ogloszenia

List otwarty: “Działanie ministra Glińskiego może popsuć relacje polsko-żydowskie”

 

Jeśli profesor Stola nie zostanie mianowany na stanowisko dyrektora Muzeum Polin, pogorszą się relacje polsko-żydowskie.

 


Delegacja Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego
List otwarty ws. mianowania dyrektora
Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”

Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” jest nie tylko jednym z najważniejszych muzeów historii Żydów na świecie, ale, co nie mniej ważne, jest powszechnie postrzegane jako jedna z kluczowych instytucji kultury w Polsce. Jego nowoczesna wystawa stała i liczne programy edukacyjne zostały docenione przez uznane instytucje międzynarodowe. W 2016 roku Muzeum Polin otrzymało nagrodę w konkursie European Museum Academy Awards oraz tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Zwiedziwszy Muzeum, musimy przyznać, że wystawa główna zrobiła na nas ogromne wrażenie zarówno pod względem walorów intelektualnych, jak i wizualnego piękna.

Wszystko to osiągnięto pod kierownictwem Profesora Dariusza Stoli, którego kadencja jako dyrektora zakończyła się w lutym bieżącego roku. Wkrótce potem powołano komisję konkursową, która wyłoniła najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora muzeum. Procedurę wyboru i skład komisji uzgodniły trzy instytucje założycielskie Muzeum Polin: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Warszawa oraz stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Komitet wskazał Profesora Stolę jako najlepszego kandydata. Zgodzono się, że niezależnie od tego, kto zostanie wybrany przez komisję, wszystkie trzy instytucje założycielskie zaakceptują podjętą decyzję, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego „niezwłocznie” mianuje tę osobę na stanowisko dyrektora. Była to przejrzysta i demokratyczna procedura, którą można oceniać wyłącznie pozytywnie.

Minął ponad miesiąc od ogłoszenia decyzji komisji, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wciąż nie podjął żadnych formalnych kroków. Sytuacja ta powoduje rozczarowanie oraz głębokie zaniepokojenie. Jeśli wbrew porozumieniu między stronami i pomimo jednoznacznej decyzji komisji (która to decyzja została podjęta w trybie zgodnym z kodeksem postępowania administracyjnego i przepisami prawnymi właściwymi dla instytucji kultury) profesor Stola nie zostanie mianowany na stanowisko dyrektora Muzeum Polin, spowoduje to poważne zaniepokojenie i zdumienie wśród historyków, muzealników oraz w społeczności żydowskiej. Taki scenariusz może także zostać zinterpretowany jako działanie niekorzystne dla samego muzeum oraz grona darczyńców; w naturalny sposób wpłynie on także na relacje polsko-żydowskie. Jesteśmy przyjaciółmi Polski i ostatnią rzeczą, której byśmy sobie życzyli, byłoby pogorszenie tych relacji. Przeciwnie, widzimy wszelkie powody, by pogłębiać nasze zaangażowanie w dialog polsko-żydowski i działać na rzecz wzajemnego zbliżenia.

Apelujemy do polskich władz, by uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby – zgodnie z decyzją komisji konkursowej – Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” mogło dalej z powodzeniem realizować swą misję pod kierownictwem Profesora Dariusza Stoli.

Podpisy:

Marlene Altman, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Nowym Jorku
Paul Epner, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Chicago
Martin Kalin, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Waszyngtonie
Craig Kaufman, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Atlancie
Michelle King, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Waszyngtonie
Stephanie Liss, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w Chicago
Nancy Weil Price, Przewodnicząca Rady, Regionalne Biuro AJC w San Francisco
Robert Stein, Członek Rady, Regionalne Biuro AJC w St. Louis
Nancy Yanofsky, Przewodnicząca Rady, Regionalne Biuro AJC w Palm Beach (Floryda)
Scott Richman, Dyrektor, Regionalne Biuro AJC w Westchester/Fairfield
Sebastian Rejak, p.o. Dyrektor Biura AJC na Europę Środkową

http://wyborcza.pl/7,95891,24935727,list-otwarty-dzialanie-ministra-glinskiego-moze-popsuc-relacje.html#S.8-K.C-P.1-B.8-L.2.zw

Kategorie: ogloszenia

2 odpowiedzi »

 1. American Jewish Committee. Jedna z pierwszych organizacji żydowskich w USA (1906)

  Pani ambasador Izraela dba o interesy Izraela, a dopiero potem o interesy obywateli polskich definiujących się jako ”Żydzi”.
  Izrael tez nie ma i nie może mieć oficjalnej opinii w sprawie tego czy tamtego dyrektora polskiego muzeum finansowanego przez polskiego podatnika i służącego przede wszystkim narracji Polaków katolików.

  Państwo finansuje kulturę,dlatego państwa decyduje jak ta kultura wyglądc.yża
  Czyli…
  Polscy Żydzi chcą włąsną narrację?
  Zakłada się prywatną firmę która finansuje prywatne muzeum. Tylko o Żydach i tylko co Żydzi chcą powiedzieć.
  Ta metoda pracuje niestety tylko w demokracji liberalnej, i w państwie żydowskim.
  Warto pośpieszyć się bo ta demokracja liberalna może w Polsce nie przeżyć.

 2. imponujaca ilosc protestujacych, chyba najwyrazniej tylko amerykanskich organizacji. Czytajac uwaznie okazuje sie ze podpiosani sa tylko dyrektorzy wszystkich fili AJC.A gdzie reszta, Gdzie gminy zydowskie na calym swiecie , w tym rowniez w Polsce Nie ma protestu pani ambasador Israela,to wlasciwa osoba aby ocenic czy nie mianowanie pana Stoli na stanowisko dyrektora zaszkodzi stosunkom Israel -Polska.,.

  No i warto byloby powiedziec co to znaczy ten skrot literowy AJC. Ile maja czlonkow. Wydaje mi sie rowniez bardzo watpliwe, zeby ktorys z podpisanych znal jezyl polski.

  Moj komentarz w zaden sposob nie kwestioniuje kwalifilkacji profesora Stoli. Bo to tak jakby pod protestem podpisaly sie wszystkie filie NBP albo wszystkie rejonowi presesi P.OP. Obywatelskiej. Uzywajac skrotu NBP, czy P.O. wiem ze wszyscu Polacy wiedza co to znaczy. Ale z pewnoscia nie wiedza, co to jest AJC. Byc moze jest to polska wersja .
  Reunion 69 jest czytane przez wielu, Mnie zalezy aby podawane na tym forum informacje byly dokladne, sprawdzone. wiarogodne.
  Jestem przekonany ze AJC jest bardzo wazna organizacja, ale wystarczylby list presesa, prezydenta tej organizacji a nie wszyscy zalezni od niego dyrektorzy pododzialow.
  z powazaniem.
  pz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.