Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuły minionego tygodni zebrał Adam Mer

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz Chanuki Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi składa życzenia spokojnych i rodzinnych świąt!

 


 

Szwecja. Mocne uderzenie w muzułmanów to dopiero początek

Miasto Skurup w Szwecji wprowadziło zakaz, który uderzy w społeczność muzułmanów. Rada gminy z siedzibą w tym szwedzkim mieście przegłosowała, że w szkołach i przedszkolach nie wolno nosić żadnej odzieży zasłaniającej twarz. Choć w przepisie nie ma słowa o muzułmanach, nikt nie ukrywa, że chodziło właśnie o nich. Szwedzi ze Skurup mówią, że wprowadzą kolejne zmiany w prawie.

Wiecej TUTAJ


Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej już działa! Udostępniono tysiące unikatowych archiwaliów

Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej jest już dostępna. Cenne zbiory, które przez 193 lata gromadzono w wyjątkowym archiwum, można do woli przeglądać w cyberprzestrzeni. Tytus Działyński, założyciel biblioteki, marzył, by była to bibliotheca patria, a zbiory powszechnie dostępne. Teraz, za sprawą projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”, jego marzenie się spełniło. O platformie rozmawiamy z Aleksandrą Losik-Sidorską, kierownikiem projektu.

więcej TUTAJ


Skąd pochodzą nazwiska?

Kiedyś mieli je nieliczni, a dzisiaj – wszyscy. Skąd się wzięły nazwiska?

Czytaj więcej:Tutaj


Sejm przyjął uchwałę z okazji otrzymania przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji – głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała z okazji otrzymania przez pisarkę literackiej Nagrody Nobla.

Wiecej TUTAJ


Powołanie na dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dr Piotr Cywiński został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Powołanie na trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 1 stycznia 2020 r., odebrał dziś z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Wiecej TUTAJ


W Sejmie zapłonęła lampa chanukowa

W holu głównym Sejmu, w środę, wicemarszałek Beata Mazurek oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce zapalili lampę chanukową z okazji żydowskiego Święta Świateł. To światło symbolizuje pokój, tolerancję i wolność – powiedziała wicemarszałek.

Wiecej TUTAJ


Szczecin odmówił upamiętnienia ofiar Holocaustu, bo według IPN ktoś mógłby podejrzewać Polaków

Miasto nie zgodziło się na wmurowanie „Kamieni pamięci” upamiętniających szczecińskie ofiary Holocaustu, o co proszą ich rodziny. Powołuje się na IPN, według którego ktoś mógłby pomyśleć, że zbrodni dokonali Polacy.

Wiecej TUTAJ


Nie tylko Jedwabne… „Miasta śmierci” na Podlasiu. „Polacy stopniowo uczyli się zabijać Żydów”

Książka „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” autorstwa dr. Mirosława Tryczyka opisuje bestialskie mordy, których dokonano nie tylko w Jedwabnem, ale też w kilkunastu innych miastach i wsiach Podlasia. W swoich badaniach autor korzystał m.in. z materiałów zgromadzonych w IPN, zeznań świadków zbrodni złożonych w śledztwach, materiałów radzieckich, niemieckich i instytutu Yad Vashem.

Wiecej TUTAJ


Rosja oskarża Polskę. Bezwzględne słowa Marii Zacharowej

Rosja oskarża Polskę o podkopywanie relacji łączących oba kraje. Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, zarzuca Polsce „agresywną retorykę”. To kolejny głos w trwających od kilku dni przepychankach pomiędzy Rosją a Polską.
Wiecej TUTAJ

W Warszawie uroczystość na pl. Grzybowskim i koncert w ramach obchodów Chanuki

Zapalenie pierwszej chanukowej świecy na pl. Grzybowskim zainaugurowały tegoroczne święto Chanuki w Warszawie.

Wiecej TUTAJ


Żydzi są wściekli. Izrael oskarżany o zbrodnie wojenne

Izrael jest oburzony decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego. Premier Benjamin Netanjahu twierdzi, że z prawa Żydów do życia na biblijnych ziemiach Izraela MTK próbuje uczynić zbrodnię wojenną. Izraelski premier nazywa to „absurdem”.
Wiecej TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.