Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.1 – 15.1

ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ pięciopunktowy plan zwalczania globalnego terroryzmu, wzywając członków do zjednoczenia się w globalnej walce ze wszystkimi aktami terroryzmu.

(1) Zero tolerancji dla jakiegokolwiek aktu terroryzmu – terroryzm jest terroryzmem, i nigdy nie powinien być usprawiedliwiany. ONZ powinna służyć jako kompas moralny i przyjąć to podejście bez jakiejkolwiek dwuznaczności. Postępowanie w inny sposób oznacza upolitycznienie i unieszkodliwienie wszelkich znaczących wysiłków w walce z terroryzmem.

(2) Współpraca między krajami i firmami technologicznymi w celu zapobiegania podżeganiu i rozprzestrzenianiu się terroryzmu w mediach społecznościowych – jak donosiły organy ONZ, w 2020 r. nastąpił wzrost aktywności on-line (podżegania i rekrutacji przez organizacje terrorystyczne). Nie ma wątpliwości, że będzie to miało długofalowe konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Musimy stworzyć globalne partnerstwa publiczno-prywatne, aby powstrzymać ten niepokojący trend. Firmy muszą wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w tym zakresie i podjąć natychmiastowe działania, aby ich platformy internetowe nie stały się wylęgarnią ekstremizmu. Chociaż wolność słowa ma ogromne znaczenie i musi być chroniona, nie może być wykorzystywana jako wymówka pozwalająca na niezakłócone kontynuowanie podżegania i radykalizacji.

(3) Podjęcie decyzji i strategii antyterrorystycznych, które będą odnosić się nie tylko do wyzwań z przeszłości, ale także odpowiednio uwzględniają obecne zagrożenia. Chociaż Rada Bezpieczeństwa ONZ słusznie nałożyła sankcje na ISIS, Al-Kaidę i Talibów, to nie udało jej się stawić czoła zagrożeniu ze strony Hamasu i Hezbollahu. Nie czyniąc tego, ta instytucja przymyka oko na grupy, które terroryzują cywilów, wykorzystują niewinne ofiary jako ludzkie tarcze i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.

(4) Podjąć zdecydowane działania przeciwko państwom, które zbroją, szkolą i sponsorują terroryzm. Nie wystarczy tylko sankcjonować same grupy terrorystyczne. Chociaż Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła w ostatnich latach kilka ważnych decyzji, aby zapobiec finansowaniu i wsparciu materialnemu grup terrorystycznych, należy zrobić dużo więcej. Irański reżim realizuje swój geopolityczny cel, jakim jest regionalna i polityczna hegemonia. W tym celu wspiera terrorystów, siejąc spustoszenie i przemoc na całym Bliskim Wschodzie i poza nim.

(5) ONZ musi zaprzestać wspierania państw i podmiotów, które gloryfikują terrorystów i nagradzają akty terroryzmu. Na przykład powinno nastąpić jasne i jednoznaczne potępienie polityki Autonomii Palestyńskiej, która płaci terrorystom za zabijanie. Milczenie, gdy terroryści i ich rodziny są nagradzani za przemoc i morderstwa, to nic innego jak współudział w tych krwawych aktach terroru. Taka polityka zachęca do terroryzmu, a rządy i podmioty, które ją wdrażają, powinny zostać potępione.
ekspert od spraw wywiadu potwierdził, że Iran rozmieścił w Jemenie bezzałogowe drony Shahed-136. Są to jednosilnikowe drony, o zasięgu 1 700 km (niektóre źródła podają 2000-2200 km), pułapie 7 300 metrów i czasie 24 godzin działania operacyjnego. Mogą one przenosić cztery kierowane bomby o zasięgu 6 km. Są to najbardziej zaawansowane technologicznie irańskie drony, wysyłane zazwyczaj na misje zwiadowcze, by określić cele przed przeprowadzeniem ataku z użyciem samobójczych dronów. Obecność dronów Shahed-136 potwierdzono w prowincji Al-Jawf na północy Jemenu. Stwarza to zagrożenie dla południowego Izraela


Agencja Fitch potwierdziła izraelski rating kredytowy „A +”, co daje lokalnej gospodarce stabilne perspektywy pomimo wyzwań związanych z pandemią koronawirusa.


Szef sztabu Sił Obronnych Izraela generał broni Aviv Kochavi poinstruował wojsko, aby nakreśliło nowy plan przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Iranu. Do posunięcia przyczyniły się niedawne sygnały, że Teheran planuje przyspieszyć prace nad swoim programem nuklearnym.


Ministerstwo Obrony podało w czwartek, że sprzeda Słowacji 17 systemów radarowych wyprodukowanych przez Israel Aerospace Industries za ponad pół miliarda szekli, w ramach nowego porozumienia eksportowego obrony między tymi dwoma krajami.


Minister ds. Izraelskiej diaspory Omer Yankelevich ogłosił we wtorek rozpoczęcie szeroko zakrojonej operacji szczepienia osób, które przeżyły Holokaust na całym świecie, przeciwko COVID-19.


Mężczyzna, który nosił bluzę z napisem „Obóz Auschwitz”, został aresztowany w środę w związku z inwazją tłumu 6 stycznia na Kapitol Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Kongres oceniał zwycięstwo wyborcze prezydenta-elekta Joe Bidena , według doniesień medialnych.


 Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę ustawę o podwyższeniu statusu specjalnego wysłannika USA ds. Antysemityzmu.


Miasto Jerozolima zatwierdziło plany budowy stałej ambasady USA w Jerozolimie, oprócz przedłużenia obecnej tymczasowej ambasady, ogłosił w środę zastępca burmistrza miasta.


