Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela

dzien po dniu 18.1 – 19.1


zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie zdrowia dr Roy Singer powiedział parlamentarnej komisji prawa, że szczepionka firmy Pfizer powoduje wytworzenie większej liczby przeciwciał niż w przypadku osób, które przeszły chorobę COVID-19 i wyzdrowiały. „Jeśli chodzi o szczepionkę, to odkryliśmy zaskakującą rzecz. Okazało się, że poziom przeciwciał wytwarzanych przez osoby zaszczepione szczepionką Pfizera jest wyższy niż widnieje w danych producenta, i wyższy niż u osób, które przeszły w sposób naturalny tę chorobę. Nie wiem, czy jest jakaś choroba, w której szczepionka chroni lepiej niż przejście samej choroby.”

18 stycznia 2021 r.


szef jordańskiego wywiadu Ahmed Husni i szef egipskiego wywiadu Abbas Kamel nieoczekiwane przyjechali do Ramallah, gdzie spotkali się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. W spotkaniu uczestniczył szef palestyńskiego wywiadu Majed Faraj


Nachman Ash powiedział, że Izraelczycy, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki, w tydzień po jej otrzymaniu nie będą musieli wchodzić w kwarantannę po kontakcie ze zweryfikowanym pacjentem.


Na górze Hermon spadł śnieg. W rejonie szczytu 15 cm, a w dolinie 5 cm.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu pożegnał odchodzącego ambasadora USA w Izraelu Davida Friedmana podczas cotygodniowego posiedzenia gabinetu w niedzielę.


Izrael zatwierdził budowę prawie 800 mieszkań w osiedlach na Zachodnim Brzegu w niedzielę, trzy dni przed inauguracją prezydenta-elekta Joe Bidena, jak obiecał w zeszłym tygodniu premier Benjamin Netanjahu.


Były ambasador USA przy ONZ i gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley ostrzegł Republikanów w sobotę, aby zakończyli podziały w partii i zebrali się, aby wykorzystać mocne strony administracji Trumpa w obliczu spodziewanego twardego ruchu na lewicę za prezydenta elekta Joe Biden.


W poniedziałek rano izraelskie myśliwce zbombardowały miejsca w Gazie, gdzie Hamas buduje tunele terrorystyczne, poinformowało wojsko.


 W wyniku pandemii COVID-19 tegoroczny Tel Aviv Samsung Marathon będzie miał charakter cyfrowy i globalny i będzie się odbywał w dowolnym miejscu, w którym zdecydują się uczestnicy, za pośrednictwem specjalistycznej aplikacji. Ta aplikacja pozwoli im przebiec lokalny kurs zaprojektowany specjalnie dla nich w zależności od dystansu, który chcą przebyć – maratonu, półmaratonu, 10 kilometrów (6,2 mili) lub pięciu kilometrów (3,1 mili).


Izrael wydał w poniedziałek oświadczenie dla Turcji, w którym Jerozolima oświadczyła, że ​​nie znormalizuje swoich stosunków z Ankarą, dopóki nie zamknie działań skrzydła wojskowego Hamasu w Stambule – co obejmuje kierowanie działalnością terrorystyczną na Zachodnim Brzegu, rekrutację Palestyńczyków do działań terrorystycznych, finansowanie działalności terrorystycznej na Zachodnim Brzegu i przekazywanie funduszy do infrastruktury wojskowej Hamasu.


Dr Orly Greenfeld, dyrektor medyczny izraelskiego narodowego programu walki z koronawirusem, powiedziała w poniedziałek, że zaleca zamknięcie lotniska Ben-Gurion na krótki czas, aby zapobiec przedostaniu się wariantu koronawirusa z RPA do Izraela,a także inne warianty patogenu.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 3,5 cm, osiągając poziom 209,9 metra p.p.m. Oznacza to, że jezioro znajduje się teraz 1,1 metra poniżej górnej granicy czerwonej linii i 3,1 metra powyżej dolnej czerwonej linii. Na kolejne dwa dni zapowiedziano opady deszczu i burze.


rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Syria nie może być polem bitwy między Izraelem a Iranem. „Izrael powinien raczej zgłaszać zagrożenia bezpieczeństwa w Syrii, zamiast natychmiast na nie reagować, gdyż w ten sposób kraj spustoszony przez wojnę domową jest zamieniany w pole bitwy z Iranem. Oczywiście Moskwa nie akceptuje także wykorzystywania Syrii przeciwko Izraelowi.


palestyński premier ​​Mohammad Sztajjeh oficjalnie zwrócił się do Izraela z prośbą o zezwolenie arabskim mieszkańcom wschodniej Jerozolimy na udział w wyborach parlamentarnych i „prezydenckich” w Autonomii Palestyńskiej. „Izrael powiedział, że jest nadal zaangażowany w umowy podpisane z Palestyńczykami. Jednym z ważnych postanowień porozumień jest udział naszych ludzi mieszkających w Jerozolimie w wyborach.


W poniedziałek izraelskiego szefa kuchni Assaf Granit’s Shabour restauracja w Paryżu otrzymała gwiazdkę Michelin.


 Stany Zjednoczone i Maroko podpisały w piątek protokół ustaleń (MOU) w celu zwalczania wszelkich form antysemityzmu.


19 stycznia 2021 r.Zielona dieta śródziemnomorska (MED) redukuje tłuszcz wewnątrzwątrobowy bardziej niż inne zdrowe diety i redukuje niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) o połowę, zgodnie z długoterminowym badaniem prowadzonym przez Ben- Gurion University of the Negev i zespół międzynarodowych kolegów.


