Polityka

Wiadomosci z Izraela

3 marca 2018 r.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu wezwał różne frakcje koalicji rządowej do wspólnej pracy i uniknięcia przedterminowych wyborów. Obecnie partie religijne znajdują się w sporze z Israel Beytenu w sprawie projektu ustawy o odroczeniach służby wojskowej dla studentów jesziw. Partie te zagroziły, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, odmówią one poparcia projektu budżetu na 2019 r. Minister finansów Mosze Kahlon wyraził pogląd, że jeśli budżet nie zostanie zatwierdzony, wówczas on rezygnuje z koalicji rządowej i spodziewa się przedterminowych wyborów. Takie wcześniejsze wybory mogły by odbyć się już w czerwcu 2018 r. Netanjahu powiedział: „Dobra wola w koalicji może zapobiec przedterminowym wyborom.”


 Komitet Wykonawczy al-Fatah poinformował, że postanowiono zmienić deklarację Autonomii Palestyńskiej w taki sposób, że w razie choroby przewodniczącego Mahmouda Abbasa, jego zastępca będzie mógł pełnić tę funkcję trzy miesiące. Po tym okresie konieczne będzie ustalenie daty kolejnych wyborów. Podczas niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych Mahmoud Abbas został przyjęty do szpitala w Baltimore. Pojawiły się później doniesienia, że Abbas cierpi na którąś z form nowotworu. Funkcję jego zastępcy pełni Mahmoud al-Aloul.


Ramallah odbyła się demonstracja arabskich i islamskich sił narodowych, które wezwały całą społeczność arabską Autonomii Palestyńskiej do udziału w masowej demonstracji, która ma się odbyć w najbliższą środę w pobliżu punktu kontrolnego Kalandija na północ od Jerozolimy. Demonstracja będzie protestem przeciwko uznaniu przez Stany Zjednoczone Jerozolimy jako stolicy Izraela. Wezwano także do przyłączenia się do tzw. „Tygodnia Apartheidu”, podczas którego należy całkowicie bojkotować wszystkie towary i usługi izraelskie. Natomiast nadchodzący piątek ma być dniem eskalacji. Wezwano wszystkich Arabów do przyłączenia się do konfrontacji z „okupantami i ich osadnikami” na całym Zachodnim Brzegu Jordanu.


 tysiące Palestyńczyków wzięło udział w masowych demonstracjach w Beit Lahjya i Al-Marazi w Strefie Gazy, na rzecz „okupowanego miasta Jerozolimy.” Demonstranci protestowali przeciwko decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wysoki przedstawiciel Hamasu, Mushir al-Masri, powiedział, że naród palestyński jest gotowy do rozpoczęcia kolejnej konfrontacji o Jerozolimę i meczet Al-Aqsa. „Wyrzeczenie się Al-Quds jest jak wyrzeczenie się Mekki i Medyny, a obrona meczetu Al-Aksa jest jak obrona dwóch meczetów w Mekce i Medynie. Ten, kto poddaje Al-Aksa, może porzucić świętość meczetu w Mekce i meczetu Proroka w Medynie.” Wezwał OWP do wycofania swojego uznania dla Izraela, anulowania Porozumień z Oslo, zaprzestania procesu dyplomatycznego i do sprzeciwienia się złemu traktowaniu przez prezydenta Donalda Trumpa.


. wieczorem izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka w południowej części Strefy Gazy. Zbliżył się on do bariery granicznej, i pomimo wezwań i oddania ostrzegawczych strzałów, nie chciał się zatrzymać. Do zdarzenia doszło w rejonie Khan Younis.


4 marca 2018 r.

 

przed południem palestyński terrorysta wjechał samochodem w policjanta i izraelskich żołnierzy w dwóch odrębnych miejscach w nadmorskim mieście Akko. Wszyscy troje zostali ranni. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy arabskiej wiosce Abud w zachodniej Samarii. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony.


