Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.2 – 2.2

.


1 marca 2020 r.

 


magazyn Newsweek opublikował coroczny ranking najlepszych szpitali na świecie, w którym Centrum Medyczne Szeba w Tel Haszomer zajęło dziewiąte miejsce (awans o jedno miejsce w porównaniu do minionego roku). Dyrektor szpitala profesor Icchak Kreiss powiedział: “Miejsce w rankingu odzwierciedla kolejny rok doskonałej i zaawansowanej medycyny, przełomowych badań i wiodących na świecie innowacji. Cieszę się i jestem dumny z każdego z naszych 9131 oddanych i profesjonalnych pracowników, którzy codziennie nieszablonowo działają. Ciągły wzrost w rankingach, zbliża nas do wiodących szpitali na świecie. Jak w każdej sytuacji, a zwłaszcza dzisiaj, kiedy prowadzimy ogólnokrajowe wysiłki na rzecz leczenia koronawirusa, przywilejem jest zapewnienie ludności Izraela najlepszego leczenia na świecie.” Zadaniem Szeba Medical Center było utworzenie pierwszego izraelskiego ośrodka do kwarantanny i leczenia osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Szpital Ichilov w Tel Awiwie zajął 34. miejsce wśród najlepszych szpitali na świecie.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że obecnie w Izraelu około 5630 osób znajduje się w kwarantannie z powodu podejrzenia zarażeniem koronawirusem. Dyrektor generalny ministerstwa Mosze Bar Siman Tov podkreślił, że koronawirus jest kontrolowany w granicach Izraela, a ​​liczba dotkniętych nim obywateli jest bardzo mała i nie ma przypadków “rozprzestrzeniania się w społeczności” lub zarażenia o nieznanym źródle pochodzenia. Dodał: “Dla nas ważne jest, aby wszyscy mogli skorzystać ze swojego demokratycznego prawa i zagłosować w wyborach.” Z tego powodu podkreślił, że: (1) lokale wyborcze w Izraelu są bezpieczne i można w nich głosować; (2) istnieją specjalne lokale dla osób poddanych kwarantannie. Osobom poddanym kwarantannie nie wolno chodzić do zwykłych lokali wyborczych; (3) ministerstwo zdrowia ma listę osób poddanych kwarantannie, i ma z nimi bezpośredni kontakt; (4) osoba poddana kwarantannie, z objawami choroby, nie może udawać się do żadnych lokali wyborczych – nawet do specjalnych lokali wyborczych utworzonych dla osób poddanych kwarantannie; (5) wszyscy są zobowiązani do przestrzegania normalnych zasad higieny i żadne specjalne zabezpieczenia nie są potrzebne w dniu wyborów; (6) przedstawiciele ds. zdrowia są na miejscu i w razie potrzeby będą aktualizować wytyczne; (7) jedynym oficjalnym źródłem powiadamiania osób podejrzewanych o możliwość zarażenia koronawirusem jest ministerstwo zdrowia; (8) policja jest przygotowana do utrzymania porządku publicznego, a ministerstwo zdrowia ma bezpośredni kontakt z policją.


izraelskie linie lotnicze El Al poinformowały, że rozważają zwolnienie 1 tys. pracowników z powodu strat związanych z nową epidemią koronawirusa. Izrael odwołał bezpośrednie loty do i z obszarów o wysokim stopniu zarażeń nowym wirusem, co mocno wpłynęło na wyniki finansowe spółki. El Al oszacował straty z wirusa COVID-19 w pierwszym kwartale 2020 r. na 50-70 mln dolarów. Wiadomo, że ponad 60 pilotów szkolonych przez El Al zostało już zwolnionych w ramach cięć budżetowych. Zwolniono także około 50 przeszkolonych pilotów, a także 14 innych pilotów, którzy zostali już przyjęci do pracy w firmie. Zwolniono też ostatnio wyszkolone stewardesy, a dwa następne kursy dla stewardess zostały odwołane.

