszego istnienia jako narodu i państwa, a jego budowa jest realizacja wizji syjonistycznej.” Zezwolenie dotyczy utworzenia żydowskiej dzielnicy Hezekiasz w Hebronie.

16 października 2017 r. arabskie władze miasta Hebron zapowiedziały, że odwołają się do Sądu Najwyższego przeciwko decyzji zezwalającej na budowę nowego żydowskiego osiedla w mieście.

17 października 2017 r. w nocy zaczął tonąć statek pomiarowy należący do Israel Electric Company, który prowadził prace przy złożach gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. Po nadaniu sygnału SOS dopłynął do niego statek zabezpieczający izraelską platformę wydobywczą. Uratowano dwóch członków załogi statku, zanim on się przewrócił i zatonął. Zostali oni bezpiecznie ewakuowani do Nahal Hadera.

17 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman spotkali się w Jerozolimie z rosyjskim ministrem obrony Sergejem Szojgu. Spotkanie skoncentrowało się wyłącznie na sytuacji w Syrii. Netanjahu powiedział, że Izrael nie będzie tolerował żadnej irańskiej obecności w pobliżu północnej granicy Izraela. „Iran musi zrozumieć, że Izrael nie pozwoli na to.” Omówiono także kwestie umowy nuklearnej z Iranem.

17 października 2017 r. gabinet bezpieczeństwa zdecydował, że Izrael nie będzie prowadzić żadnych negocjacji z Autonomią Palestyńską, która jest w porozumieniu z organizacją terrorystyczną Hamas. „Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami izraelski rząd nie będzie prowadzić negocjacji dyplomatycznych z rządem palestyńskim, który obejmuje organizację terrorystyczną Hamas, która wzywa do zniszczenia Izraela. Negocjacji nie będzie dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: (1) Hamas uzna państwo Izrael i zerwie z terroryzmem, zgodnie z warunkami Kwartetu; (2) Hamas zostanie całkowicie rozbrojony; (3) Hamas musi zwrócić ciała zabitych izraelskich żołnierzy; (4) Autonomia Palestyny musi sprawować pełną kontrolę nad bezpieczeństwem w Strefie Gazy, w tym nad przejściami granicznymi i zapobiegać przemytowi; (5) Autonomia Palestyńska będzie nadal działać przeciwko infrastrukturze terrorystycznej Hamasu w Judei i Samarii; (6) Hamas zerwie więzi z Iranem; (7) fundusze i sprzęt humanitarny będą docierać do Strefy Gazy tylko za pośrednictwem Autonomii Palestyńskiej i mechanizmów, które zostały ustanowione w tym celu.”

17 października 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely pochwaliła decyzję gabinetu bezpieczeństwa o nie prowadzeniu negocjacji z Palestyńczykami, o ile są związani z organizacją terrorystyczną Hamas. „Autonomia Palestyny wybiera terroryzm nad pokojem, a to ma swoją cenę. Nie da się kontynuować swojej podwójnej gry, próbując osiągnąć międzynarodową legitymizację i członkostwo w międzynarodowych organizacjach, a jednocześnie jednać się z morderczą grupą terrorystyczną. Świat musi zrozumieć, że palestyńskie partnerstwo z Hamasem nie jest tylko polityką, ale poparciem walki przeciwko egzystencji Izraela.” Naftali Bennett powiedział, że „gabinet bezpieczeństwa przyjął strategiczną decyzję definiującą podstawowe warunki do rozpoczęcia negocjacji. Po tym jak Mahmoud Abbas połączył się z organizacją terrorystyczną, Izrael nie rozpocznie negocjacji dyplomatycznych, dopóki Hamas całkowicie się nie rozbroi. Palestyński rząd ufający Hamasowi, stał się narodowym rządem terrorystycznym. Izrael nie może prowadzić negocjacji z nimi. Hamasnieustannie kontynuuje planowanie zabijania Izraelczyków i kopie tunele terrorystyczne, które w zamyśle mają posłużyć do zniszczenia Izraela. Hamaspodpisał porozumienie pojednawcze z Autonomią Palestyńską w celu oczyszczenia się, i cieszy się z legitymizacji, i wciąż wzmacnia się przeciwko nam. Wniosek jest jasny: Autonomia Palestyńska jest podmiotem terrorystycznym. Nie wolno nam z nimi negocjować, nie możemy uczynić żadnych gestów dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: izraelscy obywatele i ciała izraelskich żołnierzy muszą zostać zwrócone, Hamas musi się całkowicie rozbroić i przyjąć warunki Kwartetu.”

