Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

28 października 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu chwilą ciszy uczcił ofiary ataku terrorystycznego na synagogę w Pittsburghu. “W imieniu rządu Izraela i w imieniu narodu izraelskiego składam najszczersze kondolencje rodzinom, które straciły swoich bliskich. Modlimy się o szybkie wyleczenie rannych. Bardzo trudno jest wyobrazić sobie horror mordu Żydów, którzy zgromadzili się w synagodze w Szabat i zostali zamordowani tylko dlatego, że są Żydami. Izrael stoi na tym samym froncie ze społecznością żydowską w Pittsburgu i żydowskimi społecznościami Stanów Zjednoczonych, wszystkich społeczności i narodu amerykańskiego, przeciwko antysemityzmowi i objawom tego barbarzyństwa. Wzywamy cały świat, by wszędzie zjednoczył się w walce z antysemityzmem. Chodzi nam o Stany Zjednoczone, dla których jest to najpoważniejsza zbrodnia antysemicka w historii, a także o Europę Zachodnią, gdzie istnieje ciężka walka z nowymi przejawami antysemityzmu, a także, oczywiście, ze starym antysemityzmem i tym, co pochodzi od radykalnego islamu. Na tych wszystkich frontach musimy się przeciwstawić temu brutalnemu fanatyzmowi.” Netanjahu ujawnił także, że w przyszłym tygodniu minister transportu Israel Katz pojedzie z wizytą do Omanu. Został on zaproszony przez Oman do udziału w międzynarodowej konferencji transportu. Katz przedstawi inicjatywę „Kolej dla pokoju”, która zakłada połączenie wybrzeża Morza Śródziemnego linią kolejową z krajami Zatoki Perskiej. W ten sposób Izrael stałby się lądowym portem, a Jordania byłaby regionalnym węzłem komunikacyjnym.


 ministerstwo budownictwa zatwierdziło budowę 20 000 mieszkań w mieście Ma’aleh Adumim w północnej Judei. Początkowo powstanie 470 mieszkań, a reszta zaczeka na ostateczne zatwierdzenie rządu. Poza nowymi domami mieszkalnymi powstaną instytucje publiczne i oświatowe, takie jak szkoły, parki, domy kultury, synagogi i obiekty sportowe. Cały projekt budowlany ma kosztować 2,8 mld szekli i jego ukończenie jest planowane na 2025 r.


 wieczorem grupa 3 palestyńskich terrorystów usiłowała podłożyć ładunek wybuchowy przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Izraelski samolot zbombardował grupę, zabijając 3 terrorystów.


minister diaspory Naftali Bennett przyleciał do Stanów Zjednoczonych i spotkał się z lokalną żydowską społecznością w Pitsburghu. Zaoferował wsparcie rządu Izraela. Rozmawiał z rabinem Jeffreyem Myersem, z synagogi, która padła ofiarą ataku terrorystycznego. “Nasz cały naród odczuwa ból, który odczuwacie po tej haniebnej zbrodni nienawiści. Chcę przekazać moje kondolencje rodzinom ofiar. Ludzie, którzy widzieli tak wiele w swoim życiu, nie wyobrażali sobie, że zostaną zastrzeleni podczas modlitwy szabatowej.” W spotkaniu uczestniczyło około 4 tys. osób, w tym gubernator i burmistrz, senatorzy, kongresmeni, a także specjalny wysłannik prezydenta Jason Greenblatt, izraelski ambasador Ron Dermer, oraz izraelski konsul generalny stanu Nowy Jork Dani Dayan. Minister powiedział: “Dziś stoimy w cieniu śmierci. W cieniu zła. W cieniu tchórzliwego ataku terrorystycznego na Żydów, którzy byli w synagodze, aby się modlić. Najstraszliwszy antysemicki atak w historii Stanów Zjednoczonych. Ale dziś spotkałem ludzi i przywódców tutejszej społeczności w Pittsburghu, i nie widziałem śmierci, ale widziałem życie, siłę, widziałem ciepłą wspólnotę, miłości i jedności. Drzewo Życia, które nigdy nie zostanie wykorzenione przez nienawiść … Prawie osiemdziesiąt lat od Nocy Kryształowej, kiedy Żydzi w Europie ginęli w płomieniach swoich domów modlitwy, jedno jest jasne: antysemityzm, nienawidzący Żydów, nie jest odległym wspomnieniem. Obecne ręka, która wystrzeliwuje rakiety na Sderot w Izraelu, jest tą samą ręką, która strzela do modlących się w Pittsburghu. Będziemy walczyć z nienawiścią Żydów i antysemityzmem wszędzie tam, gdzie podniosą głowę. Wolność zwycięży, jedność pokona podziały, miłość pokona nienawiść, światło pokona ciemność. Am Israel Chai.”


