Ciekawe artykuly

Członkowie Rady Muzeum Getta Warszawskiego odebrali powołania

Przyslala Rimma Kaul

11 osób, m.in. Michael Schudrich, Artur Hofman, Małgorzata Naimska, odebrało we wtorek z rąk dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Alberta Stankowskiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina noty nominacyjne do Rady Muzeum Getta Warszawskiego. Kadencja członków Rady trwa cztery lata.

Muzeum ma mieć swoją siedzibę w budynku dawnego szpitala dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60. Otwarcie wystawy stałej planowane jest na kwiecień 2023 r. – w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie, prezentującej członków rady muzeum uczestniczyli także m.in. zastępca dyrektora ds. naukowych i wystaw dr Hanna Węgrzynek, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i inwestycji Aleksandra Skibniewska oraz prof. Daniel Blatman, główny historyk wystawy stałej MGW.

W czasie wojnyNiemcy utworzyli ponad 600 gett, wiele tych miejsc nie ma żadnych form upamiętnienia, nie ma żadnej informacji o ludziach, którzy zostali poddani Zagładzie. Mam nadzieję, że nasze muzeum dzięki pomocy naszego organizatora Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i państwa tę idee zrealizuje” – powiedział dyrektor Stankowski. “Dzisiaj jest także bardzo ważny dzień, ponieważ odbywa się spotkanie Rady Muzeum Getta Warszawskiego. W tym szanownym gronie, które zgodziło się przyjąć moje zaproszenie do reprezentowania Muzeum, znalazły się bardzo szczególne osoby” – dodał.

Jak mówił, “są tam świadkowie tych tragicznych wydarzeń, tej straszliwej tragedii, którzy brali w tym wszystkim udział, od których mamy jeszcze szansę dowiedzieć się czy wiedza, którą chcemy zaprezentować w muzeum jest zgodna z rzeczywistością, z tym jak to wyglądało”.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego poinformował, że muzeum ogłasza także konkurs na swoje logo. W I etapie jury na podstawie nadesłanych portfolio wybierze pięciu autorów (studia graficzne, indywidualni twórcy), których zakwalifikuje do II etapu. W mim na podstawie dostarczonych projektów wstępnych, kapituła konkursu wyłoni zwycięzcę. Stankowski poinformował, że zgłoszenie będzie można kierować do 11 października. Konkurs jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. W konkursie przewidziano nagrodę 35 tys. zł.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że “państwo polskie stara się dbać o pamięć o życiu Żydów w Polsce, życiu, które trwa od 1000 lat”. “Robimy to w różnych formach wspierając inicjatywy, które są czynione przez społeczności lokalne, przez organizacje pozarządowe, ale też instytucje. Od kilkunastu już lat mamy działające Muzeum Historii Żydów POLIN w Warszawie, którego właśnie głównym celem jest opowiadanie o wspaniałym, bogatym, fascynującym, w sensie kulturowym, cywilizacyjnym, religijnym życiu Żydów w Polsce, przez pewien czas głównej ojczyzny Żydów, w szeroko rozumianej diasporze” – zaznaczył wiceszef MKiDN.

Przypomniał, że “ziemia Polska jest też naznaczona tą największą tragedią, która Żydów w ich całej historii spotkała, czyli dokonanym tutaj na naszych ziemiach przez Niemców nazistowskich – Holokaustem”. W jego ocenie “zróżnicowanie członków Rady Muzeum Getta Warszawskiego spowoduje konfrontacje różnych wrażliwości”. Zwrócił uwagę, że w Radzie są Żydzi i Polacy, mieszkańcy pięciu państw: Polski, Niemiec, Izraela, USA i Australii, są również ocaleni i ich potomkowie, niosący pamięć rodzinną o historii getta warszawskiego. “To na pewno spowoduje, że będziemy mieli opowieść prawdziwą i bardzo przejmującą” – podkreślił Sellin.

