Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

10 września 2018 r.


kilkuset Palestyńczyków zebrało się na plaży w północnej części Strefy Gazy. Wypuszczono kilkadziesiąt tratw, na których umieszczono płonące opony – prąd morski zepchnął je na północ w stronę wybrzeża Izraela. Wcześniej kilkanaście łodzi rybackich usiłowało podpłynąć do granicy połowów, usiłując ją przekroczyć. Izraelskie okręty patrolowe oddały strzały ostrzegawcze. Palestyńskie źródła poinformowały, że izraelskie pociski zraniły 10 osób stojących na plaży, w tym dziennikarza w kamizelce z napisem „Press”.


 amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że misja Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie zostaje zamknięta, ponieważ organizacja nie podjęła żadnych kroków w kierunku wznowienia negocjacji z Izraelem. Rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert, oficjalnie ogłosiła tą decyzję.


11 września 2018 r. 


Siły Obronne Izraela zaprezentowały nowe systemy szkolenia symulacyjnego dla żołnierzy. W ubiegłym roku wprowadzono obowiązek szkolenia symulacyjnego w ramach podstawowego szkolenia wojskowego żołnierzy. Zaawansowane symulatory zostały rozmieszczone w bazach szkoleniowych brygad piechoty. Co więcej, w Szkole Korpusu Piechoty umieszczono zaawansowany symulator, umożliwiający przeprowadzanie symulacji szkoleniowych drużyn i plutonów w warunkach pola walki w Strefie Gazy i Libanie. Najnowsze symulatory piechoty przypominają pod względem technologicznym symulatory dla pilotów samolotów wojskowych. Symulacje oferują szeroki wachlarz scenariuszy, między innymi ataki terrorystyczne, walki na ulicach Gazy lub walki w podziemnych tunelach w południowym Libanie. Żołnierze z elitarnych Brygady Givati i Brygady Golani szkolą się także w symulatorach transporterów opancerzonych, które odpowiadają rzeczywistym warunkom operacyjnym na polu walki.


 sekretarz generalny OWP, Saeb Erekat powiedział, że Palestyńczycy złożyli nową skargę przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, domagając się zbadania sprawy rozbiórki przez Izrael beduińskiej wioski Khan al-Ahmar na Zachodnim Brzegu. Erekat podkreślił, że Izrael powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania w tej wiosce, której mieszkańcy zostali przymusowo przesiedleni. Izrael oficjalnie twierdzi, że beduińska wioska Khan al-Ahmar powstała nielegalnie, i zaoferował przeniesienie jej mieszkańców do innej wioski położonej w odległości 12 km. Palestyńscy aktywiści twierdzą jednak, że izraelskie działania są celowo polityką obliczoną na wybudowanie w tym miejscu nowego osiedla żydowskiego.


 na spotkaniu Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt), palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że Stany Zjednoczone wstrzymując przekazywanie funduszy na UNRWA zaatakowały międzynarodowe prawo. „Administracja amerykańska zaczęła atakować palestyński naród i międzynarodowe prawo.”


 wysłannik Autonomii Palestyńskiej w Waszyngtonie, Husam Zomlot powiedział, że jego pracownicy otrzymali miesiąc czasu na spakowanie się i wyjazd ze Stanów Zjednoczonych. Zomlot podkreślił, że takie działania nie powstrzymają Palestyńczyków przed walką o swoje państwo ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.


12 września 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wczoraj obchodziliśmy 17. rocznicę masowego ataku terrorystycznego przeciwko Amerykanom. Został on przeprowadzony przez Al-Kaidę, która przekazała pałeczkę ISIS, i razem z Iranem działają na rzecz rozwoju terroru. Sunnici i szyici współpracują w celu wyeliminowania wolności, Izraela i Zachodu. Nadszedł czas, aby świat zjednoczył się w walce z terroryzmem. Podczas gdy Iran wysyła swoje terrorystyczne grupy przeciwko Europie, Europejczycy przeprowadzają pojednawcze rozmowy z Iranem. Nadszedł czas, aby zachodnie rządy dołączyły do wysiłku rządu Trumpa, przeciwko reżimowi terroru w Iranie.”


