Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuły minionego tygodnia zebrał Adam Mer

 

 

 


Muzeum Auschwitz: ustalono już ponad 60 proc. nazwisk więźniów obozu

Ponad 60 proc. nazwisk spośród ok. 400 tys. więźniów zarejestrowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz zostało już dotychczas ustalone – podaje w piątek Muzeum Auschwitz. Dzieła tego dokonało Repozytorium Cyfrowe Miejsca Pamięci.

Calosc TUTAJ


“Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam”

Pierwsza wypowiedź Boga na temat człowieka, jaką odnotowuje Tora, a zarazem pierwsze w Torze stwierdzenie, że stworzone dzieło nie jest doskonałe, to wypowiedź Boga na temat samotnego mężczyzny: „Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam” (Bereszit 2:18).

Wiecej TUTAJ


Żydzi w okupowanej Polsce płacili składki emerytalne. Zmuszano do tego nawet ludzi wysyłanych do komór gazowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych funkcjonował nadal, mimo że Polska przestała istnieć. Do opłacania składek zmuszono także Żydów. Wielu robiło to aż do chwili, gdy zgładzono ich w gettach i obozach śmierci.

Wiecej TUTAJ


27 stycznia na ulice stolicy wyjedzie tramwaj z gwiazdą Dawida

W niedzielę, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w rejonie dawnego getta w Warszawie będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.

Wiecej TUTAJ


CIA ujawnia dokumenty z okresu upadku komunizmu, w tym dotyczące Polski

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ujawniła część dokumentacji z lat 1989–1990 – czasu Jesieni Ludów, rozpadu komunistycznych rządów w bloku wschodnim w Europie. Wśród nich znajdują się dokumenty dotyczące Polski.

Wiecej TUTAJ
Estera Rachel Kamińska – 94. rocznica śmierci

Ester Rachel Kamińska urodziła się w 1870 r. w Porozowie (okolice Grodna) jako siódme dziecko rodziny Halpernów. Początkowo uczyła się w chederze, następnie u żony rabina. Jako 17-letnia dziewczyna wyjechała do Warszawy, gdzie zatrudniła się jako szwaczka, ciągnęło ją jednak do teatru. Dopóki żyli rodzice, nie zgadzali się, aby córka występowała na scenie. Po ich śmierci zgłosiła się do zepołu teatralnego, który szukał nowych aktorów. Została od razu zaangażowana do głównej roli – zagrała Mirele w sztuce „Kiszefmacherin” („Czarodziejka”) Abrahama Goldfadena. W tym zespole występował także Abraham Kamiński, za którego w 1893 r. wyszła za mąż.

Wiecej TUTAJ


Słowniczek terminów religii i kultury żydowskiej

Wybór terminów związanych z religią i kulturą żydowską.

Wiecej TUTAJ


Wszystkie dowody na istnienie Boga. Wielkie pytanie bez ostatecznej odpowiedzi

Dowodzenie istnienia Boga było stałym zajęciem szanujących się filozofów przynajmniej do XVIIwieku. W XIX i XX wieku bardziej modne stało się dowodzenie czegoś zupełnie przeciwnego – czyli tego, że żadnego Boga nie ma. Jedno jest pewne – dowodu nie udało się znaleźć ani jednym, ani drugim.

Wiecej TUTAJ

Twierdzą, że cara Mikołaja II zabili Żydzi. W Rosji ruszyło śledztwo

W Rosji rusza śledztwo, które ma ustalić, czy uśmiercony w 1918 roku Mikołaj II został zabity w ramach żydowskiego spisku. Cerkiew przypuszcza, że ostatni car mógł paść ofiarą mordu rytualnego. Oburzone sprawą są organizacje żydowskie na terenie Rosji – podaje „The Times”.

Wiecej TUTAJ


Roberto Alagna | VIDEO CLIP “CARUSO” (Lucio Dalla) – Version longue – Full Version

To celebrate the 2019 year-end, Roberto Alagna offers you an original and full performance of ‘CARUSO’, illustrated in an all-new music video. His distinctive version of Lucio Dalla’s song opens his album CARUSO 1873 available here ► https://roberto-alagna.lnk.to/caruso

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.