5 marca 2018 r.


władze wodne poinformowały, że tegoroczna zima była mało deszczowa. Północny Izrael otrzymał 80-85% średniej miesięcznej w lutym, podczas gdy centralny Izrael otrzymał 60%. Październik, listopad i grudzień 2017 r. również były suche. Łączna ilość opadów w tej zimie osiągnęła 86% opadów, które miały spaść do końca lutego. Brak opadów wpłynął na obszary centralne kraju. W lutym poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 37 cm, co daje łącznie 80 cm od początku zimy. Oznacza to, że poziom wody nadal jest 56 cm poniżej dolnej czerwonej linii i 4,76 metra poniżej maksymalnej pojemności. W marcu i kwietniu może spaść jeszcze dodatkowe 20 cm opadów, podnosząc poziom wody w Kinneret o łącznie 1 metr, zamiast zwykłych 1,65 metra. Równocześnie, z powodu powodzi na pustyni Judzkiej, poziom Morza Martwego wzrósł w lutym o 5 cm. Wszystko to razem oznacza, że Izrael ma deficyt 2,5 mld metrów sześciennych wody. Pomimo faktu, że w ostatnich latach prawie nie pompowano wody z Kinneretu, poziom wody nadal spada, powodując wzrost poziomu zasolenia. W lutym poziom chlorków osiągnął 307 miligramów na litr. Ponieważ większość wody w Izraelu jest odsalana, susza nie powinna wpłynąć na indywidualne gospodarstwa domowe. Jednak susza poważnie szkodzi rolnictwu i środowisku naturalnemu.


palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że Autonomia Palestyńska odrzuca możliwość zaakceptowania amerykańskiego planu pokojowego. Hamdallah podkreślił, że inicjatywa przedstawiona przez Mahmouda Abbasa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest jedynym sposobem na przeprowadzenie poważnych i prawdziwych negocjacji, które doprowadzą do rozwiązania dwupaństwowego. Wykluczył wszelkie możliwości zastosowania tymczasowych porozumień, częściowych ustaleń lub uzgodnień niezgodnych z prawem międzynarodowym.


premier Benjamin Netanjahu i jego żona Sara spotkali się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią. Netanjahu powiedział: „Po raz pierwszy spotykamy się w Waszyngtonie, stolicy Ameryki, po tym, jak ogłosiliście, panie prezydencie, Jerozolimę jako stolicę Izraela. Była to historyczna proklamacja, po której nastąpiła wasza odważna decyzja o przeniesieniu ambasady w nasz nadchodzący Dzień Niepodległości. Chcę wam powiedzieć, że naród żydowski ma długą pamięć. Pamiętamy proklamację wielkiego króla perskiego Cyrusa Wielkiego, który 2500 lat temu ogłosił, że żydowscy zesłańcy w Babilonie mogą powrócić i odbudować Świątynię w Jerozolimie. Pamiętamy sto lat temu Lorda Balfoura, który wydał Proklamację Balfoura, która uznała prawa narodu żydowskiego w naszej ojczyźnie. Pamiętamy, że 70 lat temu prezydent Harry S. Truman był pierwszym przywódcą, który uznał żydowskie państwo. I pamiętamy, jak kilka tygodni temu prezydent Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Panie prezydencie, będzie to wspominane przez nasz naród przez wieki, a jak już powiedzieliście, inni mówili o tym, a ty to zrobiliłeś. Tak więc, chcę wam podziękować w imieniu narodu izraelskiego i we własnym imieniu. Gdybym musiał powiedzieć, jakie jest nasze największe wyzwanie na Bliskim Wschodzie, zarówno dla naszych krajów, jak i dla naszych arabskich sąsiadów, to jest to jedno słowo: Iran. Iran nie zrezygnował z ambicji nuklearnych. Wzbogacił się i wszędzie stosuje agresję, także we własnych granicach. Myślę, że musimy powstrzymać ten kraj, który intonuje hasła: Śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce. Iran musi zostać powstrzymany, jest to nasze wspólne wyzwanie.” Trump podkreślił, że relacje między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem nigdy wcześniej nie były tak dobre jak teraz.


