Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.8 – 22.8

 

 

 


20 sierpnia 2019 r.


minister nauki i techniki Ofir Akunis zwrócił uwagę na groźby eskalacji konfliktu w Strefie Gazy, które wysunął Hamas. “Fakt, że doszło do prowokacji Hamasu i w ciągu ostatnich dwóch tygodni próbowali nas przetestować, w tym podjęli próby ostrzału rakietowego i infiltracji, ale poradziliśmy sobie z nimi, zabijając sprawców. Polityka rządu jest jasna. Jeśli będzie to konieczne, w Strefie Gazy będą miały miejsce bardzo agresywne działania. Błędem jest rozmawianie z mediami o charakterze tej operacji. Znamy sposoby, o jakich nasz wróg jeszcze nigdy nie słyszał i dlatego nie wie, na co powinien się przygotować, ale jest jasnym, że z naszej strony ta kampania będzie o wiele bardziej agresywna niż wcześniejsze operacje. Przed rozpoczęciem tej kampanii trzeba będzie wziąć pod uwagę bardzo szeroki zakres rozważań. Są też względy wojskowe i dodatkowe uzbrojenie różnych systemów. Wybory nie ograniczą kampanii przeciwko Strefie Gazy.”


 ministerstwo edukacji zezwoliło na wycieczki edukacyjne do dziesiątek nowych miejsc w Judei i Samarii. Na liście znalazły się między innymi takie miejsca jak grobowiec Józefa, góra Eival, góra Gerizim i góra Sziloh. Wycieczki będą opcjonalne i studenci nie będą musieli w nich uczestniczyć, ale ministerstwo edukacji będzie je finansować. Do tej pory uczniom nie wolno było wchodzić na terytoria palestyńskie, ale po przyjęciu rozporządzenie Sił Obronnych Izraela, ministerstwo zezwoliło na odwiedzanie tych miejsc w towarzystwie asysty wojskowej.


rzecznik Hamasu Abdel Latif al-Qanoa powiedział, że “meczet Al-Aksa jest czerwoną linią i nie można go atakować ani zmieniać”. Podkreślił, że Jerozolima i meczet Al-Aksa są atakowane w celu zmienienia ich charakterystycznych cech, ponieważ “Izrael wie, że święte miasto jest sercem konfliktu z narodem palestyńskim”. Qanoa dodał, że Hamas ogłosił ogólną mobilizację na najbliższy piątek, aby w ten sposób w masowych protestach przekazać wiadomość o znaczeniu meczetu Al-Aksa. W ten sposób Hamas wysunął groźbę eskalacji jeśli Izrael nie wpuści do Strefy Gazy kolejnej transzy pieniędzy z Kataru.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Kijowie z przedstawicielami społeczności żydowskiej na Ukrainie. Premier powiedział: W przemówieniu do społeczności żydowskiej Ukrainy premier Beniamin Netanjahu mówił o wierze i powiedział: “Jestem bardzo wzruszony, że jestem tu z moją żoną Sarą. Ponownie odwiedziłem Babi Jar, aby zrozumieć niesamowitą ścieżkę, którą przeszliśmy jako naród od tej doliny śmierci do zenitu wszystkich narodów. Dzisiaj Izrael jest potęgą światową, rosnącą potęgą światową. Nasz naród został podczas wojny prawie całkowicie wyeliminowany. Zostaliśmy bez litości zmasakrowani. A dzisiaj nasz naród żyje w silnym, zaawansowanym technologicznie i dobrze prosperującym państwie – przede wszystkim dzięki sile naszej wiary. Bez wiary nic nie ma znaczenia. Bez wiary nie bylibyśmy w stanie stworzyć tego cudu, jakim jest odrodzenie Izraela w naszej ojczyźnie. Jest to wiara przekazywana z pokolenia na pokolenie, nawet w naszych najtrudniejszych godzinach. W dolinie śmierci byli ludzie, którzy szeptali: ‘Słuchaj, Izraelu’, i którzy pragnęli odrodzenia Izraela. Słyszeliśmy te historie także o innych miejscach podczas Holokaustu. Możliwe, że wypowiadali tylko słowa modlitwy, ale nie wierzyli, że ich modlitwy się spełnią, ale było to dzięki wierze. Takim samym poczuciem misji było odrodzenie się języka hebrajskiego i powstanie ruchu narodowego. Oba byłyby niemożliwe, gdyby nie to, co wydarzyło się tutaj na ukraińskiej ziemi, ponieważ tak wielu naszych pisarzy, takich jak Bialik lub Czernichowski, i tak wielu naszych wielkich filozofów, takich jak Ahad Ha’Am i Jabotinski, przybyło stąd. W rzeczywistości ukraińskie żydostwo urodziło niektórych z naszych największych geniuszy i wszyscy oni stali się naszym dziedzictwem. Znali tradycję żydowską, nie stronili od niej. Oczywiście chcieli zbudować kraj, ale równocześnie nie zamykali drzwi przeszłości. Przeciwnie, uświęcili świętość Izraela; przyjęli świętość Izraela; i dowiedzieli się o świętości Izraela. Te rzeczy rosły głównie na ukraińskiej ziemi.” Społeczność żydowska na Ukrainie jest jedną z największych w Europie i liczy kilkaset tysięcy Żydów, 55 szkół i przedszkoli, oraz ponad 200 żydowskich społeczności.


 ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon spotkał się z dziennikarzami, którym zwrócił uwagę na ostatnie ataki terrorystyczne na Bliskim Wschodzie. “Wszyscy wiemy, kto je finansuje. Większość przemocy, terroru i chaosu ogarniającego ten region prowadzi z powrotem do jednego miejsca, Teheranu. Izrael może być i chce być partnerem arabskich państw w budowaniu lepszej przyszłości. Izrael nie jest problemem na Bliskim Wschodzie. Izrael jest częścią rozwiązania.”


 irackie media poinformowały, że prawdopodobnie izraelskie samoloty F-35 przeprowadziły nalot na jedną z baz szyickiej milicji w prowincji Saladyna w Iraku. Bazę tę zajmowały siły powiązane z proirańską milicją Hezbollah. Premier Benjamin Netanjahu powiedział później: “Iran nigdzie nie ma immunitetu. Kraj, który mówi, że zamierza nas zniszczyć, nie ma immunitetu. Będziemy działać przeciwko nim tam, gdzie będzie taka potrzeba. Nie ograniczamy się.” Zniszczony miał być magazyn z irańskimi rakietami, a na nalot zgodę wyraziły Stany Zjednoczone i Rosja.


21 sierpnia 2019 r.


minister gospodarki Eli Cohen podpisał umowę o wolnym handlu między Izraelem a Koreą Południową. Umowa znosi cła na towary takie jak samochody i sprzęt medyczny. Cohen powiedział: “Korzyści płynące z tego porozumienia wykraczają poza nasze więzi gospodarcze. Jestem pewien, że będzie to również początek nowej ery i jeszcze bliższej przyjaźni między Izraelem a Koreą.” Koreański minister handlu Yoo Myung-hee powiedział: “Mam nadzieję, że izraelskie firmy w pełni wykorzystają Koreę jako kamień milowy na rozległym rynku azjatyckim.” Negocjacje w sprawie umowy trwały 3 lata, ponieważ Korea Południowa zastrzegła sobie, że porozumienie nie będzie dotyczyć osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Przedsiębiorstwa działające w osiedlach dostaną z tego powodu rządowe rekompensaty. Handel między oboma państwami osiągnął w 2018 r. wartość 2,5 mld $, i wzrósł o prawie 15% w stosunku do poprzedniego roku. Izrael sprowadza koreańskie samochody, maszyny przemysłowe, smartfony, układy pamięci, a eksportuje do Korei Południowej technologie obronne, sprzęt medyczny, nawozy, wina i kosmetyki.


. minister spraw zagranicznych Israel Katz podpisał z dyrektorem amerykańskiej agencji USAIDMarkiem Green, memorandum w celu wzmocnienia globalnego partnerstwa w zakresie rozwoju między dwoma krajami. Green powiedział: “Opierając się na wieloletniej i głębokiej przyjaźni między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, niniejszy protokół ustaleń demonstruje demokratyczne, wspólne wartości oraz zaangażowanie we wspieranie rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Memorandum mówi, że ma na celu ustanowienie ram dla dalszej międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju działań trójstronnych, które przyspieszają rozwój krajów trzecich w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Uczestnicy zamierzają dzielić się wiedzą, doświadczeniem i zasobami, aby opracowywać projekty w wielu sektorach rozwoju, w tym w sektorze prywatnym, wodzie, edukacji, technologii, nauce, rolnictwie, bezpieczeństwie cybernetycznym i pomocy humanitarnej.”


wieczorem palestyński terrorysta zaatakował izraelskiego żołnierza na przejściu granicznym most Allenby z Jordanią. Terrorysta usiłował udusić żołnierza kablem telefonicznym. Żołnierz zdołał wyrwać się i uciekł, a pozostali żołnierze aresztowali napastnika. Napastnik okazał się mieszkańcem Nablusu, który wracał z Jordanii.


