Polityka

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.7 – 25.7


24 lipca 2020 r.


Siły Obronne Izraela podniosły poziom gotowości w północnym Izraelu, zamykając szereg dróg w regionie. Wzmocniono obecność jednostek bojowych oraz wprowadzono zmiany w rozmieszczeniu oddziałów, wzmacniając jednocześnie działalność wywiadowczą w tym obszarze. Działania podjęto w obawie przed możliwym atakiem Hezbollahu. Z powodu sytuacji alarmowej sztab generalny pozostał wieczorem w bazie Kirya w Tel Awiwie.


w południe doszło do incydentu na Wzgórzach Golan. Prawdopodobnie izraelski bezzałogowy dron patrolował strefę graniczna, przyciągając syryjski samolot wojskowy. Członkowie jednej z syryjskiej milicji wystrzelili w kierunku tego samolotu rakietę, której odłamki spadły na terytorium Izraela, uszkadzając budynek bezpieczeństwa i cywilny samochód.


Izraelskie śmigłowce zaatakowały obiekty wojskowe na południu Syrii – poinformowała w piątek późnym wieczorem izraelska armia, dodając, że atak był odwetem za ostrzelanie przez siły syryjskie izraelskich pozycji na Wzgórzach Golan.


Szef wojskowy USA odwiedza Izrael, aby rozmawiać o zagrożeniach regionalnych w obliczu napięć na północy


Ministerstwo Zdrowia jest niezadowolone z obecnego stanu ograniczeń weekendowych i domaga się, aby rząd zdecydował się na jedną z dwóch opcji, poinformowały w piątek wiadomości Channel 12: albo całkowicie zlikwiduja spędzanie rekraacyjne wolnego czasu w weekendy, albo usuńa wszystkie ograniczenia.


Siły Obronne Izraela jeszcze bardziej wzmocniły swoją obronę wzdłuż północnych granic kraju w piątek, poinformowała armia z obawy, że grupa terrorystyczna Hezbollah może przeprowadzić atak na cele wojskowe wzdłuż granicy i ostrzegła Bejrut, że będzie ponosić odpowiedzialność za ewentualny atak Hezbollah


Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia w piątek wieczorem pokazały, że Izrael odnotował 2022 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, podobnie do dziennych liczb z ostatniego tygodnia.

Liczba ofiar śmiertelnych w kraju wzrosła o dwa, do 448


wieczorem izraelskie helikoptery szturmowe ostrzelały trzy posterunki obserwacyjne i obiekty wywiadowcze syryjskiej armii w rejonie Quneitry na Wzgórzach Golan. Rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy. Był to odwet za dzisiejszy incydent w tym regionie, podczas którego odłamki syryjskiej rakiety spadły na terytorium Izraela.


25 lipca 2020 r.


Według doniesień izraelskie banki nasienia odnotowują wzrost liczby darowizn w związku z kryzysem gospodarczym COVID
Niektóre szpitale publiczne odnotowują wzrost darowizn nawet o 300% w związku z historycznie wysokim bezrobociem, czytamy w raporcie; darczyńcy mogą zarabiać ponad 4000 NIS miesięcznie


Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w piątek o rekordowym jednodniowym wzroście liczby nowych zakażeń koronawirusem. 284196 nowych przypadkow potwierdzonych w ciągu 24 godzin.

Poprzedni rekord ,18 lipca, kiedy odnotowano 259 854 nowych infekcji.


władze Autonomii Palestyńskiej potwierdziły 382 nowe przypadki koronawirusa na swoim terytorium, co podnosi ogólną liczbę do 12 809 przypadków. Zmarło 77 osób. W ciężkim stanie jest 15 osób, w tym 3 pod respiratorami.


kierownik oddziału psychiatrii w Sheba Medical Center dr Mark Weiser powiedział: „Istnieją dwa powody, dla których obecnie może wzrosnąć liczba samobójstw, ale nie ma jeszcze kompletnych danych. Jeden to izolacja społeczna z powodu epidemii koronawirusa, a drugi to stres z powodu kryzysu finansowego. Przewidujemy wzrost liczby samobójstw, ale dowiemy się o tym dopiero po uzyskaniu twardych danych. Jest wiele sposobów, w jakie koronawirus może zwiększyć ryzyko samobójstw, na przykład poprzez wzrost przemocy domowej będzie oddziaływać na wyizolowane społecznie ofiary takiej przemocy. Jesteśmy tym zaniepokojeni, ponieważ w Izraelu odnotowaliśmy ostatnio wzrost przemocy domowej. Przeżycia takich osób są niezwykle bolesne i tak bardzo przytłaczające, że tracą nadzieję, że istnieje jakiś sposób na poprawę sytuacji, co zwiększa ryzyko samobójstwa.” Wolontariuszka izraelskiego oddziału pierwszej pomocy emocjonalnej Ruti S. powiedziała, że zauważyła wzrost liczby zgłoszeń. „Od czasu wybuchu pandemii pod koniec lutego mamy zdecydowanie więcej telefonów.” Obecnie w Izraelu odnotowuje się 300-400 samobójstw rocznie, jest to więc wskaźnik niższy od innych krajów. Narastającym problemem jest jednak ograniczony dostęp do specjalistów i terapii podczas izolacji w pandemii.


minister obrony Benny Gantz przeprowadził wieczorem ocenę sytuacji bezpieczeństwa na północnej granicy Izraela. W spotkaniu wzięli udział szef sztabu gen. Aviv Kochawi oraz szef wywiadu wojskowego gen. Tamir Heiman. Gantz polecił utrzymanie zwiększonej gotowości bojowej w tym obszarze i podkreślając, że państwo Izrael nie będzie tolerować żadnej wrogiej działalności zagrażającej jego suwerenności, a Siły Obronne Izraela będą działać przeciwko wszystkim, którzy zagrażają obywatelom Izraela. Gantz podkreślił również, że Liban i Syria będą ponosić bezpośrednią odpowiedzialność za wszelką działalność prowadzoną na ich terytorium.


wieczorem około 3,5 tys. lewicowych aktywistów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko polityce Netanjahu. Równolegle odbywały się podobne demonstracje w Tel Awiwie i Cezarei. Policja wyjaśniła, że każdy obywatel może korzystać z wolności słowa i protestować zgodnie z prawem, ale policja będzie zdeterminowana, aby utrzymać porządek publiczny i chronić bezpieczeństwo publiczne. Policja wezwała demonstrantów do przestrzegania wskazówek funkcjonariuszy i powstrzymania się od przemocy, nie zakłócania porządku publicznego i nie niszczenia mienia. W Jerozolimie doszło do starć, podczas których aresztowano 12 osób pod zarzutem naruszenia porządku lub napaści na innych demonstrantów.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 60 496. W stanie ciężkim jest 312 osób (94 pod respiratorami). Zmarło 455 osób. Obecnie aktywnych jest 33 160 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 770 nowych infekcji. Przeprowadzono 23 153 testów.

 


.

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.