Polityka

Izrael – pojazdy wojskowe

 

 

 


Izraelskim czołgiem podstawowym jest Merkava. Został on zaprojektowany w 1974 r., i od 1979 r. jest seryjnie produkowany przez Elbit Systems w Izraelu. Ogólny projekt zapożyczono od brytyjskiego czołgu Centurion, który dobrze sprawdzał się w skalistym terenie Wzgórz Golan. W latach 1979-1983 wybudowano 250 tych czołgów. Czołg Merkava odróżnia się od innych czołgów podstawowych zastosowanym układem konstrukcyjnym, w którym przedział silnikowy znajduje się w przedniej części kadłuba po prawej stronie, przedział kierowcy za silnikiem po jego lewej stronie, natomiast środkowa i tylna część czołgu zajęta jest przez przedział bojowy nakryty wieżą obrotową. Układ taki był typowy dla lżejszych pojazdów i dotychczas nie znalazł zastosowania w innych seryjnych czołgach podstawowych. W efekcie Merkava powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej udanych i najciekawszych powojennych konstrukcji.

Po doświadczeniach wojny w Libanie, w 1983 r. wprowadzono wersję Merkava Mk II, dostosowując czołg do potrzeb walk miejskich. W latach 1983-1989 wybudowano 580 tych czołgów. W 1989 r. wprowadzono wersję Merkava Mk III, poprawiając układ napędowy, uzbrojenie i układy elektroniczne czołgu. W latach 1990-2002 wybudowano 780 tych czołgów. W 2004 r. do służby weszła najnowsza wersja Merkava Mk IV. Do tej pory wybudowano 360 tych czołgów. Jest to pierwsza na świecie maszyna wykorzystująca w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Nowy hełm czołgisty Iron View od Elbit Systems wykorzystuje wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość i zapewnia obserwację w zakresie 360 stopni wokół maszyny, w każdych warunkach. Zestawy specjalnych czujników przekazują obraz otoczenia do wizjerów umieszonych na hełmach załogi bez ograniczeń, które dają klasyczne rozwiązania przyrządów optycznych. Jest to obecnie najnowocześniejszy czołg świata. 70% systemów czołgu chroni jego załogę (średnia na świecie to 50%), co powoduje, że jest to niespotykana konstrukcja. Sprzedaż czołgów za granicę była zakazana, jednak w 2014 r. rzekomo podpisano umowę eksportową z krajem, którego nazwy nie ujawniono. Cena pojedynczego czołgu Merkava Mk IV szacowana jest na od 4,5 do 6 mln dolarów.

Merkava Mk IV waży 65 ton, długość 9 metrów, szerokość 3,72 metra, załoga 4 osoby, modułowy pancerz kompozytowy, uzbrojenie armata 120 mmm (48 pocisków, w tym 10 gotowych w elektrycznym bębnie), broń maszynowa i granaty dymne, zasięg operacyjny 500 km, prędkość 64 km/h.

 

 


Transporter opancerzony Namer został zbudowany w oparciu o podwozie czołgu Merkava Mk IV, jednak jest lepiej opancerzony od tego czołgu. Jest to najlepiej opancerzony transporter na świecie. Waży 63,5 ton, załoga to 3 osoby plus 8 żołnierzy desantu, zasięg 500 km, prędkość 60 km/h. Koszt wynosi około 3 mln dolarów. Posiada różnorodne wersje uzbrojenia.

Amerykańska samobieżna haubica M109 (kaliber 155 mm) jest od początku lat 70-tych XX wieku w trzech zmodyfikowanych wersjach używana przez Izrael. Wersja M109AL “Rochev” posiada szybkostrzelność 4 pocisków na minutę. Załoga 7 osób, prędkość 56 km/h. Obecnie są używane tylko w batalionach rezerwowych. Wersja M109AL “Doher” weszła do użycia w latach 90-tych XX wieku. Modyfikacje dotyczyły głównie systemów łączności i koordynacji prowadzenia ognia. Znajdują się w jednostkach bojowych. Wersja M109AL “Dores” posiada nowocześniejsze systemy komputerowe i lepsze systemy precyzyjnego prowadzenia ognia. Obecnie znajdują się na stanie batalionów rezerwy. Ogółem Izrael posiada około 600 takich haubic. Mają one długość 6,6 metra, masę 25 ton, zasięg 350 km, prędkość 56 km/h. Zasięg ognia 19-22 km.

