Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Poniżej jest artykuł dyrektora wykonawczego MEMRI, Stevena Stalinsky’ego, który pierwotnie został opublikowany w Wall Street Journal  5 kwietnia 2020 r.

Dżihadystyczne grupy pilnie śledzą szerzenie się nowego koronawirusa. W publikacjach w mediach społecznościowych ich członkowie zamieszczają analizy, groźby a także wskazówki zachowywania higieny. Kontrwywiad powinien monitorować te strony, by zdobyć wgląd w ich sposób myślenia.

Calosc TUTAJ


Konferencja „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia

Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania już w najbliższy piątek 8 maja odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy konferencji pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”.

Calosc TUTAJ

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich przeniesione do internetu

Tradycyjne koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich nie odbędą się tej wiosny przy pomniku kompozytora. Ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemiąCOVID-19 począwszy od 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w sieci.

   Calosc TUTAJ

 Rosja: Baza danych z nazwiskami 40 tys. oprawców z NKWD z lat 30.

Stowarzyszenie Memoriał opublikowało informator, w którym znalazły się nazwiska blisko 40 tys. funkcjonariuszy NKWD. Lista ta, owoc wielu lat pracy w archiwach, wymienia, jak napisała „Nowaja Gazieta”, wykonawców masowych zabójstw z lat 30. XX wieku.

Calosc TUTAJ

Mit czystych rąk Wehrmachtu. „Trzeba przyznać się do winy”

Wszystkiemu winne było SS, a Wehrmacht miał czyste ręce. Ten mit przez dekady funkcjonował w niemieckim społeczeństwie – mówi Hannes Heer, niemiecki historyk, jeden z twórców wystawy na temat zbrodni Wehrmachtu.

Calosc TUTAJ


 

Dr hab. A. Zawistowski: 9 maja Rosja świętuje tryumf Stalina                                                                9 maja Rosja świętuje tryumf Stalina: rocznicę zwycięstwa Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ale też uzyskanie przez ZSRS pozycji światowego mocarstwa; Rosja sowiecką narrację dziejową świadomie i umiejętnie stosuje we współczesnej geopolityce – mówi PAP dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk z SG.

Wiecej  TUTAJ


Weteran NRD-owskiej opozycji przeciwny pomnikowi polskich ofiar hitleryzmu

W opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika „taz” były działacz antysystemowej opozycji politycznej w NRD i były deputowany Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) do Bundestagu Markus Meckel sprzeciwił się planom wzniesienia w Berlinie osobnego pomnika polskich ofiar hitleryzmu.

 Calosc TUTAJ

Prof. A. Nowak: nie należy zamykać sporów o historię II wojny światowej

Tak długo jak będziemy prowadzić te spory, tak długo historia będzie żywa i kogoś obchodzić. Oczywiście historia II wojny wciąż jest żywa – powiedział historyk prof. Andrzej Nowak podczas międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Calosc TUTAJ

Wiecznej pamieci – mord pod Kroscienkiem w dn. 2.05.1946

Dzisiaj tragiczna, smutna rocznica morderstwa 13 osób. Polaków pochodzenia żydowskiego. Przez 6 lat udało im się przeżyć, nie zginęli z rąk niemieckich.
Zamordowani zostali przez Polaków. Dzisiejszych bohaterów tego bandyckiego, pisowskiego rządu..
(od Anna Kublika-Kublika)

 

 

 

 

 

 


 

Piosenka o koronawirusie – Semen Slepakov „Virusnaya” NAPISY PL

 


 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.