Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.4 – 2.4

 

 

 


 

1 kwietnia 2019 r.


w Tunezji zebrał się szczyt przywódców Ligii Arabskiej. Głównym tematem obrad jest decyzja Stanów Zjednoczonych o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, oraz kwestia uznania suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Oczekuje się także, że Liga Arabska rozważy ponowne przyjęcie Syrii, która została wydalona w 2011 r. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: „Izrael nie jest usatysfakcjonowany kradzieżą ziemi i zasobów, ale zabiera także nasze pieniądze podatkowe pod pretekstem, że płacimy je męczennikom i więźniom. Celem Izraela, z pomocą Stanów Zjednoczonych, jest wywieranie presji na nas, ale my mówimy Izraelowi, że nie oddamy naszego ludu, zwłaszcza tych, którzy złożyli ofiary. Jesteśmy u progu trudnych czasów. Po tym, jak Izrael zniweczył porozumienia i wycofał się ze wszystkich zobowiązań Oslo, kontynuuje politykę niszczenia rozwiązania dwupaństwowego w sposób, który powoduje, że tracimy nadzieję na proces pokojowy. Wyjaśniam, że nie będziemy mogli dłużej znosić obecnej sytuacji i dlatego prędzej czy później będziemy musieli podjąć fatalne kroki. Izraelska polityka, której Palestyńczycy są świadkami, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych usunęła ze stołu negocjacyjnego kwestię osadnictwa i praw uchodźców, kładąc w ten sposób kres zasadzie dwóch państw. Nie zgodzimy się na żaden plan, który nie szanuje podstaw pokoju. Izraelskie próby normalizacji stosunków z krajami arabskimi nie powiodą się. Ostrzegamy was przed próbami Izraela, aby skłonić niektóre kraje do przeniesienia swoich ambasad do Jerozolimy.” Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Federica Mogherini powiedziała na szczycie: „Ignorowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Wzgórz Golan nie jest rozwiązaniem, i stanowisko Unii Europejskiej jest jasne, nie będziemy uznawać suwerenności Izraela nad terytoriami zajętymi w 1967 r.” Arabscy przywódcy zapowiedzieli, że będą dążyć do przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko amerykańskiej decyzji uznania izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan i obiecali poprzeć Palestyńczyków w ich dążeniu do państwowości. Obecny szczyt w Tunisie jest bardzo ważny, ponieważ przywódcy Arabii Saudyjskiej i Kataru spotkali się po raz pierwszy od 2017 r., kiedy to na Katar zostały nałożone sankcje gospodarcze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt oskarżają Katar o wspieranie terroryzmu i twierdzą, że współpracuje w tym zakresie z Iranem.


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 11 cm (od piątku o 15,5 cm). Obecnie poziom wody wynosi 211,96 metra p.p.m.


Siły Obronne Izraela poszerzyły rano strefę połowów przy Strefie Gazy, do 6 mil morskich w północnej i środkowej części strefy. Poinformowano, że jeśli spokój się utrzyma, to strefa połowów ma być rozszerzona z 12 mil morskich (22 km) do 15 mil (28 km). Strefa połowów przy Strefie Gazy nigdy nie została tak rozszerzona od czasów drugiej intifady.


w nocy Palestyńczycy brutalnie zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy wkroczyli do Dżeninu w Samarii, w celu aresztowania osoby podejrzanej o działalność terrorystyczną. Żołnierzy obrzucono kamieniami, bombami zapalającymi oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Nikt nie został ranny.


 premier Benjamin Netanjahu razem z brazylijskim prezydentem Jair Bolsonaro odwiedzili Zachodni Mur w Jerozolimie.


. firma SpaceIL poinformowała, że lądownik księżycowy Beresheet ukończył swój ostatni manewr przed zaplanowanym za 10 dni lądowaniem na Księżycu. Lądownik przeprowadził 72-sekundowe uruchomienie silników, dzięki czemu uzyskał precyzyjną synchronizację przygotowującą do lądowania, które jest zaplanowane na 11 kwietnia. Za trzy dni lądownik wejdzie na orbitę Księżyca i wykona skomplikowany manewr wejścia w grawitację Księżyca i stopniowe obniżanie orbity w celu zaplanowanego lądowania.


 po południem 2 palestyńskich terrorystów rzuciło bombę w izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w zachodniej części Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc napastników.


wieczorem przez przejście graniczne Eretz do Strefy Gazy wjechała delegacja egipskich oficerów wywiadu, którzy negocjują zawieszenie broni między Izraelem aHamasem. Rzecznik Islamskiego Dżihadu zaprzeczył doniesieniom, że jego organizacja zamierza przeprowadzić atak na terytorium Izraela w celu zniweczenia negocjacji między Izraelem a Hamasem.


 prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Ottawie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Omówiono problematykę międzynarodowej walki z antysemityzmem, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Iranu. Rivlin powiedział: „Iran przewodzi szyickiej osi przebiegającej przez Iran, Syrię, Liban i Jemen, a jego działania nasilają napięcia sunnicko-szyickie. Może to doprowadzić do regionalnej eskalacji i zagrozić całemu światu. Świat nie może na to pozwolić Iranowi. Jedynym sposobem na powstrzymanie planów Iranu jest skoordynowana presja międzynarodowa i w razie potrzeby ukierunkowane działania wojskowe.”


 nastąpiło otwarcie ambasady Izraela w Kigali, stolicy Rwandy. Jest to jedenasta ambasada Izraela na kontynencie afrykańskim.


