Ciekawe artykuly

PIŁKARZE – POLSCY ŻYDZI

Jerzy Klechta

 

 

 


Pierwszym klubem żydowskim po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. był „Makabi”. To jeden z pięciu warszawskich  klubów piłkarskich. Kluby sportowe na ogół były związane z ugrupowaniami politycznymi. Niektóre partie udzielały klubom swoich lokal i sal. I tak w lokalu Bundu przy Nalewkach 34 znalazło się miejsce dla „Jutrzni Warszawa”, w lokalu prawicowego ugrupowania  Agudat Israel przy Granicznej 9 znajdowała się siedziba „ Hasmonei Warszawa”, syjoniści zaś udostępnili swój lokal przy Nalewkach 2a drużynie „Makabi”.

Natomiast do historii polskiej piłki nożnej przeszedł Józef Klotz. Polski Żyd!To on strzelił pierwszą bramkę w historii reprezentacji Polski w piłce nożnej. Grał wtedy na pozycji obrońcy w krakowskiej „Jutrzence”.

28 maja 1922 roku w meczu Polska-Szwecja na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie zawodnik gospodarzy Einar Hemming dotknął piłki ręką w polu karnym. Sędzia podyktował „jedenastkę” dla Polaków.

Do wykonania „jedenastki” podszedł Józef  Klotz . Strzelił pięknego gola w samo okienko. Został bohaterem. Zwycięski mecz ze Szwecją – zakończony wynikiem 2:1 dla Polski – był drugim i ostatnim meczem Klotza w koszulce z orłem. Później grał jeszcze w „ Makabi”. Zginął w warszawskim getcie w 1941r.

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.