Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.5 – 12.5

.


11 maja 2020 r.


rano północny Izrael dotknęła trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się około 14 km na północ od Beit She’an. Około godziny później doszło do drugiego wstrząsu o sile 2,7 stopnia, którego epicentrum znajdowało się na Morzu Śródziemnym, na zachód od południowego Libanu. Nie zgłoszono żadnych szkód.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 506. W stanie ciężkim jest 74 osób (58 pod respiratorami), w umiarkowanym 52, a 11 843 wyzdrowiało. Zmarło 258 osób.

Dzięki stopniowemu otwieraniu gospodarki od 19 kwietnia 64 271 Izraelczyków powróciło do pracy.


policja zablokowała drogi dojazdowe w rejonie góry Meron w Galilei, aby uniemożliwić dostęp osób nieuprawnionych na obchody Lag BaOmer.


pomimo rządowych dyrektyw wieczorem w Beit Szemesz i Jerozolimie ortodoksi rozpalili dziesiątki ognisk.


Mieszkańcy Ramat Gan mogli wieczorem podziwiać pokaz 36 dronów z okazji Lag BaOmer. Drony stworzyły świecę, ognisko, łuk i strzały, a nawet słowa “Lag B’Omer” i “Chag Sameach”. Pokaz trwał pięć minut.


W Mea Shearim zebrał się tłum ortodoksów przy ognisku. Interweniowała policja, która ugasiła ognisko i rozproszyła tłum.


12 maja 2020 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiego miasta Jabed w północnej części Samarii, aby aresztować cztery osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. Gdy żołnierze wycofywali się po aresztowaniu wszystkich podejrzanych, z dachu jednego z domów zrzucono ciężki blok skalny. Trafił on w głowę jednego z żołnierzy, którego w ciężkim stanie ewakuowano helikopterem do szpitala, gdzie zmarł. Był to 21-letni sierżant Amit Ben Jigal, z jednostki Sayeret Golani. Pochodził z Ramat Gan.

 


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 526. W stanie ciężkim jest 67 osób (57 pod respiratorami), a 11 965 wyzdrowiało. Zmarło 258 osób.


palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandija na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.


wieczorem kilkudziesięciu ortodoksyjnych Żydów wdarło się na górę Meron w Galilei, aby obchodzić Lag BaOmer. Czekali oni na odejście policji, po czym weszli na teren grobowca rabina Szymona Bara Jochaja. Policjanci siłą usunęli ortodoksów. Według policji w incydencie uczestniczyło około 40 osób.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.