Polityka

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Netanjahu ostrzega Asada: „Zniszczymy twoje siły zbrojne! Nie jesteś już chroniony.” Izrael dogadał się z Rosją?
Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada „nie jest już chroniony” przed represjami – ostrzegł w czwartek rząd w Damaszku izraelski premier Benjamin Netanjahu, który przebywa z wizytą w Londynie.
Calosc TUTAJ

„Śmierć Izraelowi!” Wielkie demonstracje w Iraku, Iranie i Strefie Gazy
Na wiecu pod hasłem „Jerozolima jest odwieczną stolicą Palestyny” manifestanci w centrum Teheranu reagowali na przemówienie okrzykami: „Śmierć Izraelowi!, „Śmierć Ameryce!”. ​
Calosc TUTAJ

Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm

Słowo ulema w arabskim kontekście oznacza uczonego niemal z każdej dyscypliny. W kontekście sunnickiego islamu jednak, ulemowie są uważani za “strażników, przekazujących i interpretatorów wiedzy religijnej”. Wraz z wzrostem islamizmu jako dominującej, sponsorowanej przez państwo ideologii, tureccy ulemowiezdobyli znaczącą pozycję: programy telewizyjne, książki artykuły w gazetach, kazania i fatwy pojawiły się w ogromnej obfitości. Pobożni Turcy traktują ich poważnie. Świeccy Turcy często z nich szydzą. Niemniej tureccy ulemowiedostarczają bogatego kontekstu tym, którzy chcą zrozumieć islamską pobożność, jak ją interpretują religijni uczeni.
Calosc TUTAJ

Dlaczego cofnięto dotację dla „Zagłady Żydów”? Za karę
Cofnięcie państwowej dotacji rocznikowi „Zagłada Żydów” dowodzi, że pismo i tworzący je badacze uczciwie wykonują swoją misję.

Nie poskutkowało nawet odwołanie do samego ministra. Rocznik „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” nie dostanie już dofinansowania z resortu kultury. Wyrok wydał zapewne osobiście Piotr Gliński – bo wniosek o zmianę decyzji odmownych podjętych na pierwszym etapie konkursu przez ekspertów (ich nazwisk tym razem nie ujawniono) kieruje się bezpośrednio właśnie do ministra.

Calosc TUTAJ


Czy Finowie z Waffen-SS mordowali Żydów w czasie wojny?
Kancelaria fińskiego premiera zapowiedziała niezależne śledztwo ws. roli fińskich żołnierzy Waffen-SS w mordowaniu Żydów i cywilów w czasie II wojny światowej, w latach 1941-1943. 
Calosc TUTAJ

Węgierski minister do unijnych polityków: „Przestańcie oczerniać Trumpa!”
 Administracja Donalda Trumpa ogłosiła w czwartek decyzję, iż ​​UE, Kanada i Meksyk nie będą już zwolnione z nowych taryf na metale. Decyzja ta spotkała się z potępieniem ze strony przywódców UE. ​
Calosc TUTAJ

Ludobójstwo w Nigerii

24 kwietnia w Nigerii, około 30 muzułmańskich pasterzy, wdarło się do kościoła podczas wczesnej mszy porannej i zmasakrowało niemal 20 parafian i dwóch duchownych.

Calosc TUTAJ


O OBRZEZANIU I DOSKONALENIU ŚWIATA
W Midraszu Tanchuma (Tazria 5) czytamy, że pewnego dnia Turnus Rufus (rzymski generał) zadał rabiemu Akiwie takie pytanie: “Czyje dzieła są wspanialsze? Boga czy człowieka?
Rabi Akiwa odpowiedział, że człowieka.
Calosc TUTAJ

 


“SZELO ASANI GOJ, SZELO ASANI ISZA” Chciałbym zapytać, dlaczego podczas modlitwy Żydzi dziękują Bogu za to

że nie stworzył ich gojami, lub co gorsza kobietam 

Nie ma powodu do smutku, choć Pana smutek jest zrozumiały.
W modlitwie tej (Szacharit) – Żyd/Żydówka dziękuje Bogu (błogosławi Go) za to, że nie został/-a uczyniony/-a nie-Żydem/nie-Żydówką (szelo asani goj/goja), niewolnikiem/niewolnicą (szelo asani awed/szifcha), a mężczyzna: także za to, że nie został uczyniony kobietą (szelo asani isza).

Calosc TUTAJ


Ortodoksyjni rabini z europejskich miast debatują w Warszawie

Rozwój religijnych szkół żydowskich, działania na rzecz zapewnienia wolności wyznania i bezpieczeństwa Żydów – to warunki, dzięki którym społeczność żydowska w Polsce będzie rosła w siłę – uznali uczestnicy konferencji Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe.

Calosc TUTAJ


Arabscy autorzy: Hamas jest odpowiedzialny za ofiary śmiertelne Marszu Powrotu, kupczy palestyńską krwią, by służyć interesom Iranu; musi oddać władzę w Gazie

Śmierć ponad 100 Palestyńczyków podczas zorganizowanych przez Hamas demonstracji „Marszy Powrotu”, w których tysiące Gazańczyków maszerowało na granicę izraelską  zamiarem jej przekroczenia[1], wywołała wiele wyrazów poparcia dla Palestyńczyków i potępienia dla Izraela – ale równocześnie wywołała także falę krytyki Hamasu. Krytyka sięgnęła szczytu po wydarzeniach z 14 maja 2018 r., dnia otwarcia ambasady USA w Jerozolimie, kiedy to podczas masowych protestów na granicy Gazy zginęło ponad 60 Palestyńczyków.

Calosc TUTAJ


Grynberg: Zabrano polskim Żydom poczucie bycia u siebie

Dla mnie rok 1968 wiąże się z nostalgiczną atmosferą w domu i imionami znajomych rodziców. O tych osobach się mówiło, wspominało, ale były to postaci jakoś nierzeczywiste – mówi pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg w rozmowie z historykiem Mikołajem Mirowskim.

Calosc TUTAJ


Podstawowa metoda datowania w archeologii może być błędna. Czy trzeba będzie przepisać podręczniki?

Naukowcy przeanalizowali słoje jałowców z południowej Jordanii. Z ich badań wynika, że podstawowa i najczęściej używana metoda datowania zabytków archeologicznych może być błędna. Niektóre wydarzenia należałoby przesunąć nawet o 20 lat.

Calosc TUTAJ


Trump chce Putina. Rosja wśród najbardziej rozwiniętych państw świata?
​ Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu G7 – powiedział prezydent USA Donald Trump w piątek w Waszyngtonie przed wylotem na rozpoczynający się w piątek szczyt tej grupy w kanadyjskiej miejscowości La Malbaie. ​
Calosc TUTAJ

Czy obecny kryzys może zniszczyć dobre stosunki Polski z państwem żydowskim? Jak wyjść z dyplomatycznego klinczu? Obecny czas jest być może także dobrym pretekstem by zastanowić się jaki jest bilans relacji polsko-izraelskich? Zapraszamy do dyskusji! 

Zaproszeni goście:
➡ Bronisław Wildstein – pisarz, publicysta, dziennikarz, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem
➡ prof. Dariusz Stola – historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Instytut Studiów Politycznych PAN
➡ przedstawiciel/przedstawicielka ambasady Izraela w Polsce

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Forum Żydów Polskich

Data: 14 czerwca 2018 (czwartek) godz. 18.30
Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
WSTĘP Mariusz Wolny

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.