ministerstwo gospodarki odwołało wizytę izraelskich przedsiębiorców i biznesmenów w Paragwaju. Jest to odpowiedź na ostatnią decyzję nowego prezydenta Paragwaju Mario Abdo Beniteza, o anulowaniu przeniesienia ambasady swego kraju w Izraelu, z Tel Awiwu do Jerozolimy. Izraelska delegacja miała negocjować nowe umowy gospodarcze między oboma krajami i wesprzeć rozwój gospodarczy Paragwaju. Minister gospodarki Eli Cohen powiedział: „Decyzja nowego prezydenta Beniteza ma wysoką cenę ekonomiczną – nie tylko polityczną. Jego próba wzmocnienia więzi gospodarczych z Izraelem i korzystania z izraelskich technologii, a jednocześnie pogwałcenie porozumienia między naszymi dwoma krajami, to hipokryzja, która ma swoją cenę.”


 wysoki przedstawiciel OWP ogłosił, że Autonomia Palestyńska rozważa możliwość zamrożenia współpracy bezpieczeństwa i wywiadu z CIA, jako odpowiedź na decyzję administracji Trumpa o zamknięciu biura delegacji OWP w Waszyngtonie.


13 września 2018 r.


minister kultury Miri Regev powiedziała: „Od momentu podjęcia decyzji o organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, nie mam wątpliwości, że państwo Izrael i miasto Tel Awiw będą gospodarzami Eurowizji w najlepszy i najbardziej honorowy sposób.” Regev zauważyła, że od początku uważała za właściwe, aby Jerozolima była gospodarzem tego wydarzenia jako stolica Izraela, jednak poddaje się decyzji organizatorów tego festiwalu. Festiwal Eurowizja odbędzie się w dniach 14-18 maja 2019 r. w Tel Awiwie.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Kotziasem i cypryjskim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Christodoulidesiem. Trójstronne spotkanie dotyczyło wspólnego gazociągu Izrael-Cypr-Grecja. Omówiono także kwestie regionalne, pogłębienie współpracy i inicjatywę ustanowienia wielonarodowych sił przeciwpożarowych.


ekspert studiów Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Hajfa, Dr David Bukay powiedział: „Od wielu lat OWP przyzwyczajała się do otrzymywania statusu celebryty, i pomimo tego, że była organizacją terrorystyczną, otworzyła misje dyplomatyczne na całym świecie, a misja w Waszyngtonie miała status prawie ambasady. Trump, w przeciwieństwie do konwencjonalnego świata dyplomacji, okazuje się być prezydentem o uporządkowanym sposobie myślenia. Jest nadzwyczajnym prezydentem. Jest jak Lincoln w swoim czasie, on już prześcignął Reagana, który był nadzwyczajnym prezydentem. Chociaż jest to tylko symboliczny akt, to jest pewne znaczenie w fakcie, że Palestyńczycy nie będą już mogli podnosić swojej flagi w Waszyngtonie. Nie mogą z jednej strony powstrzymać się od wznowienia negocjacji pokojowych i wspierać terroryzm, a z drugiej strony otrzymywać wszystko co tylko zechcą. Dzisiaj Palestyńczycy otrzymują miliony dolarów z całego świata. Wszędzie są witani na czerwonych dywanach, i jak mały chłopiec, który dostaje wszystko czego chce, bez żadnego wkładu od siebie, mówią sobie, że jeśli i tak dostaniemy wszystko, to po co mamy się zmieniać? Europejscy przywódcy nadal kłaniają się przed Palestyńczykami, i mówią, że dadzą im wszystko, co Stany Zjednoczone im odmówią. Europa wciąż pozostaje antysemicka. Trump był mądry, i zachował się jak normalny biznesmen, który słusznie mówi: Chcesz pomocy? Zapłać za to właściwym zachowaniem dyplomatycznym. Mam nadzieję, że w przyszłości Europa pójdzie w ich ślady.”


rano Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Eretz w północnej części Strefy Gazy. Przejście było zamknięte od 5 września, gdyż podczas arabskich rozruchów doszło do poważnych uszkodzeń infrastruktury granicznej. Przejście graniczne Eretz jest otwarte jedynie dla ruchu pieszego. Każdego dnia przez przejście przechodzi około 1 tys. Palestyńczyków, w tym studenci, biznesmeni i osoby potrzebujące pomocy medycznej w Izraelu.


trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podczołgać się do bariery granicznej w południowej części Strefy Gazy. Gdy zostali odkryci i ostrzelani przez izraelskich żołnierzy, rzucili bombę w stronę granicy. Nikomu nic się nie stało.


palestyński premier Rami Hamdallah spotkał się z komisarzem generalnym UNRWA, Pierrem Krähenbühlem. Obaj dyskutowali o najnowszych wydarzeniach dotyczących UNRWA i mobilizacji wsparcia finansowego, aby pomóc agencji w przezwyciężeniu obecnego kryzysu finansowego, aby zapewnić kontynuację usług dla „uchodźców palestyńskich”. Hamdallah powiedział: „Nie wolno naruszać praw palestyńskich uchodźców. UNRWA powstała z woli międzynarodowej społeczności, aby ulżyć uchodźcom palestyńskim, dopóki nie zostanie znalezione sprawiedliwe i kompleksowe rozwiązanie ich kwestii zgodnie z międzynarodową legitymacją.”


mnister spraw zagranicznych Libanu, Gebran Bassil, powiedział, że jego kraj nigdy nie zgodzi się na przyznanie obywatelstwa libańskiego tak zwanym „uchodźcom palestyńskim”. „Nawet jeśli cały świat zgodzi się na ich naturalizację, my nigdy się na to nie zgodzimy, i tak jak pokonaliśmy Izrael, usuwając ich siły okupacyjne z Libanu w 2000 roku, pokonamy go w odniesieniu do planu naturalizacji i prawa do powrotu, które pozostaną święte.” Palestyńscy uchodźcy w Libanie mają ograniczone możliwości pracy i odmawia się im obywatelstwa. W ostatnich latach obozy dla uchodźców w Libanie były miejscem zbrojnych starć między rywalizującymi grupami, co doprowadziło do śmierci niektórych uchodźców. Według danych Libańskiego Biura Statystycznego z 2017 r. liczba „uchodźców palestyńskich” w Libanie wyniosła 174 422 osoby, mieszkające w 12 obozach dla uchodźców i 156 miastach. Liczby libańskie są sprzeczne z oficjalnymi danymi opublikowanymi przez UNRWA, które mówią, że w 12 obozach dla uchodźców w Libanie żyje 449 957 „uchodźców palestyńskich”. Niedawno palestyńskie źródła poinformowały, że liczba palestyńskich uchodźców w Libanie zmniejszyła się o około połowę, gdyż wielu z nich wyemigrowało do krajów zachodnich ze względu na długoletnią politykę dyskryminowania ich przez rząd libański.


specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. negocjacji międzynarodowych, Jason Greenblatt, powiedział, że administracja Trumpa jest przygotowana na izraelską krytykę elementów zbliżającego się planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Greenblatt powiedział, że amerykańscy negocjatorzy weszli w fazę „przed uruchomieniem” planu, pomimo bojkotu ze strony liderów Autonomii Palestyńskiej. Odmówił jednak sprecyzowania ram czasowych, w których plan zostanie ujawniony, z wyjątkiem tego, że nie zostanie ogłoszony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku pod koniec bieżącego miesiąca. Greenblatt wyjaśnił, że obie strony mogą oczekiwać części, które się im nie spodobają. „Będziemy musieli bronić tego planu przed Izraelczykami i Palestyńczykami. Jesteśmy gotowi na krytykę ze wszystkich stron, ale uważamy, że jest to najlepsza droga dla wszystkich


14 września 2018 r.

nad ranem palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli bombę, a saperzy zneutralizowali zagrożenie.


około 13 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz usiłowano uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 2 pożary przygranicznych terenów w Izraelu. W trakcie starć rzucono kilka granatów w stronę izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a co najmniej 30 zostało rannych.


. Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Izraela wynegocjowany w ostatnich dniach prezydentury Baracka Obamy. Oznacza to, że przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie mógł wycofać się z porozumienia, które gwarantuje 38 mld $ pomocy wojskowej dla Izraela w ciągu 10 lat – w latach 2018-2028 Izrael będzie otrzymywać 3,8 mld $ pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych. Po podpisaniu memorandum porozumienia senatorowie republikańscy powiedzieli, że będą dążyć do obalenia jego części, aby Izrael mógł otrzymać jeszcze większą pomoc.

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.