6 marca 2018 r.


do Izraela przypłynął amerykański okręt desantowy USS „Iwo Jima„, który weźmie udział we wspólnych izraelsko-amerykańskich ćwiczeniach wojskowych „Juniper Cobra 2018„. Śmigłowcowiec przywiózł 1400 żołnierzy marines, oraz 25 samolotów i 3 poduszkowce desantowe. Ćwiczenia Juniper Cobra 2018 koncentrują się na poprawie zdolności obronnych przeciwko rakietowym atakom balistycznym. Amerykański śmigłowcowiec będzie operować w bezpiecznej odległości od wybrzeża.


 nad ranem izraelscy żołnierze wykryli warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Przejęto nielegalną broń, amunicję oraz prowizoryczny ładunek wybuchowy. Aresztowano 1 Palestyńczyka. Podczas działań w Dżeninie na północy Samarii, palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy. Nikt nie został ranny.


członek Komitetu Wykonawczego OWP, Ahmed Al-Majdalani, powiedział, że Izrael musi przekazać wszystkie należne fundusze Autonomii Palestyńskiej, bez odliczania środków przekazywanych terrorystom i ich rodzinom. Jeśliby Izrael obniżył przekazywane środki, będzie musiał zapewnić odszkodowanie za „szkodę wyrządzoną narodowi palestyńskiemu”. Dodał, że wynagrodzenia wypłacane terrorystom są zgodne z prawem, ponieważ „walka przeciwko izraelskiej okupacji jest zgodnie z międzynarodowym prawem, dopuszczalną formą walki.”wieczorem palestyńscy terroryści podpalili synagogę stojącą przy żydowskim osiedlu Carmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Synagoga spłonęła całkowicie.


6 marca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu podczas dorocznej konferencji AIPAC w Waszyngtonie powiedział: „Jak powiedziałem wczoraj prezydentowi Trumpowi, szczególnie dobrze jest być w stolicy Ameryki, odkąd uznał Jerozolimę za stolicę Izraela! Dziękuję, panie prezydencie Trump, za tę historyczną decyzję. Dziękuję za ogłoszenie kolejnej decyzji – przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy na Dzień Niepodległości … Izrael nigdy nie był silniejszy militarnie – jesteśmy niesamowicie silni! Mamy samolot myśliwski F-35, najbardziej zaawansowany na świecie, i system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, który opracowaliśmy z pomocą Ameryki. W ciągu ostatnich kilku lat służby wywiadowcze Izraela udaremniły dziesiątki poważnych ataków terrorystycznych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Gdyby nie wywiad Izraela, samolot mógł zostać zdmuchnięty z nieba w drodze z Australii do Zatoki Perskiej. Złą wiadomością jest to, że złe rzeczy pogarszają się i są bardzo złe. Musimy sobie z tym poradzić – i myślę konkretnie o tym, co robimy w sprawie Iranu. Siłą stojącą za tym, co złe, ta radykalna tyrania w Teheranie. Mam dla was dzisiaj jedno przesłanie, jest ono bardzo proste: musimy powstrzymać Iran, powstrzymamy Iran. Kiedy ostatnio tu przemawiałem, to ostrzegłem świat przed porozumieniem nuklearnym, które zagraża przetrwaniu Izraela, bezpieczeństwu regionu, pokojowi świata. Ostrzegałem, że reżim Iranu wielokrotnie okłamywał międzynarodową społeczność, i nie można mu ufać. Ostrzegałem, że umowa daje Iranowi jasną ścieżkę do rozwoju arsenału nuklearnego w niewiele ponad dekadę. Oto, co Iran dzisiaj robi … nasz region pogrąża się ciemnościach. Iran buduje agresywne imperium. Iran, Irak, Syria, Liban, Gaza, Jemen – są jeszcze przed nami. Nigdy nie pozwolimy Iranowi rozwinąć broni jądrowej. Ani teraz, ani za 10 lat, nigdy. Prezydent Trump dał jasno do zrozumienia, że jego administracja nie zaakceptuje agresji Iranu w regionie. On także nie zgodzi się nuklearny Iran.”


wiodący polski portal informacyjny onet.pl napisał, że uzyskał dokument sugerujący, że najwyżsi polscy urzędnicy nie są mile widziani w Białym Domu ze względu na przyjęcie ustawy ograniczającej możliwość dyskusji na temat II wojny światowej. Dokument mówi, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie będą w ogóle przyjęci przez prezydenta Donalda Trumpa lub jakiegokolwiek innego członka administracji Stanów Zjednoczonych. Pracownicy amerykańskiej ambasady w Warszawie zagrozili również wstrzymaniem finansowania wspólnych projektów wojskowych między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki zaprzeczył tym doniesieniom, przyznając jednak, że Waszyngton wyraża „obawy i pytania” na temat nowej ustawy, ale doniesienia o sankcjach są nieprawdziwe.


