Ciekawe artykuly

“Wieczny Hiob”

 

 

Krzysiek Zorde zaprasza

 

 

12 czerwca w godzinach 18:00 – 20:00

 

BookBook ksiegarnia Hoza
ul. Hoża 29/31, 00-521 Warszawa

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Pawłem Śpiewakiem, autorem książki “Wieczny Hiob” wydanej nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Rozmowę poprowadzi Piotr Pazinski.

Zbiór tekstów Pawła Śpiewaka, będących rozważaniami nad biblijną Księgą Hioba oraz miejscem Hioba w filozofii i twórczości m.in. takich osób, jak: M. Majmonides, Raszi, S. Kierkegaard, C.G. Jung, M.Buber.


“Jest we współczesnych interpretacjach Hiob, który wierzy w Torę, jest Hiob milczenia, który sam jest pytaniem. Jest wierny Hiob ufający w porządek stworzenia i jest Hiob, który nawet, gdy mówi, nie ma do kogo. Każdy jest prawdziwy. Bo, jak pisała Anna Kamieńska: >>Był człowiek, który poznał do głębi cierpienie. Jeśli tak zacznie się opowieść, to był naprawdę. Jest naprawdę. Cierpienia pełno jest na świecie, pełno dokoła nas. Więc nie tylko był naprawdę ? był samą prawdą

Paweł Śpiewak polski socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

WSTĘP WOLNY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.