Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 127

.

 

Jaroslaw

-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…

,


 

Na liście dyskusyjnej polskich lekarzy z różnych krajów mój serdeczny kolega z Francji zadał kilka dni temu pytanie: “Co to jest wolność?”:

“Na maturze z filozofii zagadnienie “Co oznacza wolność?” byłoby znakomitym tematem. Francja jest jedynym krajem na świecie, gdzie istnieje od 1808 roku matura z filozofii. Wprowadzono ją “aby nauczyć myśleć i wychować obywateli oświeconych, umiejących krytycznie oceniać rzeczywistość”. Jest to wraz z matematyką przedmiot, który ma największy współczynnik wartości: 5 (mnoży się liczbę punktów uzyskanych z oceny danej pracy maturalnej – w skali od 1 do 20 – przez ten współczynnik).”

Sprowokowany tym pytaniem, sam zacząłem zastanawiać się, z czym kojarzą mi się słowa „wolność” i „Polska”. Burza, wiele różnych wątków, postaci, problemów, tematów współczesnych i historycznych… Na myśl przyszły mi także dwie piosenki: “Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni oraz “Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C.

Nie pytaj o Polskę – Obywatel G.C.


To nie karnawał
ale tańczyć chcę
i będę tańczył z nią po dzień

To nie zabawa
ale bawię się
bezsenne noce, senne dnie

To nie kochanka
ale sypiam z nią
choć śmieją ze mnie się i drwią

Taka zmęczona
i pijana wciąż
dlatego nie

Nie pytaj więcej mnie

Nie pytaj mnie
dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie
dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie
dlaczego myślę, że…
że nie ma dla mnie innych miejsc
(…)

Te brudne dworce
gdzie spotykam ją
te tłumy, które cicho klną
Ten pijak, który mruczy coś przez sen
że póki my żyjemy – ona żyje też…

* * *

Chociaż dzisiejsza Polska jest już inna niż Ta, którą pamiętamy jeszcze z lat 80. i 90., piosenka jest ponadczasowa i cały czas wywołuje liczne emocje i komentarze. Oto kilka przykładów z ostatnich dni (z kanału YouTube):

“Oprócz tej piosenki jest jeszcze taki fragment, w którejś z części serialu “Jak rozpętałem II wojnę światową”, gdzie Wacław Kowalski pyta Mariana Kociniaka: “O jaką Polskę chcesz walczyć”. A ten mu odpowiada “Jak to o jaką? Przecież Polska jest tylko jedna”. Mieszkam na emigracji i chcę wrócić z rodziną. Jak mnie ludzie pytają: “Do jakiej Polski ty chcesz wracać?” to właśnie im tak odpowiadam.”

“Ostatnio byłem w barze w Warszawie, mnóstwo studentów. Był dzień z karaoke. Wszyscy śpiewają Zenka Martyniuka, jakieś pop piosenki. Głos i śmiech, zabawa w najlepsze. Nagle do mikrofonu podchodzi starszy mężczyzna i śpiewa tę piosenkę. To było takie mocne. Zaśpiewał ją z takim serduchem, że po prostu się popłakałem. Talent wokalny nie miał znaczenia. W całym barze cisza podczas jego całego występu, a gdy skończył otrzymał oklaski 🙂 Szkoda że wstydziłem się podejść do niego i przynajmniej podziękować za tę chwilę.”

“Był rok 1982. Republika grała w Szczygłowicach. Koncert skończył się późno. Bałem się, że nie zdążę wrócić do domu przed godziną milicyjną (mieszkałem wtedy w innym mieście), chłopcy z zespołu zabrali mnie swoim autokarem i podwieźli, tak właśnie miałem okazję poznać ICH osobiście, nie zapomnę tego nigdy.”

“Mam 23 lata, a utożsamiam się bardziej z “tamtymi” latami, niż z tą beztroskością życia dzisiejszego. Utwory Obywatela G.C, zespołu Perfekt czy Republika – mistrzostwo świata. Może dlatego, że są takie prawdziwe. Maja”

Dlatego na pytanie o wolność i Polskę, odpowiadam zawsze tak, jak Marian Kociniak, że Polska jest tylko jedna. Polska to nie tylko prymitywny antysemityzm, spotykany niekiedy w pociągu, sklepie, na ulicy, w internecie, ale to także Polska Mickiewicza, Korczaka, Brzechwy, Baczyńskiego, Kiepury, Wieniawskiego i Lema.

Miłych snów….

Jarosław Kosiaty

“Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Poezja

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.