REUNION 69

Dziewięć dni z kulturą żydowską. W sobotę startuje Warszawa Singera

Przyslala Rimma Kaul

 

 

“Tematyka jest jedna, ale każdy festiwal jest inny”TVN24

 

Spektakle teatralne, pokaz filmów na podstawie scenariuszy Józefa Hena, koncerty w Synagodze Nożyków, spotkania literackie, warsztaty dla dzieci. W 45 lokalizacjach, w ośmiu dzielnicach odbywać się będzie 16. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Imprezę zainauguruje w sobotę koncert kantorów, a zakończy dziewięć dni później występ Nigela Kennedy’ego na placu Grzybowskim.


– Najważniejsze dla mnie jest to, że Festiwal Singera nazywany jest festiwalem przyjaźni – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczna 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Gołda Tencer.

Zwróciła uwagę, że na festiwal do stolicy przyjeżdża coraz więcej osób, w tym marcowych emigrantów. – Całe moje życie to jest ta pieśń, którą ciągnę. I mam nadzieję, że przy pomocy moich współpracowników i przyjaciół tak będzie dalej – dodała.

“Warszawa potrzebuje kultury żydowskiej”

Prezes zarządu Fundacji Shalom Janusz Tencer przypomniał, że 16. Festiwal Singera będzie trwał dziewięć dni (od 24 sierpnia do 1 września) i w jego ramach odbędzie się ponad 2 180 wydarzeń artystycznych.- Z pewnością Warszawa bardzo potrzebuje festiwalu Warszawa Singera i potrzebuje Warszawa kultury żydowskiej – podkreśliła dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Myślę, że kultura żydowska też potrzebuje Warszawy – dodała.

– Festiwal zawsze miał dla mnie taką wielką wartość – tę wartość, że pokazywał kulturę żydowską, której już nie ma w Warszawie w takim natężeniu – mówiła. – Pokazuje też tę kulturę poprzez młodych twórców, poprzez twórców, którzy inspirują się kulturą żydowską – zaznaczyła. Przyznała także, że “zawsze było dla mnie bardzo ważne i zaskakujące, że ta kultura żydowska jest ciągle tak bardzo warszawska”.

Janusz Tencer zwrócił uwagę, że przez ostatnie 15 lat w Festiwalach Singera uczestniczyło ponad milion widzów. Przypomniał też, że w tym roku imprezy odbędą się w 45 lokalizacjach i weźmie w nich udział ponad trzy tysiące artystów, a sam festiwal ma 135 partnerów. – Festiwal Singera stał się już renomowaną marką i kulturalną wizytówką Warszawy. W tym roku pojawimy się w ośmiu dzielnicach Warszawy – mówił prezes zarządu Fundacji Shalom.

Muzyka

Festiwal oficjalnie zainauguruje w sobotę o godzinie 22 w Synagodze Nożyków koncert “Hawdala – zakończenie szabatu”, podczas którego pieśni szabatowe wykonają kantorzy Yaakov Lemmer ze Stanów Zjednoczonych, Yoni Rose z Niemiec i Yedidya Weksel z Izraela. Akompaniować im na fortepianie będzie Menachem Bristowski.

Po raz pierwszy na Festiwalu Singera wystąpi śpiewaczka i pianistka Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie na altówce Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka Adrienne Haan, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20. i 30. XX wieku wystąpi z koncertem pt. “Tehorah”. Będzie też można posłuchać Jazz Bandu Młynarski – Masecki, którzy przedstawią własne interpretacje szlagierów z lat 20. XX w. autorstwa wybitnych kompozytorów, jak np. Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie koncert “Polskie tango show – jak za dawnych lat”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta, z udziałem Anny Dereszowskiej i Andrzeja Seweryna.

27 sierpnia w Synagodze Nożyków koncertem pt. “The Music of Roman Statkowski” w wykonaniu Kuba Stankiewicz Quartet zostanie zainaugurowany po raz szósty Singer Jazz Festival.

Teatr i kino

Wśród propozycji teatralnych znajduje się hiszpański spektakl “Kartograf” w reżyserii Juana Mayorga, którego akcja rozgrywa się w dwóch planach – współcześnie i w 1940 r. w Warszawie. W przedstawieniu występuje znana z filmów Pedro Almodovara, nagradzana w Cannes aktorka Blanca Portillo Martinez de Velasco. Zobaczyć też będzie można przegląd przedstawień Teatru Żydowskiego, m.in. tegoroczną premierę musicalu “Śpiewak jazzbandu” w reżyserii i z librettem Wojciecha Kościelniaka.

W kinie Iluzjon odbędzie się współorganizowany z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA) przegląd pt. “Scenarzysta Józef Hen”. W jego ramach odbędą się projekcje czterech filmów i jednego spektaklu Teatru Telewizji, które komentować będzie uczestniczący w pokazach polski pisarz.

Finałem tegorocznego Festiwalu Singera będzie tradycyjne, niebiletowane widowisko na placu Grzybowskim, podczas którego wystąpi wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy. Wykona utwory zainspirowane “Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami George’a Gershwina.

Szczegółowy program festiwalu można odnaleźć na stronie internetowej. 

Jego organizatorem jest Fundacja Shalom, a dyrektorem artystycznym i pomysłodawczynią – Gołda Tencer.

Kategorie: REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.