29 października 2018 r.


wysoki urzędnik państwowy powiedział, że premier Benjamin Netanjahu nie chce przeprowadzania dużej operacji militarnej w Strefie Gazy i jest zwolennikiem poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych. “Możemy ponownie zająć Gazę i usunąć Hamas od władzy, ale nie ma nikogo chętnego, kto by wziął później odpowiedzialność za tą strefę. Istnieje jeszcze inna opcja rozwiązania probloemu Gazy, która polega na serii ciężkich uderzeń w Hamas bez ponownego zajmowania strefy, dzięki czemu uzyskamy długotrwałą ciszę. Jednak następnie Izrael znajdzie się w tym samym miejscu, w którym znajduje się obecnie. Dlatego Netanjahu stara się osiągnąć spokój za pomocą innych środków, takich jak negocjacje ONZ i Egiptu, a także pomoc Kataru, który niedawno zaczął finansować dostawy paliwa do strefy.” Pragnący zachować anonimowość urzędnik dodał, że premier jest świadomy krytyki, jaka spotka go z powodu negocjacji z organizacją terrorystyczną. “Netanjahu jest gotów przyjąć ją, ponieważ wie, że jeśli zaatakujemy Strefę Gazy, wszyscy będą chwalić tę decyzję przez pierwsze dwie minuty, a później rząd będzie krytykowany za koszty utrzymywania kontroli nad strefą, co zacznie odbijać się na codziennym życiu Izraela.”


 Komitet Centralny OWP w Ramallah zdecydował o anulowaniu uznania państwa Izrael do czasu uznania przez państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Postanowiono również uchylić ważność Porozumień z Oslo. Podjęto także decyzję o wstrzymaniu koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem we wszystkich aspektach, za wyjątkiem kwestii gospodarczych. Mahmoud Abbas oskarżył Hamas o służenie interesom amerykańskim i izraelskim. Odrzucił także to, co nazwał amerykańskimi i izraelskimi próbami stworzenia “mini-państwa w Gazie i autonomii na Zachodnim Brzegu”. “Ponownie podkreślam, że żadne palestyńskie państwo nie zostanie ustanowione w Strefie Gazy, żadne państwo nie powstanie bez Strefy Gazy, i żadne państwo nie zostanie ustanowione z tymczasowymi granicami.” Abbas podkreślił, że Palestyńczycy mają wyłączne prawo do Jerozolimy. “Jerozolima jest naszą stolicą. Jerozolima i Palestyna nie są na sprzedaż. Wschodnia Jerozolima jest naszą stolicą, a nie Abu Dis i Qalandija, lecz terytorium okupowanej wschodniej Jerozolimy, do ostatniego centymetra.”


około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało po południem przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz usiłowano uszkodzić płot graniczny. W starciach zginął 1 Arab.


. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi żydowski autobus na drodze z bloku osiedli Gusz Etzion do Hebronu, w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń.


minister kultury i sportu Miri Regev odwiedziła Wielki Meczet Szejka Zajeda w Abu Zabi na zaproszenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wizyta pani minister jest połączona z udziałem drużyny izraelskich judoków w mistrzostwach świata judo organizowanych w Doha (Dubaj).


 izraelski koncern Israel Aerospace Industries podpisał dwa kontrakty na sprzedaż systemów obrony rakietowej dla Indii. Jeden kontrakt obejmuje dostarczenie systemu obrony przeciwlotniczej z systemem dowodzenia działającym natychmiast po ogłoszeniu alarmu w czasie rzeczywistym. Wartość kontraktu wynosi 1,3 mld $. Drugi kontrakt przewiduje dostarczenie systemu obrony przeciwrakietowej dla indyjskiej armii. Wartość kontraktu wynosi 550 mln $.


30 października 2018 r.


w całym kraju rozpoczęły się wybory samorządowe. Uprawnionych do oddania głosów jest 6 653 808 Izraelczyków. W całym kraju otwartych zostało 11 tys. lokali wyborczych.


nad Morzem Martwym doszło do tragicznego wypadku. W czołowym zderzeniu dwóch samochodów zginęło 8 osób, członków jednej rodziny w żydowskiego osiedla Psagot w Samarii. Zginęli rodzice i 6 dzieci. Zginęła cała rodzina.


minister komunikacji Ajoub Kara wziął udział w międzynarodowej konferencji telekomunikacyjnej w Dubaju. Podczas konferencji minister wezwał do pokoju i bezpieczeństwa w każdym państwie, co umożliwi dalszy rozwój gospodarczy i naukowy, dając gwarancję przyszłości dla młodego pokolenia.


nieznani sprawcy wywrócili nagrobki na żydowskim cmentarzu w mieście Orange w stanie Teksas (USA).


31 października 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman zezwolił na rozszerzenie obszaru połowowego u wybrzeży Strefy Gazy do 6 mil wzdłuż północnej części strefy i do 9 mil wzdłuż południowej części. Ruch ten podjęto w ramach wysiłków zmierzających do osiągnięcia porozumienia z Hamasem.


 izraelski samolot ostrzelał grupę 5 Palestyńczyków wypuszczających ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. Kilka osób zostało rannych.


 Dania poinformowała, że izraelska agencja wywiadowcza Mosad pomogła w udaremnieniu zamachu zorganizowanego przez irańskich agentów w Danii. Celem zamachu miało być zabójstwo 3 irańskich obywateli mieszkających w Danii. Dzięki izraelskim informacjom w Goteborgu (Szwecja) aresztowano członka irańskiej komórki terrorystycznej działającej w Skandynawii, udaremniając jej dalsze działania. Władze szwedzkie wydały podejrzanego do Danii.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.