Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

16 września 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że rozważa obniżenie progu wyborczego dla partii politycznych, aby wejść do Knesetu przy uzyskaniu pół procenta, co prawdopodobnie jest posunięciem mającym na celu zapewnienie, że naturalni sojusznicy Likudu zdobędą wystarczająco dużo głosów, aby dołączyć do koalicji rządowej po przyszłorocznych wyborach. Netanjahu powiedział swoim koalicjantom, że krok ten musi zostać przeprowadzony za zgodą wszystkich partii koalicyjnych. „Bez konsensusu nie będziemy mogli posunąć naprzód tej kwestii.”


 rano palestyński terrorysta zadźgał nożem Izraelczyka na zapleczu centrum handlowego w bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Izraelczyk zdołał jeszcze otworzyć ogień do napastnika, jednak zmarł od odniesionych ran. Zabity to 45-letni Ari Fulda, ojciec czworga dzieci. Pozostali osadnicy zastrzelili napastnika. Terrorystą okazał się 17-letni Khalil Jabarin, mieszkający w arabskiej miejscowości Yatta, w pobliżu Hebronu w Judei.


 izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiego miasta Yatta w Judei. Przeszukano dom zamachowcy z Gusz Etzion. Wieczorem jednostka inżynieryjna rozpoczęła przygotowywania do wyburzenia domu.


 grupa ortodoksyjnych Żydów została przetransportowana na przedmieścia Nablusu w Samarii, aby w nocy modlić się w grobowcu patriarchy Józefa. Palestyńczycy zablokowali jednak dostęp do kompleksu i wszczęli zamieszki, paląc opony i rzucając bomby zapalające. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


 wieczorem izraelski autobus pomyłkowo wjechał do obozu uchodźców Kalandia na północ od Jerozolimy. Palestyńczycy obrzucili autobus kamieniami, raniąc 3 osoby. Izraelscy żołnierze aresztowali 3 napastników.


 wysłannik OWP do Stanów Zjednoczonych, Husama Zomlota poinformował, że amerykańskie władze anulowały jego wizę oraz wizy członków jego rodziny, zablokowały ich konta bankowe, oraz nakazały im natychmiastowe opuszczenie kraju. Administracja Trumpa anulowała także 10 mln $ na wsparcie żydowsko-palestyńskich programów koegzystencji. Pieniądze zostaną przekazane na programy koegzystencji Żydów z izraelskimi Arabami. Stany Zjednoczone zamknęły także wszystkie rachunki bankowe powiązane z Autonomią Palestyńską lub OWP.


Liga Arabska wezwała społeczność międzynarodową do wywarcia natychmiastowej presji na Izrael, aby powstrzymał wyburzenie nielegalnej beduińskiej wioski Khan Al-Ahmar. Wioska Khan al-Ahmar został wybudowany w latach 90. na ziemi należącej do żydowskiego osiedla Kfar Adumim, na wschód od Jerozolimy. W wiosce mieszka około 170 Beduinów, którzy w ostatnich latach zaczęli rozbudowywać swoją osadę dzięki międzynarodowej pomocy humanitarnej. Domy są jednak budowane bez uzyskania odpowiednich zezwoleń budowlanych. Sądy zatwierdziły likwidację wioski, jednak Sąd Najwyższy zamroził wyburzenie, aby dać czas na rozpatrzenie kolejnej apelacji mieszkańców.


wysoki dowódca wojskowy libańskiego Hezbollahu powiedział, że jego organizacja jest przygotowana na nową wojnę z Izraelem, i przygotowuje „wiele niespodzianek na wroga”. Podkreślił on, że Hezbollah dysponuje rozległą wiedzą na temat rozmieszczenia izraelskich sił wojskowych, i podczas następnej wojny, bojownicy przenikną na teren Izraela. Dodał, że Hezbollah zdołał zdobyć rozległą wiedzę i doświadczenie bojowe na wojnie w Syrii. „Walka z heretyckimi organizacjami w Syrii była dla nas jednym wielkim obozem treningowym. Prawdą jest, że ruch oporu zapłacił bardzo wysoką cenę za tę wiedzę, ale braliśmy udział w udaremnieniu planu zniewolenia Syrii, i zyskaliśmy bojowe doświadczenie walcząc w różnych warunkach geograficznych i z wszelkimi rodzajami broni. Wkrótce Izraelczycy odkryją na sobie zakres naszej wiedzy, jeśli tylko pomyślą o ataku na Liban.”