17 października 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai, we współpracy z dowódcą marynarki wojennej gen. Eli Szarvitem i szefem Dowództwa Południowego gen. Ejal Zamirem, zezwolili na rozszerzenie obszaru połowów przy południowej części Strefy Gazy – z sześciu do dziewięciu mil morskich w okresie połowów na przełomie października i grudnia. Podkreślono, że decyzja ma na celu zwiększenie zasięgu połowów w Strefie Gazy, gdyż rybołówstwo jest ważnym środkiem utrzymania mieszkańców strefy.

17 października 2017 r. władze administracyjnie zatwierdziły plan budowy 300 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Beit El w Samarii, 464 mieszkań w osiedlu Kfar Etzion w Judei i 60 mieszkań w osiedlu Negohot w Judei.

18 października 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze wspierani przez oficerów wywiadu weszli do ośmiu placówek arabskich mediów w Judei i Samarii. Według wywiadowczych informacji, media te były powiązane z Hamasem i Islamskim Dżihadem, i odpowiadały za podżeganie oraz zachęcanie do terroru. Media zostały zamknięte, a sprzęt komputerowy i dokumenty skonfiskowano. Zamknięte zostały między innymi Pal MediaRam Sat i Trans Media w Nablusie, Hebronie i Ramallah (te kanały telewizyjne nadal nadają ze Strefy Gazy i Libanu). „Operacja jest częścią rozszerzonych wysiłków mających na celu wyeliminowanie wszelkich prób terroru, w tym podżegania. Siły bezpieczeństwa będą działać przeciwko terroryzmowi i podżeganiu, ponieważ jest jasne, że istnieje bezpośrednia korelacja między podżeganiem, atakami terrorystycznymi i wsparciem dla terroru.”

18 października 2017 r. władze administracyjne na terytoriach zatwierdziły plan budowy 102 mieszkań w żydowskim osiedlu Amichai w Samarii. W osiedlu tym mają zamieszkać mieszkańcy ewakuowanych domów z osiedla Amona. Ponadto zatwierdzono wdrożenie budowy 97 mieszkań w osiedlu Rehalim w Samarii, 146 mieszkań w osiedlu Nokdim w Judei i 459 mieszkań w mieście Ma’aleh Adumim.

18 października 2017 r. przewodniczący rady bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion, Szlomo Neeman powiedział: „Zezwolenie na budowę jest mile widziane, ale teraz musimy zapewnić ich realizację i wzmocnienie pozostałej reszty infrastruktury osiedli w Judei i Samarii. Wzywam rząd, aby zrobił wszystko co w ich mocy, aby promować budowę dróg i infrastruktury, i zasadniczo zmienił nastawienie do osadnictwa na naszej ziemi.”

18 października 2017 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy głównym skrzyżowaniu w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Krótko po tym, izraelscy żołnierze weszli do rodzinnego domu terrorysty w Hebronie.

18 października 2017 r. po południem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła umowy nuklearnej z Iranem.

18 października 2017 r. szef sztabu irańskiej armii gen. Mohammad Baqeri odwiedził Syrię. W telewizyjnym przemówieniu powiedział: „Przyjechałem do Damaszku, aby koordynować nasze działania i współpracować w celu konfrontacji z naszymi wspólnymi wrogami: syjonistami i terrorystami. Nie można zaakceptować sytuacji, że syjonistyczny reżim narusza przestrzeń powietrzną Syrii kiedy tylko chce. Opracujemy szerokie linie współpracy.”