Wcześnie rano w czwartek 162 nowych imigrantów z Etiopii wylądowało w Izraelu w ramach rządowej operacji „Tzur Israel”, która ma na celu doprowadzenie do końca miesiąca około 20 000 imigrantów z Etiopii do Izraela, aby mogli połączyć się ze swoimi rodzinami.


Lewicowe ugrupowania żydowskie wspólne oświadczenie sprzeciwiając się przyjęciu uniwersalnej definicji antysemityzmu ustalonej przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA).


Al-Kaida na Półwyspie Arabskim uderzyła w rządy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Sudanu i Maroka za normalizację stosunków z Izraelem, wzywając muzułmanów do atakowania Izraelczyków, którzy odwiedzają te kraje, według raportu udostępnione wyłącznie JNS przez Middle East Media Research Institute (MEMRI )’s Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM).


Pojedyncza dawka szczepionki BioNTech COVID-19 firmy Pfizer zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobą o jedną trzecią po dwóch tygodniach, według nowego izraelskiego badania.


15 stycznia 2021 rambasador Izraela przy ONZ, Gilad Erdan, wysłał oficjalny list do Rady Bezpieczeństwa, w którym odnotował wszystkie nieuczciwe działania Iranu i zażądał, aby Rada omówiła jego agresję, w tym transfer broni do organizacji terrorystycznych, systematyczne łamanie porozumienia nuklearnego i jego wielokrotne wezwania do zniszczenia Izraela


premier Benjamin Netanjahu i minister zdrowia Juli Edelstein odwiedzili wieczorem ośrodek szczepień w mieście Ramla, gdzie zaszczepiony został dwu milionowy Izraelczyk


Albanska Akademia Nauk, najważniejsza instytucja naukowa w kraju, przyjęła w czwartek roboczą definicję antysemityzmu opracowaną przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA).


Mężczyzna został aresztowany po zdewastowaniu synagogi w Montrealu w środę.


 żydowski ruch na rzecz praw obywatelskich End Jew Hatred protestował w poniedziałek przed siedzibą dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorseya w Kalifornii, wysyłając nagrania audio tweetów zaprzeczających Holokaustowi, które nie zostały usunięte z Twittera.


Ustawa, która nałożyłaby amerykańskie sankcje na zwolenników Hamasu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) lub ich członków, została ponownie wprowadzona do Izby Reprezentantów USA.


„Następny duży krok”: Eksperci opowiadają się za przeniesieniem Izraela do Centralnego Dowództwa Wojskowego Stanów Zjednoczonych Ponieważ napięcia w Iranie utrzymują się na wysokim poziomie, przeniesienie Izraela na obszar odpowiedzialności CENTOM-u umożliwiłoby Izraelowi, Stanom Zjednoczonym i partnerom arabskim wspólne ćwiczenia i planowanie w odniesieniu do specyficznych dla Iranu zagrożeń, zwiększając w ten sposób gotowość 


Minister energetyki Izraela po raz pierwszy przeprowadził wideokonferencję ze swoimi odpowiednikami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroku, Sudanie i Bahrajnie po raz pierwszy w czwartek, zgodnie z oświadczeniem jego biura.


Jemeński mediator ONZ, Martin Griffiths, ostrzegł w czwartek Radę Bezpieczeństwa, że ​​decyzja Stanów Zjednoczonych o wyznaczeniu Jemeńskiego Huti jako zagranicznej organizacji terrorystycznej może mieć „odstraszający wpływ na moje wysiłki na rzecz zbliżenia stron” i powinna zostać odwołana ze względów humanitarnych.


Kristen Clarke, kandydatka na prezydenta elekta Joe Bidena do kierowania wydziałem praw obywatelskich w Departamencie Sprawiedliwości, powiedziała, że ​​błędem było zaproszenie autora antysemickiej tablicy do przemawiania na Harvardzie, kiedy kierowała tam czarną grupą studentów .


Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w piątek, że rozszerzy ogólnokrajową kampanię szczepień COVID-19 o obywateli w wieku 45 lat i starszych od niedzieli.


Btselem, skrajnie lewicowa izraelska organizacja pozarządowa, twierdzi, że cały Izrael należy uznać za państwo apartheidu.Lewicowe grupy izraelskie od lat uznają obecność Izraela w Judei i Samarii lub jej aspekty za system apartheidu.


Międzynarodowa grupa prawników śledczych, którzy badali trendy antysemickie i antyizraelskie w 2020 roku, doszła do wniosku, że grupy BDS zmieniają swój punkt widzenia w 2021 roku na „antysyjonizm”.


Izraelski startup Scentech Medical twierdzi, że jego natychmiastowy test oddechowy na koronawirusa działa, na podstawie wstępnych ustaleń z ostatnich badań, uzyskując poziom dokładności 98%, podobny do standardowego testu wymazów PCR.


Komitet Walutowy Banku Izraela poinformował w czwartek, że planuje kupić 30 miliardów dolarów na rynku walutowym w ciągu 2021 roku, aby powstrzymać aprecjację szekla.


Kliknij na obrazek aby czytac tekst po angielsku

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. USA przechodzi na formułę niemiecką: Tanie gesty w kierunku gminy żydowskiej i równolegle wzmożony antysyjonizm.
    Merkel jako przywódczyni duchowna Demokratów amerykańskich.

  2. Po rozruchach na Kapitolu demokraci przewodzeni przez Pelosi dużo lamemtują o antysemickim parametrze rozruchów , tak jakby antysemityzm był najważniejszym ich powodem. Jednocześnie nie wspominają ani słowem ani Izraela , ani KTO ruszył z miejsca przez dziesięciolecia „nierozwiązywalny” konflikt na Bliskim Wschodzie….
    Nie wróży to nic dobrego…,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.