 

Najnowszym izraelskim transporterem opancerzonym jest produkowany od 2020 r. transporter kołowy Eitan. Jego długość wynosi 8 metrów, masa 35 ton, zasięg 1000 km, prędkość 90 km/h, załoga 3 osoby plus 10 żołnierzy desantu. Jest to najlepiej opancerzony transporter na świecie o wszechstronnym zastosowaniu w siłach zbrojnych. Każdy członek załogi ma zapewniony własny system monitorowania otoczenia i pozycjonowania pojazdu. Kadłub Eitana ma kształt litery V, co ma na celu złagodzenie skutków wybuchu min lub improwizowanych ładunków wybuchowych

 


W latach 70-tych XX wieku izraelska firma Soltam Systems opracowała haubicę Soltam M-71, która jest dostosowana do amunicji NATO kaliber 155 mm. Jest ona holowana przez ciągnik o prędkości 100 km/h. Waga 9,2 tony, obsługa liczy 8 osób. Zasięg ognia wynosi 24 km. Od 2014 r. haubice są używane tylko przez jednostki rezerwy. Izrael posiada obecnie około 300 takich haubic.

Haubice te wykorzystuje Birma, Botswana, Chile, Filipiny, RPA, Singapur, Słowenia i Tajlandia.

<


Amerykański system rakietowy M270 “Menatetz” pełni funkcję artylerii rakietowej. Masa 25 ton, załoga 3 osoby, szybkostrzelność 12 pocisków w 40 sekund, zasięg ognia 32-70 km w zależności od użytych rakiet. Zasięg działania 480 km, prędkość 80 km/h. Wyrzutnia przewozi ładunek 12 rakiet w dwóch sześciopakowych kapsułach startowych. Od 1994 r. Izrael dysponuje 64 takimi wyrzutniami. Każda wyrzutnia może działać samodzielnie, jednak Izrael stosuje taktykę kilku wyrzutni wykonujących szybki ostrzał, a następnie zmieniający pozycję, aby uniknąć kontrostrzału. Jest to najbardziej niszczycielski system broni taktycznej w Siłach Obronnych Izraela. W 2000 r. przeszedł modernizację, w trakcie której dodano izraelski system kierowania ogniem.

<


W 1983 r. izraelska armia przyjęła produkowane przez Israel Military Industries wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet LAR-160 (kaliber 160 mm), które mogą być instalowane na ciężarówkach, pojazdach gąsienicowych lub podwoziach holowanych. Długość 3,4 metra, masa 110 kg, zasięg ognia 45 km. Załoga 6 osób. Wyrzutnia zawiera dwa 13-rakietowe pojemniki na rakiety. Wszystkie 26 rakiet można wystrzelić w mniej niż 60 sekund i ponownie załadować w niecałe pięć minut z konwencjonalnej ciężarówki z dźwigiem 15 t.
Systemy te używają także: Argentyna, Azerbejdżan, Chile, Gruzja, Kazachstan, Rumunia i Wenezuela.

Iron Dome to mobilny system obrony powietrznej opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries. System jest przeznaczony do przechwytywania i niszczenia wrogich rakiet krótkiego zasięgu i pocisków artyleryjskich wystrzeliwanych z odległości od 4 do 70 km, których trajektoria prowadzi do zaludnionych obszarów Izraela. Jest to system bliskiej obrony powietrznej. Bateria składa się z 3 lub 4 wyrzutni, zawierających 20 przechwytujących rakiet. Koszt baterii wynosi 50 mln dolarów, a koszt rakiety to 40 tys. dolarów. Izrael dysponuje około 10 takimi bateriami, a wkrótce będzie ich posiadał 15. Jedna bateria jest w stanie chronić obszar o powierzchni 150 km2. Skuteczność systemu w warunkach wojny wynosi 84%.