Przed przesłuchaniem potwierdzającym we wtorek, nominowany na Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas otrzymał pochwały od dwóch głównych organizacji żydowskich.


Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w poniedziałek Izrael do „wstrzymania i cofnięcia” swojej zeszłotygodniowej decyzji o budowie 800 nowych domów dla żydowskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu.


Nowy zestaw kamuflażu opracowany przez izraelską firmę zajmującą się przetrwaniem we współpracy z Ministerstwem Obrony może doprowadzić do „rewolucji na polu bitwy”, ponieważ umożliwia żołnierzom z pierwszej linii operowanie w pobliżu sił wroga, a mimo to pozostaje poza zasięgiem wzroku, powiedział izraelski przedstawiciel obrony.


Według ministra zdrowia Yuli Edelsteina Izrael pobił rekord szczepień, zaszczepiając 186 000 osób w ciągu jednego dnia.


Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie wraz z Komisją Stanów Zjednoczonych ds. Ochrony Dziedzictwa Ameryki za Granicą uznały Miasto Dawida na obrzeżach Starego Miasta w Jerozolimie za „świadectwo judeochrześcijańskiego dziedzictwa Ameryki i podstawowych zasad”.


Irańska armia rozpoczęła we wtorek cwiczenia sił lądowych wzdłuż wybrzeża Zatoki Omańskiej, podała państwowa telewizja, ostatnie z serii szybkich ćwiczeń, które kraj ten prowadzi w czasie narastających napięć związanych z programem nuklearnym i kampanią nacisku Waszyngtonu na Teheran.


lekarze izraelskich szpitali wydali rano ostrzeżenie, że podczas obecnej trzeciej fali koronawirusa są świadkami zupełnie nowego zjawiska, gdyż coraz częściej ciężka choroba dotyka ludzi młodych, w tym kobiety ciężarne.


78-letni niewidomy Jamal Furani z Hajfy odzyskał wzrok po wszczepieniu mu sztucznej rogówki opracowanej przez CorNeat Vision, podała firma zajmująca się implantami biomimetycznymi. Był to pierwszy tak udany implant.


Pomimo potępienia ze strony Autonomii Palestyńskiej, historyczne porozumienia Abrahama  nadal przynoszą owoce, gdy izraelskie wino i oliwa z oliwek z Judei i Samarii trafiają do klientów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet opublikowała raport podsumowujący jej działania w 2020 r., z którego wynika, że ​​w minionym roku w rejonie Judei i Samarii oraz w Jerozolimie udaremniono 430 poważnych ataków terrorystycznych (w 2019 r. udaremniono 563 takich ataków, w 2018 r. 581, a w 2017 r 418). Udaremniono 283 ataków z użyciem broni palnej, 70 z użyciem noża, 10 ataków taranowania samochodem, 62 ataków bombowych i 5 planów porwania


Amerykańska spółka Leonardo DRS i izraelski Rafael Advanced Defense Systems poinformowały o zakończeniu dostaw aktywnych systemów ochrony pojazdów (ASOP) Trophy dla czołgów podstawowych M1 Abrams będących na uzbrojeniu wybranych pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT) U.S. Army.


Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Nie przychodzi mi do głowy imię żadnego , współczesnego polityka Kobiety do której miałbym większy szacunek i podziw niż do Nikki Haley. W epoce równouprawnienia jest ona doprawdy wzorcem do naśladowania dla kobiet

 2. B.ciekawe o tym zainstalowaniu izraelskiej Trophy(system zestrzeliwujacy rakiety przeciwczolgowe) na amerykanskich czolgach.
  Izrael to zainstalowal na 1000 Merkavach i sprawdzone to w walkach z Hamasem uzywajacym rosyjskie rakiety przeciwczolgowe.
  Ale, jest ale :
  Trophy nie jest w stanie zestrzeliwac tzw, hypervelocity rockets, w ktorych sama energia kinetyczna pocisku lecacego z np. 8000 km/godzine(8 Mach) przebija kazdy pancerz czolgu i Trophy system ja nie jest w stanie tego zatrzymac
  Ale Izrael ma inny system, z IMI(Israel Military Industries), Iron Fist ktory jest w stnie zatrzymac te Hypervelocity Missiles.
  Konkurowal on przez lata z Trophy, i IDF jak i US Army wybraly Trophy. pomimo jej waznej wady
  Iron Fist nie umarl jednak, i teraz Izrael ma to zainstalowac na Eitan, nowych APC( Armored Personnel Criers) dla piechoty, i Amerykanie na Bradley, lekkim czolgu.
  Dziwne ze nie polaczone z Trophy, ale moze za duza waga, kosztuje za duzo, albo za pozno przyszedl i decyzja w sprawie Trophy poprzedzila to.

 3. To miejsce nie nazywa sie „zachodni brzeg” i nie jest nawet nowym państwem,ale rejonem geograficznym znanym kilka tysięcy lat jako Judea i Samaria. W Biblii słowo „zachodni brzeg” nie występuje ani razu, a mam nadzieję że także nie występuje w żadnym przekładzie Biblii.
  Całe to pojęcie ma mniej więcej 70 lat. Nie więcej.

  Przypomnę czytelnikowi że pojęcie „zachodni brzeg” odnosi się do prawego brzegu Jordanu i tylko wyjątkowo perfidny umysł brytyjski mógł coś takiego wymyślić, w czym zrównali się z perfidią Rzymian, którzy zmienili nazwę całego rejonu i nawet Jerozolimy, aby wymazać związek tej ziemi z Żydami.

  Proszę o minimum rozsądku. O empatii już nie mówię.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.