Uncategorized

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

7 czerwca 2018 r.


Arabowie obrzucili kamieniami, krzesłami i różnymi przedmiotami grupę turystów odwiedzających Wzgórze Świątynne. W rezultacie kilku turystów zostało rannych. Później obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Ranny został 1 policjant. Zatrzymano 2 uczestników zamieszek.


 władze miejskie Tel Awiwu wydały zezwolenie na budowę 100-piętrowego drapacza chmur Bein Arim Tower. Będzie to najwyższy budynek w mieście. Zostaną w nim umieszczone biura, hotel, sklepy i inne instytucje użyteczności publicznej.


w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w mieście Nablus w środkowej części Samarii. Ranny został 1 żołnierz. W tym samym czasie przejęto tysiące szekli funduszy terrorystycznych, które były ukryte w wiosce Husan i w mieście Hebron.


 po południem izraelskie samoloty zrzuciły ulotki nad Strefą Gazy, doradzając mieszkańcom, by nie uczestniczyli w zaplanowanych na piątek zamieszkach i próbach infiltracji granicy z Izraelem. „Do mieszkańców Gazy! Pokój wam i obyście mieli błogosławiony Ramadan. Mądry człowiek bierze pod uwagę konsekwencje swoich działań i wybiera ścieżkę, której korzyści przewyższają potencjalne szkody. Jeśli uznasz to za decydujące przy podejmowaniu decyzji, czy zbliżyć się do ogrodzenia ochronnego lub je przekroczyć, wyciągniesz wniosek, że takie działanie nie jest warte zachodu, a dodatkowo może być poważnie szkodliwe. Dlatego dla własnej korzyści lepiej jest nie brać udziału w gwałtownych zamieszkach przy ogrodzeniu, nie próbować go naruszać i nie pozwolić, by Hamas uczynił z was narzędzie do realizacji swojego planu. Za tą agendą stoi szyicki Iran, który uczynił z niej misję rozpalania napięć w regionie ze względu na jego religijne i sekciarskie interesy. Byłoby dobrze, gdybyście nie pozwolili Hamasowi na przekształcenie was w swoich zakładników, aby umożliwić im zdobycie politycznych korzyści kosztem dobrobytu i przyszłości ludności Gazy w ogóle, a zwłaszcza jej młodych ludzi. Aby zapobiec szkodliwym konsekwencjom, wzywamy was, abyście nie brali udziału w gwałtownych zamieszkach i chaosie, i nie narażali się na niebezpieczeństwo.”


przywódca Hamasu Ismail Hanije powiedział wieczorem, że cotygodniowe protesty w Strefie Gazy „będą trwały do czasu wyzwolenia Jerozolimy i zakończenia blokady Gazy. Marsz musi również rozszerzyć się na Zachodni Brzeg i Jerozolimę.” Ponadto oświadczył, że Hamas jest „gotowy do współpracy przy każdej poważnej inicjatywie, która doprowadzi do całkowitego zakończenia blokady, ale nie kosztem kwestii palestyńskiej.”


ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego ONZ, że Hamas zamierza jeszcze bardziej rozpalić napięcie w regionie. „Izrael nie pójdzie na kompromis w kwestii bezpieczeństwa i podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony naszych obywateli i naszej suwerenności. Pogorszenie sytuacji gospodarczej w Strefie Gazy leży wyłącznie w gestiiHamasu, ponieważ nadal przeznacza fundusze przeznaczone na pomoc dla ludności i wykorzystuje je dla swoich działań terrorystycznych.”


8 czerwca 2018 r.


władze zezwoliły, aby 87 tys. Palestyńczyków mogło swobodnie przekroczyć izraelskie punkty kontrolne w Judei i Samarii i udać się na modlitwy do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Według szacunków policji, ogółem ponad 190 tys. ludzi przybyło na Stare Miasto Jerozolimy, aby obchodzić święto Ramadan. W tym samym czasie około 8 tys. Palestyńczyków zostało wpuszczonych do grobowca patriarchów w Hebronie na modlitwy.


ponad 250 tys. ludzi wzięło udział w dorocznej paradzie homoseksualistów w Tel Awiwie. W paradzie uczestniczyły tysiące turystów z całego świata.


 około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i puszczano dziesiątki balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Nową bronią okazał się duży balon napełniony helem, do którego podwieszono urządzenie z substancją zapalającą. Ogółem wywołano cztery pożary na przygranicznych terenach. Podjęto kilkanaście prób uszkodzenia infrastruktury granicznej. W starciach zginęło 4 Arabów, a 618 zostało rannych. Wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie stanowiska przy granicy w północnej części Strefy Gazy.


przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział, że świat nie może zmusić jego organizacji do wycofania swoich ludzi z sąsiedniej Syrii. „Większa część Syrii stała się już bezpieczna i jasne jest, że nieprzyjazna oś dąży do osiągnięcia pewnych zysków. Izrael zakładał obalenie prezydenta Al-Assada i był zainteresowany wspieraniem rebeliantów, ale dzisiaj syjoniści zmienili swój cel w Syrii i mówią, że celem wojny w Syrii jest usunięcie Iranu i Hezbollah z tego kraju. Wy, syjoniści, musicie przyznać, że zostaliście pokonani w Syrii i że nie udało się wam obalić filaru ruchu oporu. Mówię też całej osi, która walczyła w Syrii, by uznała swą porażkę. Hezbollah udał się do Syrii, aby stawić czoła poważnemu spiskowi skierowanemu przeciwko ludności i państwu syryjskiemu, oraz, aby walczyć z nieprzyjazną osią. Nasza organizacja nie żadnego projektu partyjnego w Syrii. Nasza organizacja nie będzie miała problemu z wycofaniem się z Syrii, jeśli rząd poprosi ją o to. Będziemy świętować zwycięstwo, gdy nasi młodzi ludzie powrócą do swoich miast i domów … Ale jeśli cały świat zbierze się, aby zmusić nas do wycofania się z Syrii, nie będą w stanie tego zrobić. Jest tylko jeden sposób na to: prośba syryjskiego kierownictwa. Iran i Hezbollah nie chcą zabijać, niszczyć ani nikogo wrzucać w morze. Prosimy was w cywilizowany sposób, abyście powrócili do krajów, z których przyszliście. Jeśli nalegacie na kontynuację okupacji, to nadejdzie dzień wielkiej wojny i będzie to dzień, w którym wszyscy będziemy się modlić w Jerozolimie.”


władze hiszpańskiego miasta Walencja nazwały Izrael „państwem kryminalnym”. Lider skrajnie lewicowej partii Podemos, Pablo Iglesias Turrión, powiedział: „Musimy bardziej stanowczo działać wobec nielegalnego państwa, jakim jak Izrael.” W ten sposób Walencja przyłączyła się do akcji bojkotu Izraela i ogłosiła swój obszar jako „strefę wolną od izraelskiego apartheidu”.


 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.