Kategorie: Polityka

4 odpowiedzi »

 1. Nanesku, silnik z przodu, nie z tylu, unikalne dla merkawy, to wielka zaleta, nie wada, to dodatkowe 5 ton stali chroniace zaloge.
  Co do rzekomego “ciepla od silnika przeszkadzaje zalodze” to Merkawa oprocz generalnego air condition ma ,jako jedyny czolg na swiecie, indiwidualne air condition dla kazdego czlonka zalogi .Jak w samolocie mozesz sobie indiwidualnie skierowac zimne powietrze.
  Air condition jest na bateriach, zeby bylo ciche, automatycznie przelaczane na silnik o ile baterie sie rozladuja.
  Co do ceny, to Merkava kosztuje 3.5 miliona $, amerykanski Abrams kosztuje 2X wiecej

 2. Nanesku , w tych 11 czolgach zginelo 7 zolnierzy IDF, co jest niebywale malo , zazwyczaj cala 5 osobowa zaloga czolgu ginie .
  I to nie byly ”tanie rakiety”, a najbardziej zaawansowane rosyjskie ”Kornet” rakiety, nigdzie przedtem nie zastosowane.
  Od tego czasu Merkavy operowaly w czasie 2ch wojen w Gazie, w ciasno zabudowanych miejscach, przeciwko ”Kornetom”-I zaden z czolgow nie zostal zniszczony-poprawiono wyszkolenie zalog, ktore bylo katastrofalne w czasie wojny w Libanie, spuscizna po osle Szaronie.
  Od tego czasu wyprodukowano tez nowa Merkave IV, z aktywnym zabezpieczeniem-radar wykrywa wystrzelona rakiete i czolg automatycznie wystrzeliwuje kule malego kalibru uderzajaca w rakiete zanim ona uderzy w czolgu.

 3. Bylem czolgista i cos tam na ten temat wiem. Pierwsze spotkanie na temat przyszlego, izraelskiego, czolgu odbylo sie w marcu 1970. Juz wtedy, ci co mieli dzieci i ogladali fantastyczne filmy, wiedzieli, ze w drodze sa rakiety miniaturowe. centymetrowe. A rzeczywiste, mialy 12 m . Z tym ze juz projektowano 5 metrowe i juz myslono o mniejszych. Rosyjska strela, ktora wypalila na moj czolg, byla polmetrowa. Mialem taka w reku. Przy amerykanskiej, w 1973, stalem. Miala 80 cm.
  Juz wiedzielismy, ze siedzac na tylach, wysylali rakiety, ktore przekaza nam mape pola bitwy i na polecenie zolnierek, dziesiatki km od placu boju, poszla rakiete wartosci 2-3 tysiace $ na czolg, lub inny cel wroga. Czolg Merkawa, dzis, oprocz ceny, ma jeszcze jedna wage. Jego silnik jest z przodu i chroni zaloge. Fale goracego silnika, przeszkadzaja artylerzyscie dobrze celowac. A chronic zaloga mozna zostawiajac niszczycielke czolgow wroga w domu miedzy garnkami. W 1982 roku, poslalismy 2000 czolgow do Libanu, ktory czolgow nie mial. Moj polk zostal w bazie. Ze mna. Bo wiecej miejsca na czolgi Libanie nie bylo. Z ukrycia, zniszczono nam nie mala ilosc czolgow. w 1982-88
  W II Wojne Libanska, ostatniego dnia, jednostka, pluga, 11 czolgow Merkawa, zaatakowala skalisty , gorski cel ”Milowki”. Na przeciw nich, poukrywali sie za skalkami libanczycy, z rakietami, ktore nosili w rekach. 2-3 tysiace razy tansze od Merkawami. Po jednej ich salwie, boj sie skonczyl. Czesc naszych czolgistow lotnictwo pomoglo ocalic. Merkawy zostawilismy im na pamiatki.
  Podobno Izrael ma 3800 czolgow. Nie tylko Merkawa. Gdyby, na Izrael ruszyly tysiace czolgow z za Kanalu Sueckiego i z Syrij, zostaly by zniszczone w wyjsciowych bazach. Dlatego oba te panstwa zaniedbaly swoje pancerne wojska. Ale to zupelnie. Od Maroka, Od jemenu i od Zatoki Perskiej.
  Wojsko to tez potezna korupcja.

 4. Izrael ma 3800 czolgow. Od 1973 nie byl z nimi na zadnej powaznej wojnie. Liban jest nie dla czolgow. W ostatnim boju w II Wojnie Libanskie poslalismy w istatni boj 11 czolgow Merkawa. Oddzial Hisbulla z rakietami w rekach zniszczyl ich jedna salwa. Male tanie rakiety, ktore Izrael ma, i na sie przeciwnicy, tez, czynia z naszej, jednej z najwiekszych na swiecie pancernych sil, kupe zlomu. Dlaczego tego nie likwidujemy? Wojenno Przemyslowa korupcja, o ktorej mowil w 1960, Eisenhauer.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.