Przewodniczący związku zawodowego Histadrut, Arnon Bar-David wysłał pilny list do dyrektora generalnego ministerstwa finansów Szai Babada, prosząc go o przekazanie około 50 mln szekli pomocy dla El Al Israel Airlines z powodu strat poniesionych z powodu koronawirusa. “Kryzys koronawirusa spowodował poważny kryzys przepływów pieniężnych w El Al, a firma ogłosiła zamiar zwolnienia około 1000 pracowników. Histadrut sprzeciwia się wszelkim zwolnieniom, które w tej chwili nie są konieczne.”


Siły Obronne Izraela ogłosiły ogólne zamknięcie obszaru Judei i Samarii oraz zamknięcie przejść granicznych do Strefy Gazy na czas wyborów parlamentarnych. Zamknięcie rozpocznie się o północ i będzie obowiązywać do północy 3 marca (noc z poniedziałku na wtorek). W trakcie zamknięcia przejazd przez punkty kontrolne będzie dozwolony tylko w przypadkach humanitarnych, medycznych i wyjątkowych, pod warunkiem zatwierdzenia przez koordynatora działań rządowych na terytoriach.


prezydent Serbii Aleksandar Vucic ogłosił, że jego kraj planuje otwarcie misji dyplomatycznej i biura gospodarczego w Jerozolimie. “Staramy się znaleźć najlepszy możliwy sposób, aby otworzyć oficjalne przedstawicielstwo w Jerozolimie. Wkrótce otworzymy nie tylko biuro naszej izby handlowej, ale wraz z naszą izbą handlową otworzymy także oficjalne biuro państwowe w Jerozolimie, działające obok naszej ambasady w Tel Awiwie. Jest to nasz sposób okazywania szacunku narodowi żydowskiemu. Przez cały czas mieliśmy dobre relacje z Żydami. Kochamy naród żydowski, zawsze mieliśmy świetny związek i dołożymy wszelkich starań, aby poprawić nasze związki.”


palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która z powodu usterki spadła wewnątrz strefy. Prawdopodobnie mógł to być pocisk moździerzowy.


ministerstwo zdrowia ogłosiło wieczorem, że u trzech dodatkowych Izraelczyków zdiagnozowano obecność koronawirusa. Dwóch pacjentów jest członkami rodziny, która w zeszły czwartek wróciła z Włoch i mieszka w moszawie na południu kraju. Trzecią osobą jest mężczyzna z Or Jehudy, który miał kontakt z zainfekowanym pacjentem. Cała trójka wykazuje lekkie objawy chorobowe.


2 marca 2020 r.


od godz. 7:00 rano w całym kraju otwartych jest około 10 tys. lokali wyborczych, a ponad sześć milionów izraelskich obywateli może skorzystać z przysługującego im prawa do oddania głosów w wyborach do 23. Knesetu. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22:00, kiedy zostaną opublikowane wstępne sondaże dotyczące wyników. W społecznościach liczących do 350 mieszkańców lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8:00 do 20:00. To samo dotyczy lokali wyborczych w szpitalach i więzieniach. Uprawnionych do głosowania jest 6 453 255 obywateli Izraela, którzy ukończyli 18 lat. Dzień wyborów jest ustawowo dniem wolnym od pracy, ale usługi transportu publicznego i inne usługi publiczne (restauracje, teatry i kina, aquaparki, itp.) działają jak zwykle. Transport publiczny między miastami w dniu wyborów jest bezpłatny.


syryjscy terroryści otworzyli w południe snajperski ogień na Wzgórzach Golan. W odpowiedzi izraelska armia ostrzelała pojazd użyty w tym ataku. Incydent miał miejsce w pobliżu Quneitry.


ministerstwo zdrowia poinformowało o potwierdzeniu dwóch nowych przypadków obecności koronawirusa, zwiększając liczbę przypadków w Izraelu do co najmniej 12. Jeden z pacjentów jest mieszkańcem Ramat Gan, a drugi pochodzi z miasta Aszdod. Obaj wrócili z Włoch odpowiednio 25 i 26 lutego. Obaj zostali zabrani do Szeba Medical Center.

Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała, że odnośnie epidemii koronawirusa obecnie największe obawy dotyczą Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii. “Jesteśmy na nieznanym terytorium – nigdy przedtem nie widzieliśmy takiego patogenu wywołującego infekcję układu oddechowego.”

Tymczasem Siły Obronne Izraela zakazały swoim żołnierzom podróżowania do krajów dotkniętych koronawirusem: Chin, Hongkongu, Makau, Japonii, Tajlandii, Singapuru, Tajwanu i Włoch.


Stany Zjednoczone odwołały wspólne ćwiczenie wojskowe z Izraelem z powodu koronawirusa. W ćwiczeniu “Eagle Genesis” mieli uczestniczyć spadochroniarze z 173 Brygady Powietrznodesantowej stacjonującej w Vicenza we Włoszech. Szef szefów sztabu gen. Mark Milley powiedział: “Armia Stanów Zjednoczonych analizuje różne scenariusze. Pandemia jest najgorszym przypadkiem. Oczywiście w Departamencie Obrony zajmujemy się wszelkiego rodzaju planowaniem. W odniesieniu do szczepionki, laboratoria wojskowe pracują bardzo konsekwentnie.”


. komisja wyborcza poinformowała wieczorem, że frekwencja wyniosła 71%, co stanowi wzrost w porównaniu do wrześniowych wyborów i było najwyższą frekwencją od wyborów w 1999 r. Ankiety opublikowane przez Channel 12 wskazują, że partia Likud będzie ma 37 mandatów, a Niebiesko-Biały 33. Wspólna lista ma 14 miejsc. Przewiduje się 9 miejsc dla Szasu i 7 dla Zjednoczonego Judaizmu Tory, a kolejne 7 miejsc dla Jaminy. Otzma Jehudit nie przekroczy progu. Oczekuje się, że Partia Pracy otrzyma 7 miejsc, co oznacza, że ​​blok prawicowy będzie miał łącznie 60 miejsc, podczas gdy centrowa lewica 40, a Israel Bejtenu 6. Pozwoliłoby to Netanjahu na szybkie utworzenie prawicowej koalicji rządowej.

 