Kadencja członków rady muzeum trwa cztery lata. Na lata 2019-2023 w skład rady zostało powołanych 14 osób; we wtorek powołanie odebrało 11 – Colette Avital, Michael Schudrich, Małgorzata Naimska, Artur Hofman, dr Jan Kutnik, Irene Kronhill-Pletka, Anna Stupnicka-Bando, Gideon Nissenbaum, Barbara Blumenthal, Marian Turski i Wacław Kornblum. Do rady powołani zostali również – Adam Struzik, Abraham Foxman, bp Mieczysław Cisło, a także dodatkowo – decyzją rady – wiceminister Sellin. We wtorek członkowie rady wybrali na jej przewodniczącego Schudricha, a na jego zastępczynię Naimską.

Członkini rady, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando opowiadała, że jako młoda dziewczyna chodziła z mamą do getta warszawskiego. “Zabierała mnie ze sobą po to tylko, żebym przenosiła w szkolnej teczce bochenek chleba i trochę marmolady z buraków, którą dawałyśmy bardzo biednej żydowskiej rodzinie, wielodzietnej. Do dzisiejszego dnia pamiętam te straszne widoki, te dzieci siedzące na krawężnikach – chude, strasznie chude, umierające z głodu. To były naprawdę widoki przerażające. Dobrze, że powstanie to muzeum, bo będzie zachowana pamięć tego strasznego czasu, który nie może być zapomniany nigdy” – podkreśliła.

Ocalony z Zagłady Wacław Kornblum powiedział, że getto warszawskie “to jest część jego życia”. “Ja tam byłem, żyłem, jako 16-letni chłopiec, bardzo dorosły, bo w getcie młodzi ludzie bardzo szybko stawali się dorosłymi ludźmi, mogę powiedzieć, że znam to na własnej skórze. W budynku, gdzie muzeum ma powstać, urodził się mój brat, ja mieszkałem na ulicy Śliskiej, vis a vis budynku przyszłego muzeum. To jest część mojego życia” – podkreślił.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że getto warszawskie „to jest symbol – nie tylko tutaj, nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie”.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że getto warszawskie “to jest symbol – nie tylko tutaj, nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie”.

Colette Avital to dyplomatka i polityk izraelski, ocalona z Zagłady. W latach 1999-2009 w Knesecie była posłanką Partii Pracy i Jednego Izraela.

Bp Mieczysław Cisło to duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, od 1998 r. lubelski biskup pomocniczy. Za zaangażowanie w dialog katolicko-żydowski i działania na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów otrzymał Laur Pamięci, przyznany przez Ambasadę Izraela w Polsce.

Michael Schudrich to amerykańsko-polski religioznawca i historyk, od 2004 Naczelny Rabin Polski. W roku 2000 został rabinem Warszawy i Łodzi. Bierze aktywny udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko żydowskim.

Adam Struzik to lekarz, samorządowiec, społecznik i parlamentarzysta. Marszałek Senatu w latach 1993-1997, senator II, III i IV kadencji, od 2001 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego. W październiku 2018, w imieniu samorządu województwa mazowieckiego, podpisał akt dzierżawy Szpitala Bersohnów i Baumanów na rzecz Muzeum Getta Warszawskiego na 30 lat.

Małgorzata Naimska przez wiele lat pracowała w Polskim PEN Clubie, a także w organizacjach pozarządowych. Uczestniczyła w Gabinecie Politycznym ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego. Od wielu lat pracuje w stołecznym samorządzie, pełniąc funkcję dyrektora, następnie zastępcy dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Artur Hofman to prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, aktor, reżyser i dziennikarz, działacz społeczności żydowskiej w Polsce, redaktor naczelny “Słowa Żydowskiego”.

dr Jan Kutnik to członek zarządu Stowarzyszenia “Studnia Pamięci”, zajmującej się dokumentacją historii i kultury lubelskich Żydów.

Wiecej TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.