18 października 2017 r. zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie po oświadczeniu prezydenta Donalda Trumpa, że będzie dążyć do zmienienia umowy nuklearnej i wprowadzenia nowej polityki wobec Iranu. Do Rady Bezpieczeństwa ONZ przemówił ambasador Izraela, Danny Danon. „Przez trzydzieści osiem lat Iran groził i nadal zagraża światu. Iran i jego prokurenci zabijają niewinnych ludzi. Kiedy terroryzm uderza, krwawe ślady często prowadzą i zacierają się w Iranie. Z Bangkoku do Burgas, z Buenos Aires do Bejrutu, i do Teheranu. Iran jest winny sponsorowania i popierania światowego terroryzmu, naruszania praw człowieka, promowania antysemityzmu i dążenia do zniszczenia państwa członkowskiego ONZ – państwa Izrael. W Syrii, Iran uzbroił Baszar Al-Assada, rzeźnika Damaszku. Bez irańskiego wsparcia rząd Assada nie zdołałby mordować własnych ludzi. Irańscy ajatollahowie sponsorują Hezbollah, finansują rozlew krwi Hamasu, a także fundusze terrorystyczne Islamskiego Dżihadu. Iran dopuszcza się także przerażających złamań praw człowieka wobec swoich obywateli. Jeśli jesteś gejem, lesbijką lub biseksualistą, powieszą cię na żurawiu. W Iranie, jeśli jesteś dziewczyną w wieku dziewięciu lat, możesz zostać małżonką dorosłego człowieka. W Iranie, jeśli jesteś dziennikarzem i krytykujesz reżim, zostaniesz aresztowany bez prawa do procesu. Iran chce zniszczyć Izrael w jakikolwiek możliwy sposób. Od lat starał się uzyskać zdolności nuklearne. Dzisiejsze intencje reżimu nie różnią się od wcześniejszych.”

 18 października 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód, Jason Greenblatt powiedział: „Wszyscy zgadzają się, że ważne jest, aby Autonomia Palestyńska mogła w pełni i prawdziwie sprawować władzę cywilną w Strefie Gazy, oraz objąć ją ochroną sił bezpieczeństwa. Dzięki takiej współpracy poprawi się sytuacja humanitarna mieszkających tam Palestyńczyków. Stany Zjednoczone ponownie podkreślają znaczenie przestrzegania zasad Kwartetu: każdy palestyński rząd musi jednoznacznie zobowiązać się do nie stosowania przemocy, uznać państwo Izrael, zaakceptować wcześniejsze porozumienia i zobowiązania zawarte między stronami – w tym o rozbrojeniu terrorystów – i zobowiązać się do pokojowych negocjacji. Jeśli Hamas ma odegrać jakąkolwiek rolę w rządzie palestyńskim, musi zaakceptować te podstawowe wymogi.”

19 października 2017 r. doszło do masowych protestów ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie, Beit Szemesz i Safedzie przeciwko służbie wojskowej. Demonstranci blokowali tory linii kolejowych oraz kluczowe węzły drogowe. Policja aresztowała 120 osób. Przyczyną wybuchu zamieszek było aresztowanie 25 studentów jesziwy, którzy nie zgłosili się do odbycia służby wojskowej. W dniu dzisiejszym zorganizowano „dzień gniewu”.

19 października 2017 r. po południem syryjska rakieta spadła na Wzgórza Golan. Nie odnotowano żadnych strat. Eksperci wojskowi powiedzieli, że prawdopodobnie był to przypadkowy ostrzał.

19 października 2017 r. w rejonie miasta Petah Tikwa wybuchły dwa groźne pożary. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano przedszkole, dom kultury oraz kilka sąsiednich zakładów produkcyjnych. W gaszeniu ognia pomogły samoloty gaśnicze.

19 października 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Dheisheh, w południowej części Betlejem w Judei. Skonfiskowano kilkadziesiąt tysięcy szekli z funduszy wspierających terrorystów, a także samochody i inne pojazdy przeznaczone dla rodzin uwięzionych lub zmarłych terrorystów. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.

19 października 2017 r. lider Hamasu, Jahja Sinwar powiedział, że nie będzie żadnej rozmowy na temat uznania przez Hamas państwa Izrael. „Czas, kiedy Hamas dyskutował nad uznaniem państwa Izrael, przeminął. Teraz dyskutujemy nad tym, kiedy zniszczymy Izrael. Nikt nas nie rozbroi, nikt nie może rozbroić Hamasu

19 października 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono rakietę na terytorium Izraela. „Siły Obronne Izraela nie będą tolerować żadnych ataków na suwerenność Izraela i bezpieczeństwo jej mieszkańców. Siły Obronne Izraela uznają syryjski reżim odpowiedzialnym za wszystko, co dzieje się na jego terytorium.”

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.