2 kwietnia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu wczorajszego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 10 cm. Obecnie poziom wody wynosi 211,86 metra p.p.m. Od początku zimy poziom wzrósł o 2,8 metra.


arabskie media poinformowały, że podczas rozmów z egipską delegacją w Gazie, miały paść słowa, że „rakiety ruchu oporu są gwarancją, że Izrael zrealizuje swoje porozumienia z Gazą. Dla egipskiego mediatora stało się jasne, że jeśli Izrael opóźni swoje obietnice, będzie oznaczało to zwrócenie się do ogólnej konfrontacji wojskowej, jakiej Izrael jeszcze nie zna.” Kanał telewizyjny Al-Quds, poinformował jednak, że w ramach porozumienia między Hamasem a Izraelem odbędzie się wymiana więźniów. Do zawarcia porozumienia o zawieszeniu brani ma ponoć dojść w najbliższych godzinach.


 Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że 5,8 mln Izraelczyków jest uprawnionych do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

arabskie media poinformowały, że podczas rozmów z egipską delegacją w Gazie, miały paść słowa, że „rakiety ruchu oporu są gwarancją, że Izrael zrealizuje swoje porozumienia z Gazą. Dla egipskiego mediatora stało się jasne, że jeśli Izrael opóźni swoje obietnice, będzie oznaczało to zwrócenie się do ogólnej konfrontacji wojskowej, jakiej Izrael jeszcze nie zna.” Kanał telewizyjny Al-Quds, poinformował jednak, że w ramach porozumienia między Hamasem a Izraelem odbędzie się wymiana więźniów. Do zawarcia porozumienia o zawieszeniu brani ma ponoć dojść w najbliższych godzinach.


 palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że nie będzie już kierować pacjentów do izraelskich szpitali. Rzecznik ministerstwa Osama Najjar wyjaśnił, że powodem podjęcia tej decyzji, było zabranie przez Izrael części funduszy Autonomii Palestyńskiej. Według palestyńskich danych, koszt leczenia mieszkańców Autonomii Palestyńskiej w izraelskich szpitalach wynosi około 100 mln dolarów rocznie. Podsekretarz Assad Ramlawi zauważył jednak, że 25% lekarzy pracujących w izraelskich szpitalach to Arabowie z Autonomii Palestyńskiej, i mogli by oni zapewnić pełną opiekę dla 95% Palestyńczyków. „Na resztę znajdziemy alternatywę w Jordanii, Egipcie, Turcji, Indiach i każdym innym kraju, a każdy pacjent skorzysta z prawa do leczenia. Niedawno zawarliśmy umowę z Turcją, gdzie będą dokonywane przeszczepy wątroby, a w Indiach przeszczepy serca i płuc. Istnieją wybitne alternatywy dla izraelskich szpitali, natomiast pacjenci z Gazy zostaną przeniesieni do egipskich szpitali. Obecni pacjenci, którzy otrzymali transfery medyczne do izraelskich szpitali, będą nadal otrzymywać leczenie aż do jego zakończenia, i ta decyzja nie będzie miała żadnego wpływu dla nich.”


 przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja przez egipską delegację przekazała Izraelowi szereg żądań dotyczących poprawy warunków odbywania kary przez palestyńskich więźniów bezpieczeństwa w izraelskich więzieniach. Żądania dotyczą umożliwienia korzystania przez więźniów z telefonów komórkowych, zniesienia sankcji wobec osadzonych, przywrócenie wizyt członków rodzin i poprawę warunków bytowych w zakładach karnych. Hamasspodziewa się podpisania porozumienia o zawieszeniu broni przed 9 kwietnia. Z pozostałych żądań Hamasu, spełnione zostało poszerzenie obszaru połowu ryb u wybrzeży Strefy Gazy i złagodzenie ograniczeń wywozu towarów ze strefy. Kolejnymi żądaniami są projekty ONZ zwiększające zatrudnienie w Strefie Gazy, w ciągu 6 miesięcy budowa nowej linii energetycznej z Izraela do Gazy, oraz w ciągu 12 miesięcy budowa nowego gazociągu do elektrowni w Gazie, aby umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam turbin, które mają zostać dostosowane do spalania gazu ziemnego.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.