Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.1 – 16.1

 

 

 


15 stycznia 2020 r.


 

minister obrony Naftali Bennett zatwierdził ogłoszenie siedmiu nowych rezerwatów przyrody w Judei i Samarii, a także rozbudowę dwunastu innych rezerwatów. Dyrektywa została wydana administracji cywilnej w Judei i Samarii, aby przyspieszyć ten ruch, po 25 latach bezczynności z powodu braku aprobaty ze strony politycznej. Porozumienia z Oslo blokowały wszelkie działania na rzecz ochrony przyrody na terytoriach w Judei i Samarii. Siedem nowo ogłoszonych rezerwatów przyrody to: Ariel Cave, Nahal Og, Wadi Malcha, South Jordan River, Bitronot, Nahal Tirza, Arvot Hayarden i Rotem Maskiot. Powiększono rezerwaty: Matzok Ha’atakim, Nahal Kana, Sartaba, Petza’el, Um Zuka, Einot Tzukim, Haruba, Salvadora, Góra Gadir, Kane Vasmar, Wadi Malcha Marsh i Qumran.


    15 stycznia 2020 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których dwie zestrzelił system obrony Iron Dome. Alarm ogłoszono w kibucach Saad, Nahal Oz i Kfar Aza, ale rakiety spadły w otwartym terenie, nie powodując żadnych strat. Atak miał miejsce, gdy lokalne dzieci wysiadały z autobusów po powrocie z zajęć szkolnych.


późnym wieczorem Siły Obronne Izraela poinformowały o rozlokowaniu dodatkowych baterii Iron Dome na południu kraju.


wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały główną kwaterę Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela. Wydano oświadczenie: „Organizacja terrorystyczna Hamas jest odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy i poza nią, i będzie ponosić konsekwencje za działania przeciwko obywatelom Izraela.”


 Izrael zaczął tłoczenie gazu ziemnego do Egiptu. Jest to realizacja 15-letniej umowy, w ramach której gaz będzie tłoczony do Egiptu, aby po skropleniu eksportować go do Europy. Wartość umowy wynosi 15 mld dolarów. We wspólnym oświadczeniu egipskie ministerstwo ropy naftowej i izraelskie ministerstwo energii wyraziły uznanie za „ważny rozwój, który służy interesom gospodarczym obu krajów. Umożliwia on Izraelowi przesyłanie gazu ziemnego do Europy za pośrednictwem egipskich instalacji skroplonego gazu ziemnego.” Izrael wcześniej kupował gaz z Egiptu, ale w 2011 i 2012 roku lądowy gazociąg był wielokrotnie atakowany przez dżihadystów z Synaju. W 2013 roku rozpoczęto eksploatację przybrzeżnego pola gazu Tamar, którego wielkość oszacowano na 238 mld metrów sześciennych. Gaz dociera do Egiptu podmorskim gazociągiem East Mediterranean Gas Company, łączącym nadmorskie miasto Aszkelon z północnym półwyspem Synaj. Sąsiednie pole gazu Lewiatan, które zaczęto eksploatować pod koniec ubiegłego miesiąca, ma wielkość co najmniej 535 mld metrów sześciennych gazu. Firmy obsługujące oba pola gazu – Delek Drilling i Noble Energy – osiągnęły w 2018 roku porozumienie z egipskim Dolphinus Holdings, aby rozpocząć eksport gazu za pośrednictwem istniejących w Egipcie instalacji LNG. Dyrektor generalny Delek Drilling, Jossi Abu, ogłosił inaugurację „nowej ery w sektorze energetycznym na Bliskim Wschodzie”.


 izraelski kierowca 25-letni Roy Nissany został oficjalnym kierowcą testowym brytyjskiej grupy Williams Group w Formule 1. Nissany powiedział: „Dzisiaj osiągnąłem cel, który wyznaczyłem sobie wiele lat temu. Tym celem było zostać kierowcą Formuły 1. Jest to bardzo ekscytujący moment, nie tylko dla mnie, ale także dla każdego, kto był ze mną przez lata. Formuła 1 dociera do ogromnej rzeszy fanów i jestem bardzo zadowolony, że poznają Izrael dzięki torowi wyścigowemu.”


 Fundacja Rodziny Blavatnik przekazała firmie SpaceIL 1 mln dolarów dotacji na wsparcie programu kosmicznego „Beresheet 2” i realizację celu lądowania bezzałogowego izraelskiego statku kosmicznego na Księżycu. Lądownik Beresheet 1 w 2019 roku osiągnął orbitę Księżca, czyniąc Izrael siódmym krajem na świecie, który to osiągnął. Nowa dotacja umożliwi SpaceIL zatrudnienie nowego dyrektora generalnego, który będzie realizował plany dotyczące Beresheet 2. Len Blavatnik powiedział: „Izrael jest znany na całym świecie ze swoich przełomowych osiągnięć w nauce i technologii oraz ma nieograniczony potencjał do osiągnięcia zdumiewających przełomów w eksploracji kosmosu. Izraelski duch innowacji i determinacji jest odpowiedni aby wprowadzić program Beresheet na nowe wyżyny i uczynić Izrael liderem w kosmosie.”


16 stycznia 2020 r.


w bazie lotniczej Nevatim odbyła się uroczystość utworzenia 116 Eskadry Sił Powietrznych Izraela („Lwy południa„). Jest to druga izraelska eskadra wyposażona w samoloty myśliwskie piątej generacji F-35I „Adir„.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonym ładunkiem wybuchowym, który popołudniem wybuchł na polu uprawnym na Negewie. Wydano ostrzeżenie, aby nie dotykać żadnego podejrzanego obiektu i w wypadku napotkania takiego przedmiotu, wezwać siły bezpieczeństwa.


 żydowska organizacja na Ukrainie poinformowała, że liczba udokumentowanych tam incydentów antysemickich w ubiegłym roku zmniejszyła się o 27% w stosunku do 2018 r. (spadek z 130 incydentów w 2017 r., do 90 w 2018 r., i do 66 w 2019 r.).


pod koniec porannych modlitw na Wzgórzu Świątynnym kilkuset Arabów rozpoczęło demonstrację skandując nacjonalistyczne hasła i naruszając porządek publiczny. Komendant izraelskiej policji nakazał ich rozproszenie, a siły policyjne wkroczyły na teren Wzgórza w celu rozproszenia zamieszek. Wydano oświadczenie: „Izraelska policja nie dopuści do naruszenia porządku publicznego w rejonie Wzgórza Świątynnego i będzie działać na rzecz zapobiegania wszelkim zamieszkom lub nawołaniom o podłożu nacjonalistycznym.” W modlitwach uczestniczyło około 8 tys. muzułmsnów, z których kilkuset zaangażowało się w starcia z policją.


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy infrastrukturę wykorzystywaną przez Hamas do operacji podziemnych w północnej Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy atak z użyciem balonów z podwieszoną bombą zapalającą.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Wszyscy rozumieją siłę i uznają siłę jako głównych element rokowań. Hamas zostanie w Gazie i strefa Gazy stanie się państwem palestyńskim ze stolicą w Gazie.

  2. Izrael zaostrzył swoje akcje odwetowe. I bardzo dobrze. Na pewno skuteczność tej ostrzejszej postawy okaże się lepsza niż dotychczasowa łagodność. Bo łagodność Izraela zachęca Arabów do zwiększenia ataków. Oni rozumieją tylko język siły.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.