Uncategorized

Krótko i zwięzłe . Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.12 – 14.12


13 grudnia 2020 r.


Izrael zobowiązał się do całkowitego zaprzestania wykorzystywania paliw kopalnych do 2050 r., dołączając tym samym do większości krajów zachodnich, które złożyły podobne zobowiązania. Deklarację w tej sprawie złożył premier Benjamin Netanjahu poprzez video połączenie na międzynarodowym szczycie klimatycznym w Wielkiej Brytanii.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael znajduje się „na początku końca” pandemii koronawirusa, ponieważ kraj ma rozpocząć kampanię szczepień w przyszłym tygodniu.


Dotychczasowy wiceprezydent USA Mike Pence złoży wizytę w Izraelu na tydzień przed zaprzysiężeniem prezydenta elekta Joe Bidena 20 stycznia.


Historia i kultura żydowska w Maroku wkrótce staną się częścią programu szkolnego – „pierwszym” w regionie iw kraju Afryki Północnej, gdzie islam jest religią państwową.


 Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymują najwyższej klasy myśliwce. Maroko zdobywa uznanie za dziesięciolecia roszczeń terytorialnych. Sudan schodzi z czarnej listy terroryzmu w USA. Narody arabskie nagle osiągają długo oczekiwane cele po zgodzie na znormalizowanie więzi z Izraelem.


Ambasadorowie Emiratów i Bahrajnu w Stanach Zjednoczonych w sobotę wieczorem dołączyli do wirtualnej ceremonii zapalania świec Chanuki, której gospodarzem była ambasada Izraela w Waszyngtonie.


Izraelscy urzędnicy uważają, że Oman będzie następnym krajem, który ogłosi zamiar normalizacji stosunków z Izraelem z kolejnymi krajami muzułmańskimi i afrykańskimi, które mają nastąpić po nim.


Mohamed Alabbar, założyciel Emaar Properties i Noon.com powiedział, że normalizacja z Izraelem to coś więcej niż zwykły wzrost kontaktów biznesowych.


Jedna z najpiękniejszych dróg w Izraelu ze wspaniałymi widokami na Egipt, wkrótce otwarta na Chanukę   Jadąc drogą nr 10, można dotrzeć do niezwykłych miejsc i spojrzeć w stronę góry Hamran lub przez granicę na Synaj


Ponieważ Izrael jest gotowy do rozpoczęcia wprowadzania szczepień przeciwko COVID-19, nowy sondaż wskazuje, że nieco ponad jedna trzecia Izraelczyków twierdzi, że nie zaszczepia sie


Stosunki Maroka z Izraelem są wyjątkowe w świecie arabskim, a stosunki dwustronne były „już normalne”, zanim ogłoszono porozumienie normalizacyjne, powiedział w niedzielę izraelskim mediom minister spraw zagranicznych Maroka.


Nachman Ash powiedział w niedzielę, że ma nadzieję, że Izraelczycy będą mogli w tym roku obchodzić Paschę niemal bez ograniczeń.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że 24% Izraelczyków otrzymało w tym sezonie zimowym szczepionkę przeciwko grypie, co stanowi pobicie 11-letniego rekordu w Izraelu.


kilka tysięcy Izraelczyków zgromadziło się rano w porcie lotniczym Ben Guriona, oczekując ponad dwie godziny na przejście odprawy, która została wydłużona z powodu pandemii koronawirusa.


Izraelski program szczepień przeciwko koronawirusowi ma się rozpocząć w przyszłą niedzielę, a pierwszymi osobami w kraju, które zostaną zaszczepione – przed kamerami – będą premier Binyamin Netanjahu i minister zdrowia Yuli Edelstein, donosi Kan News .


Węgierskie media podały w weekend, że dowódca Węgierskich Sił Zbrojnych Ferenc Korom podpisał umowę na zakup radarów ELM-2084 izraelskiej firmy ELTA, filii IAI. Dostawa radarów rozpocznie się w 2022 roku za pośrednictwem Rheinmetall Canada.


14 grudnia 2020 r.


Nie musisz jechać do Jerozolimy, aby wziąć udział w tegorocznym festiwalu artystyczno-muzycznym Musrara Mix.  festiwal, który obchodzi 20. rocznicę swojego istnienia, odbywa się w Internecie, a jego strona internetowa zawiera program z udziałem artystów izraelskich i międzynarodowych.Sekretarz w Kancelarii Premiera zakazony COVID-19, ale premier Benjamin Netanjahu prawdopodobnie nie będzie musiał się izolować, poinformowało jego biuro w niedzielę.


Turcja zapowiedziała mianowanie ambasadora w Izraelu, kończąc dwuletni impas


Premier Benjamin Netanjahu odwołał w niedzielę swoją wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaplanowaną na przyszły tydzień.


Ministerstwo Zdrowia planuje wydać osobom zaszczepionym przeciwko koronawirusowi „zielony paszport”, który umożliwi zniesienie ograniczeń stosowanych w celu powstrzymania epidemii wirusa


W poniedziałek Stany Zjednoczone oficjalnie usunęły z Sudanu status sponsora terrorystycznego, 27 lat po wpisaniu tego kraju na czarną listę, ogłosiła ambasada USA w Chartumie.


izraelski gimnastyk zdobył złoty medal w ćwiczeniach na parkiecie na Mistrzostwach Europy organizowanych w Turcji.


Dwóch izraelskich turystów, którzy odnieśli obrażenia w wypadku samochodowym w Dubaju, powiedzieli, że zostali niezwykle dobrze potraktowani przez personel medyczny, najwyraźniej dlatego, że są Izraelczykami, a książę i prezydent emiratu wysłał nawet helikopter, aby ich uratować.


Prezydent Reuven Rivlin rozmawiał w poniedziałek przez telefon z królem Bahrajnu Hamadem bin Isaem Al Khalifą, mówiąc, że umowa normalizacyjna podpisana niedawno między narodami już służy jako „model” dla innych krajów w regionieJohn le Carre, mistrz powieści szpiegowskich, który zmarł w niedzielę w wieku 89 lat, miał długą fascynację i współczucie dla narodu żydowskiego oraz głęboki podziw dla Izraela.


Prezydent Izraela życzył Papieżowi i chrześcijanom na całym świecie oraz w Izraelu Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Papież podziękował prezydentowi i złożył życzenia na chanukę sameach w języku hebrajskim.


Moderna oczekuje, że Unia Europejska zatwierdzi kandydata na szczepionkę COVID-19 w połowie stycznia i jest gotowa do natychmiastowej dystrybucji, powiedział szefowi jej europejskiego oddziału


Coroczna impreza gromadząca ocalonych z Holokaustu z całego świata z okazji rozpoczęcia Chanuki odbyła się po raz pierwszy w Internecie w niedzielę z powodu pandemii koronawirusa.


meteorolodzy wydali ostrzeżenie, że przez pozostałą część tygodnia w Izraelu będzie panować bardzo zimowa i deszczowa pogoda, z możliwymi burzami i licznymi wyładowaniami atmosferycznymi.


Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło rozpoczęcie II fazy badania klinicznego kandydata na szczepionkę przeciwko koronawirusowi Izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych , znanego jako Brilife.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.