7 marca 2018 r.


minister komunikacji Ayoob Kara poinformował, że występujące od dwóch tygodni zakłócenia w pracy sieci komórkowych na południu Negewu są wynikiem zakłóceń ze strony Egiptu, gdzie egipska armia prowadzi szeroko zakrojoną operację antyterrorystyczną na Synaju. Minister dodał, że w ciągu kilku dni działanie sieci komórkowych powinno się ustabilizować.


ekspert ds. Bliskiego Wschodu, dr Mordechaj Kedar, spotkał się z parlamentarzystami w Knesecie. Powiedział: „Naprawdę chcecie powstrzymać podżeganie? Czy kiedykolwiek zamknęliście stację telewizyjną lub stację radiową prowadzoną przez Autonomię Palestyńską? Zawsze obwiniacie Sąd Najwyższy, a jest czas, abyście zaczęli działać. Jesteśmy odpowiedzialni za to, że tacy terroryści jak Jibril Rajoub wciąż chodzą na wolności, a przewodniczący Mahmoud Abbas daje pieniądze za terror. Jak to się stało, że on nadal jest przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej? To my jesteśmy winni, a nie oni. Oni robią wszystko, na co my im pozwolimy. Musicie zrozumieć, w jaki sposób druga strona rozumie to, co oznacza szukanie pokoju. Oni postrzegają takich jako słabych ludzi, którzy już przegrali bitwę. Tacy są słabi i proszą o litość, błagając, aby pozostawili jego głowę przy ciele, proszą o litość i nazywają to pokojem … w chwili, gdy szukamy pokoju, pokój ucieka przed nami, ponieważ oni podnoszą cenę za coś, a my nie jesteśmy gotowi zapłacić tej ceny. Tak oni spostrzegają wszystkich, którzy szukają pokoju. Musimy powiedzieć Arabom coś bardzo prostego: nie potrzebujemy pokoju. Jesteśmy od 70 lat niezależnym państwem, jesteśmy demokratycznym państwem, jesteśmy dobrze zorganizowani, mamy dobrą medycynę … spójrzcie na Syrię, Irak, Libię, Jemen, to same porażki! Kto potrzebuje pokoju z wami? Kto chce pokoju z wami? Zróbcie pokój między sobą, a przyłączymy się. Wy nawet nie wiecie, czym jest pokój. Ktoś, kto czegoś nie ma, nie może przekazać tego przedmiotu komuś innemu. W świecie arabskim nie ma takiej koncepcji jak pokój. Arab bez wojny nie jest Arabem – on walczy ze swoim teściem, z żoną lub z innym państwem, taka jest tam kultura. Dziesiątki tysięcy lat życia na pustyni sprawiły, że ci ludzie są surowi, i widzą wojnę jako jedyną drogę do negocjacji. Kiedy mówimy im, że chcemy pokoju, oznacza to, że uznajemy fakt, że oni zwyciężyli nad nami, i błagamy o odrobinę spokoju, błagamy, aby zostawili nasze głowy przy naszych ciałach. A Arabowie wtedy pytają: Ile chcecie nam dać, abyśmy dali wam pokój? Zrozumienie tego to jedyny sposób na osiągnięcie prawdziwego pokoju.”


po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem żydowskiego osadnika przy osiedlu Havat Talia na południu Judei. Ochroniarze obezwładnili i aresztowali napastnika.


 Pentagon poinformował, że Iran przetestował i wdrożył do działalności operacyjnej rosyjski system rakiet przeciwlotniczych S-300. Został on dostarczony przez Rosję w 2016 r.

 

Efraim

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.