22 sierpnia 2019 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.


minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział, że Izrael jest gotowy na rozwój wydarzeń w Strefie Gazy. “Siły Obronne Izraela przygotowują się do szeroko zakrojonej kampanii w Strefie Gazy. Jeśli ostrzał będzie trwał, nie zawahamy się bronić naszej suwerenności, niezależnie od wyborów.” Rzecznik armii płk. Avihai Edrei przekazał przesłanie w języku arabskim stwierdzające, że dalsze ataki rakietowe i terrorystyczne spowodują zakłócenie normalnego życia w Strefie Gazy. “Strefa Gazy znajduje się w trakcie procesu wdrażania różnych środków krótko i długoterminowych, które przynoszą znaczną poprawę w życiu mieszkańców Gazy. Wystarczy spojrzeć na stan elektryczności, rybołówstwa i eksportu w strefie. Jednak palestyńska organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad usiłuje podważyć, zakłócić i zaszkodzić zawartym porozumieniom. Palestyński Islamski Dżihad przeprowadził i planuje przeprowadzić dalsze ataki, w tym ostrzał rakietowy. Izrael nie może i nie zaakceptuje takich ataków. To gubernator Hamasu w Strefie Gazy jest odpowiedzialny za wyegzekwowanie władzy nad palestyńskim Islamskim Dżihadem i zapobieżenie tym atakom. Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić obywateli Izraela. Nie zamierzamy akceptować ataków rakietowych na naszych obywateli. Nie mamy problemu z ludnością Strefy Gazy – wręcz przeciwnie! Ci, którzy przeprowadzają ataki terrorystyczne, utrudniają także poprawę sytuacji w Strefie Gazy. To szkodzi całej populacji Strefy Gazy.”


 ministerstwo obrony złagodziło przepisy dotyczące eksportu ofensywnych systemów cybernetycznych, pomimo oskarżeń grup obrony praw człowieka, że niektóre rządy wykorzystują te technologie do szpiegowania wrogów politycznych i tłumienia opozycji. Specjaliści branżowi twierdzą, że zmiana przepisów umożliwi szybszy proces zatwierdzania sprzedaży broni cybernetycznej lub oprogramowania szpiegującego, które są wykorzystywane do włamywania się na urządzenia elektroniczne i monitorowania komunikacji online. Izraelskie firmy NSO GroupVerint, a także Elbit Systems, należą do światowych liderów na rozwijającym się globalnym rynku broni cybernetycznej. Narzędzia oprogramowania wykorzystują luki w zabezpieczeniach telefonów komórkowych i innych produktów technicznych, aby uzyskać dostęp i potajemnie monitorować użytkowników.


po południem Libańczycy podpalili zarośla i trawy na granicy z Izraelem, wywołując pożar w sąsiedztwie kibucu Malija. Pożar został wywołany w celu zniszczenia urządzeń ogrodzenia granicznego oraz gruntów rolnych w Izraelu.


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekty jednostki morskiej Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Po kilku godzinach przeprowadzono kolejny atak na obiekty w północnej części Strefy Gazy.


palestyński minister spraw obywatelskich Hussain a-Szeik powiedział, że Izrael zgodził się znieść pobieranie podatków od paliwa sprzedawanego w Autonomii Palestyńskiej, co oznacza przekazanie do palestyńskiego budżetu 568 mln $. Krok ten ma na celu złagodzenie kryzysu gospodarczego w Autonomii Palestyńskiej. “Kilka dni temu osiągnięto porozumienie ze stroną izraelską w sprawie przekazywania pieniędzy z podatków od paliw, które Autonomia Palestyńska kupiła w Izraelu, w wysokości około dwóch miliardów szekli.” Oznacza to, że Izrael zaprzestanie pobieranie około 60 mln szekli comiesięcznych podatków od paliwa, co będzie miało bezpośredni wpływ na budżet Autonomii Palestyńskiej. Palestyński premier Mohammad Sztajeh stwierdził, że dodatkowe dochody złagodzą kryzys finansowy i pozwolą mu nieznacznie zwiększyć częściowe wypłaty wynagrodzeń urzędników służby cywilnej.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział w przemówieniu w obozie dla uchodźców Jalazun niedaleko Ramallah, że Palestyńczyków nie można usunąć z ich ojczyzny i że każdy budynek zbudowany przez Izraelczyków zostanie zburzony. Abbas powiedział, że cały palestyński naród wkroczy do Jerozolimy jako miliony bojowników, wraz z narodami arabskimi, islamskimi i chrześcijańskimi. Dodał, że rodziny “palestyńskich męczenników”, rannych i więźniów będą nadal otrzymywać pensje od Autonomii Palestyńskiej, ponieważ są one najświętszą rzeczą, jaką mają Palestyńczycy.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.