Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz Chanuki Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi składa życzenia spokojnych i rodzinnych świąt!
Szwecja. Mocne uderzenie w muzułmanów to dopiero początek
Miasto Skurup w Szwecji wprowadziło zakaz, który uderzy w społeczność muzułmanów. Rada gminy z siedzibą w tym szwedzkim mieście przegłosowała, że w szkołach i przedszkolach nie wolno nosić żadnej odzieży zasłaniającej twarz. Choć w przepisie nie ma słowa o muzułmanach, nikt nie ukrywa, że chodziło właśnie o nich. Szwedzi ze Skurup mówią, że wprowadzą kolejne zmiany w prawie.
Wiecej TUTAJ
Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej już działa! Udostępniono tysiące unikatowych archiwaliów
Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej jest już dostępna. Cenne zbiory, które przez 193 lata gromadzono w wyjątkowym archiwum, można do woli przeglądać w cyberprzestrzeni. Tytus Działyński, założyciel biblioteki, marzył, by była to bibliotheca patria, a zbiory powszechnie dostępne. Teraz, za sprawą projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”, jego marzenie się spełniło. O platformie rozmawiamy z Aleksandrą Losik-Sidorską, kierownikiem projektu.
więcej TUTAJ
Skąd pochodzą nazwiska?
Kiedyś mieli je nieliczni, a dzisiaj – wszyscy. Skąd się wzięły nazwiska?
Czytaj więcej:Tutaj
Sejm przyjął uchwałę z okazji otrzymania przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji – głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała z okazji otrzymania przez pisarkę literackiej Nagrody Nobla.
Wiecej TUTAJ
Powołanie na dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Dr Piotr Cywiński został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Powołanie na trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 1 stycznia 2020 r., odebrał dziś z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Wiecej TUTAJ
W Sejmie zapłonęła lampa chanukowa
W holu głównym Sejmu, w środę, wicemarszałek Beata Mazurek oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce zapalili lampę chanukową z okazji żydowskiego Święta Świateł. To światło symbolizuje pokój, tolerancję i wolność – powiedziała wicemarszałek.
Wiecej TUTAJ
Szczecin odmówił upamiętnienia ofiar Holocaustu, bo według IPN ktoś mógłby podejrzewać Polaków
Miasto nie zgodziło się na wmurowanie „Kamieni pamięci” upamiętniających szczecińskie ofiary Holocaustu, o co proszą ich rodziny. Powołuje się na IPN, według którego ktoś mógłby pomyśleć, że zbrodni dokonali Polacy.
Wiecej TUTAJ
Nie tylko Jedwabne… „Miasta śmierci” na Podlasiu. „Polacy stopniowo uczyli się zabijać Żydów”
Książka „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” autorstwa dr. Mirosława Tryczyka opisuje bestialskie mordy, których dokonano nie tylko w Jedwabnem, ale też w kilkunastu innych miastach i wsiach Podlasia. W swoich badaniach autor korzystał m.in. z materiałów zgromadzonych w IPN, zeznań świadków zbrodni złożonych w śledztwach, materiałów radzieckich, niemieckich i instytutu Yad Vashem.
Wiecej TUTAJ
Rosja oskarża Polskę. Bezwzględne słowa Marii Zacharowej
W Warszawie uroczystość na pl. Grzybowskim i koncert w ramach obchodów Chanuki
Zapalenie pierwszej chanukowej świecy na pl. Grzybowskim zainaugurowały tegoroczne święto Chanuki w Warszawie.
Wiecej TUTAJ
Żydzi są wściekli. Izrael oskarżany o zbrodnie wojenne
Kategorie: Ciekawe artykuly