Autonomia Palestyńska zarządziła odwołanie wszystkich konferencji, a także wszystkich wycieczek szkolnych w Judei i Samarii, jako środka zapobiegawczego mającego na celu ograniczenie kontaktu z obcokrajowcami i uniknięcia epidemii koronawirusa. Rzecznik palestyńskiego ministerstwa zdrowia Tareef Aszour powiedział: “Kraje wokół Palestyny, takie jak Egipt, Liban i Izrael, zgłosiły przypadki koronawirusa. Dlatego musimy podjąć kroki ostrożności. Pierwszy etap ma miejsce przed pojawieniem się wirusa. Obejmuje szkolenie personelu medycznego w zakresie postępowania z koronawirusem, a także edukowanie społeczeństwa w zakresie higieny.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z liderami partii wchodzących w skład koalicji prawicowej i zapowiedział jak najszybsze utworzenie rządu. Wszyscy liderzy partii poinformowali Netanjahu, że doradzą prezydentowi Rivlinowi, aby powierzył mu zadanie utworzenia rządu. Minister obrony Naftali Bennett powiedział: “Obóz prawicowy wygrał! Upewnimy się, że zwycięży również droga prawicy. Z pomocą Boga dzisiaj ustanowiono izraelski rząd suwerenności.” Netanjahu powiedział: “Jest to noc wielkiego zwycięstwa Likudu. Pamiętam, że nasze pierwsze zwycięstwo w 1996 roku było historyczne, ale tym razem jest jeszcze słodsze, ponieważ jest to zwycięstwo na przekór wszelkim przeciwnościom. Nasi rywale mówili, że era Netanjahu minęła, ale razem odwróciliśmy ją, zrobiliśmy lemoniadę z cytryn. Mówiłem o tym, co chcę osiągnąć w nadchodzących latach – zastosować suwerenność w Judei i Samarii oraz Dolinie Jordanu, historyczny sojusz obronny ze Stanami Zjednoczonymi, nawiązanie stosunków pokojowych z wiodącymi państwami arabskimi, kontynuowanie rozwoju przemysłowego i reformy gospodarcze – zrobimy to wszystko. Wspieraliśmy relacje, których nie mieliśmy ze światowymi liderami. Obejmuje to także wielu innych liderów w świecie arabskim i muzułmańskim. Widzieliśmy, jak wszystkie plemiona Izraela wracają do Likud – nasi bracia i siostry, którzy są członkami wspólnoty etiopskiej, oraz nasi bracia ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co przeszliśmy podczas kampanii wyborczej, ale teraz mówimy o tym, co zamierzamy osiągnąć w nadchodzących latach. Rozmawiałem ze wszystkimi przywódcami frakcji prawicowego obozu, naszymi naturalnymi partnerami. Jutro spotkamy się, aby utworzyć stabilny rząd, rząd krajowy, który będzie dobry dla państwa Izrael. Czas powstrzymać te rundy wyborów i utworzyć rząd w Izraelu. Czas się zjednoczyć, czas na pojednanie. Zamierzam być premierem wszystkich obywateli Izraela, bez wyjątku. Będę nadal działał w waszym imieniu, dla naszych wspaniałych ludzi, dla naszego niesamowitego kraju.”


lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz powiedział wieczorem: “Dziękuję tysiącom aktywistów i ponad milionowi wyborców, którzy wybrali Niebiesko-Biały. Nadal będę o was walczył. Stoimy dziś wieczorem pod koniec jednej z najtrudniejszych kampanii wyborczych w Izraelu. Rozumiem i podzielam poczucie rozczarowania i bólu. To nie jest wynik, którego chcieliśmy i nie przywróci Izraela na właściwe tory. Niecały rok temu ruszyliśmy i stworzyliśmy tę niesamowitą rzecz o nazwie Niebiesko-Biały. Nie porzucimy naszych wartości i zasad. Rozpowszechniają o nas i o mnie osobiście wiele kłamstw. Oni myśleli, że wpadnę w panikę. To się nie wydarzyło. Bez względu na wyniki wyborów – postępowanie karne wobec Netanjahu może być wyjaśnione tylko w sądzie. Nie powinniśmy zapominać, że za dwa tygodnie Netanjahu zasiądzie na ławie w sądzie z oskarżeniem o trzy poważne przestępstwa.” Meir Cohen wykluczył wejście do koalicji rządowej Netanjahu, dodając, że nie uważa, aby z tego powodu musiał odejść z partii Niebiesko-Biały.


Lider Israel Bejtenu, Avigdor Liberman powiedział: “Ankiety wyjściowe z lokali wyborczych zasadniczo różnią się od wszystkich opublikowanych wcześniej ankiet. Nie mamy innego wyboru, jak czekać na prawdziwe wyniki, gdyż jesteśmy blisko wyniku, że żydowsko-mesjanistyczny blok zdobędzie 61 miejsc. Jesteśmy partią z zasadami i nie zamierzamy ustąpić nawet o milimetr od wszystkiego, co obiecaliśmy naszym wyborcom. Chciałbym podziękować wszystkim wyborcom, którzy ponownie wyrazili zaufanie dla Israel Bejtenu i głosowali za nami. Nadal nie jest jasne, jaki rząd zostanie utworzony, ale dla mnie ważne jest wyjaśnienie dwóch kwestii: (1) nie będzie kkolejnychwyborów, i (2) nie przyłączymy się do żadnego rządu kierowanego przez Netanjahu z Szasem oraz Zjednoczonym Judaizmem Tory.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.