Ciekawe artykuly

„Patriotyczna głupota” Morawieckiego i Gowina. Wyrzucają prof. Engelking z Rady Oświęcimskiej, bo nie ma „polskiej wrażliwości”

Ofiarą megalomanii narodowej obu premierów i ich obozu politycznego pada nie tylko wybitna badaczka Holocaustu, ale i reputacja Polski gotowej – jak przystało na dumny i pewny siebie naród – na przyjęcie także gorzkiej prawdy o przeszłości. Władze lansują obronę dobrego imienia Polski opartą na „uchylaniu się od win”, przed czym ostrzegał Jan Józef Lipski


„Nie wolno nam tak postępować! Każde przemilczenie – staje się oliwą dolaną do ognia megalomanii narodowej, jest chorobą; każde uchylenie się od uznania własnych win – jest niszczeniem etosu narodowego – pisał Jan Józef Lipski w eseju „Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy” (1981), zaskakująco aktualnym.

Skreślenie z Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej jako „nie dość polskiej” prof. Barbary Engelking wybitnej historyczki, która odsłania skalę udziału polskiej ludności w Zagładzie, pogłębi katastrofę wizerunkową, jaką w całym świecie wywołała ustawa o IPN.

Ale jest też formułą „patriotycznej głupoty”, o której pisał Lipski: „Wina za służące megalomanii narodowej przemilczanie ciemnych plam własnej historii jest zapewne mniejsza z moralnego punktu widzenia niż wyrządzanie zła bliźnim, lecz przecież jest źródłem dzisiejszego zła i zła przyszłego”.

Dymisja za brak polskiej wrażliwości

„Dano mi do zrozumienia, że nie będę dłużej przewodzić Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej – powiedziała „Wyborczej” prof. Barbara Engelking. Oficjalnego potwierdzenia nie ma, ale władze nie zaprzeczają, a wypowiedź wicepremiera Gowina można uznać za uzasadnienie decyzji.

Premier podejmie decyzję, kierując się przede wszystkim polską wrażliwością na te sprawy. Zwłaszcza w przypadku polskich przedstawicieli w Radzie, trudno odmawiać premierowi polskiego rządu swobody wyboru. Badania prof. Engelking są kontrowersyjne

Jarosław Gowin, Wywiad dla PAP – 29/05/2018

Jednocześnie Gowin podkreśla, że Engelking dostała grant od Narodowego Centrum Nauki, czyli „instytucji podległej rządowi, co jest najlepszym dowodem na to, że wolność słowa i wolność nauki, wbrew temu, co mówią nasi krytycy, mają się świetnie”.

„Polska wrażliwość” to ulubiony zwrot Gowina. W styczniu 2018 twierdził, że jest zaskoczony izraelską krytyką ustawy o IPN i wyrażał nadzieję, że „nasi izraelscy partnerzy w imię prawdy historycznej zrozumieją i wczują się w polską wrażliwość”.

Barbara Engelking zastąpiła w 2014 roku w roli przewodniczącego Rady Oświęcimskiej prof. Władysława Bartoszewskiego (1922-2015). Rada jest „organem opiniodawczo-doradczym premiera w zakresie ochrony i zagospodarowania nie tylko terenów byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz lecz także innych Pomników Zagłady”. Kadencja 25-osobowej Rady upływa jesienią.

Czym Engelking naraziła się „prawdziwym Polakom”

Calosc TUTAJ

Przyslal Adam Mer

Petycja w sprawie kadencji Miedzynarodowej Rady Oswiecimskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.