 Belgia poinformowała, że zaprzestaje finansowanie szkoły w Autonomii Palestyńskiej, która została nazwana na cześć terrorysty Dalal Mughrabiego (odpowiada za śmierć 38 Izraelczyków, w tym 13 dzieci).


17 września 2018 r.


wieczorem kilku palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Zostali ostrzelani przez izraelski samolot. Zginęło 2 Palestyńczyków.


w nocy Siły Obronne Izraela nałożyły całkowitą blokadę na terytorium Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, które będzie obowiązywać przez czas święta Jom Kippur.


specjalny przedstawiciel prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. międzynarodowych negocjacji, Jason Greenblatt, wskazał traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem i powiedział, że jest to dowód na to, że pokój jest możliwy. „Czterdzieści lat temu Izrael i Egipt podpisały Porozumienie Camp David zapoczątkowujące nową erę pokoju między tymi dwoma krajami. Jest to dowód na to, że trwały pokój jest możliwy.” Egipt stał się pierwszym krajem arabskim, który w 1979 r. podpisał traktat pokojowy z Izraelem, a w 1994 r. dołączyła do niego Jordania.


18 września 2018 r.


izraelska policja i straż graniczna wystawiła rano blokady drogowe na głównych drogach we Wschodniej Jerozolimie, aby umożliwić kontrolę i ograniczyć możliwość przeprowadzenia ataku terrorystycznego podczas święta Jom Kippur. Na punktach kontrolnych i w najbardziej zapalnych rejonach rozmieszczono dodatkowe siły porządkowe. Od samego rana wszystkie służby ratownictwa medycznego postawiono w stan alarmu, który ma obowiązywać przez cały czas święta Jom Kippur


popołudniem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, i wyraził ubolewanie z powodu śmierci 15 członków załogi rosyjskiego samolotu zestrzelonego wczoraj w Syrii. Netanjahu powiedział, że odpowiedzialność za zestrzelenie rosyjskiego samolotu ciąży na syryjskiej obronie przeciwlotniczej. Do incydentu doszło wieczorem w poniedziałek, gdy krótko po nalocie czterech izraelskich myśliwców F-16, w rejonie działań pojawił się rosyjski samolot rozpoznania elektronicznego Ił-20. Syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła rakiety, jednak izraelskie samoloty już oddaliły się z miejsca nalotu, a w rejonie znajdował się tylko rosyjski samolot, który został zestrzelony. Izrael na minutę przed rozpoczęciem nalotu poinformował o tym stronę rosyjską, umożliwiając oddalenie się rosyjskiego samolotu z rejonu prowadzonych działań. Znajdował się on nad Morzem Śródziemnym, w odległości 35 km od wybrzeża Syrii. Gdy doszło do zestrzelenia rosyjskiego samolotu, wszystkie izraelskie samoloty dawno były już w przestrzeni powietrznej Izraela. Premier podkreślił, że syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła wiele rakiet, prowadząc nieskoordynowany i haotyczny ogień. Jedna z tych rakiet przypadkowo trafiła w rosyjski samolot, który nie znajdował się w obszarze działań operacyjnych izraelskiego lotnictwa. Netanjahu zaproponował udostępnienie Rosji wszystkich szczegółów dotyczących tego incydentu, oraz zaproponował wysłanie do Moskwy oficerów ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Premier podkreślił znaczenie stałej koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem i Rosją, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.


 wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjanci zastrzelili napastnika.


 wieczorem nastąpiło całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Izraelem, które będzie obowiązywać przez czas święta Jom Kippur.


 wieczorem kilkuset Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy przejściu granicznym Eretz w północnej części Strefy Gazy. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Latakia w Syrii. Celem były magazyny z bronią przygotowywaną do transportu dla libańskiego Hezbollahu. W nalocie zginęło 2 Syryjczyków. Podczas nalotu doszło do incydentu, w którym syryjska rakieta przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Zginęło 15 członków załogi rosyjskiego samolotu.


 rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział popołudniem, że wczorajsza strata rosyjskiego samolotu zwiadowczego nad Syrią była wynikiem „łańcucha tragicznych okoliczności”. Putin dodał, że za zestrzeleniem rosyjskiego samolotu nie stoi izraelskie lotnictwo, okoliczności incydentu zostaną jednak dokładnie zbadane. Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło Izrael o zestrzelenie rosyjskiego samolotu, a ambasador Izraela w Moskwie został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych Rosji. Rozmowa trwała 30 minut. Ambasador Gary Koren odmówił jakichkolwiek komentarzy po wyjściu z rozmów.


 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.