Polityka

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Separatyzm żydowski w świetle poglądów politycznych ojca polskiego nacjonalizmu – Romana Dmowskiego

Kwestia żydowska na przełomie XIX i XX w. była tematem absorbującym wielu polityków, nie tylko członków endecji. Analizując poglądy polityczne Romana Dmowskiego, nie sposób pominąć tych związanych z kwestią żydowską. Dmowskiemu nagminnie zarzuca się antysemityzm, pomijając jego przekonania dotyczące separatyzmu tejże ludności. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć jego poglądy na podstawie wybranych dzieł publicystycznych.

Calosc TUTAJ


Atak na synagogę w Gdańsku Wrzeszczu. Podczas modlitwy wybito szybę w oknie 

W środę, 19.09.2018, po godzinie 18.00 ktoś rzucił kamieniem w okna synagogi przy ul. Partyzantów w Gdańsku Wrzeszczu. W świątyni trwały modlitwy kończące Jom Kippur. Szyba została rozbita, trwa szacowanie strat. – Potępiam zachowanie sprawcy i liczę na jego szybkie wykrycie – napisał prezydent Paweł Adamowicz.

Calosc TUTAJ


Bogusław Chrabota: Paul Krugman. Antysemita a rebours

Ekonomiczny noblista z 2008 roku i felietonista „New York Timesa” Paul Krugman zechciał postraszyć Amerykanów Polską i Węgrami, podpierając się niewybrednym żartem z 1989 roku, że „wolna od obcej komunistycznej ideologii Europa Wschodnia może wrócić do swojej prawdziwej historycznej drogi – faszyzmu”. W 2018 roku, dodaje Krugman, takie stwierdzenie „wcale nie brzmi jak żart”. A jak? Chciałbym spytać. Czy jako wyważona konstatacja? Albo poparta naukowym wywodem teza noblisty?
Podczas wizyty w Korei Północnej palestyński minister spraw zagranicznych przekazał pozdrowienia i wyrazy solidarności od Mahmouda ‘Abbasa dla przywódcy Korei Północnej Kim Jong-un; Przedstawiciel Korei Północnej do Al-Malikiego: USA są wrogiem pokoju

Calosc TUTAJ


Podczas wizyty w Korei Północnej palestyński minister spraw zagranicznych przekazał pozdrowienia i wyrazy solidarności od Mahmouda 'Abbasa dla przywódcy Korei Północnej Kim Jong-un; Przedstawiciel Korei Północnej do Al-Malikiego: USA są wrogiem pokoju

Riyad Al-Maliki, minister spraw zagranicznych i spraw diaspory Autonomii Palestyńskiej odwiedził niedawno Koreę Północną, by uczestniczyć w obchodach jej 70-lecia i spotkał się z przedstawicielami Korei Północnej, włącznie z przywódcą Kim Jong-unem, ministrem spraw zagranicznych Ri Yong-ho i Kim Yong-dae, wiceprzewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Według palestyńskiej agencji informacyjnej WAFA, podczas wizyty Al-Maliki dostarczył list i podarunek od palestyńskiego prezydenta Mahmouda …
Calosc TUTAJ


17 września 1939 – dzień klęski

79 lat temu przypadała niedziela. Gdy dzień się zaczynał, wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekraczały granicę z Polską. Gdy dzień się kończył, polski rząd w panice uciekał do Rumunii. Był 17 września 1939 roku – dzień klęski.


Calosc TUTAJ

76 lat temu Niemcy zakończyli wielką akcję likwidacyjną w warszawskim getcie

W czasie jej trwania ponad 250 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince; 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie pozostało ok. 60 tys. osób, z czego blisko połowa nielegalnie.
   Calosc TUTAJ

To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda – Orli Peter

Mówię, że ”oni” go zabili, chociaż mordercą był ”on”, Halil Dżabarin, 17-letni chłopiec ze wsi Jata na południe od Hebronu. Chłopiec, który zabił go, wychowywał się słysząc nieustanne trąbienie w palestyńskiej, oficjalnej telewizji, że zdobędzie najwyższy honor, jeśli zabije Żyda – tak oni mówią „Żyda” – nie „osadnika”, nie „Izraelczyka”.  

Calosc TUTAJ


W Suchowoli otwarto Centrum Trzech Kultur

Suchowola (Podlaskie) chce promować się nie tylko związkami z księdzem Jerzym Popiełuszko pochodzącym z tej gminy, ale również swoją wielokulturowością. W niedzielę otwarto tam Centrum Trzech Kultur, które ma przypominać historię miejscowych katolików, Żydów i Tatarów.

Calosc TUTAJ


Ponad 100 tys. osób obejrzało wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca”68”

Ponad 100 tys. widzów obejrzało do tej pory otwartą w marcu wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca”68” w Muzeum POLIN. To najwyższa jak dotąd frekwencja na wystawie czasowej w historii Muzeum. Ekspozycję można oglądać do 24 września.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.