Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.3 – 2.3

urzędnicy ministerstwa zdrowia wyrazili obawę, że port lotniczy Ben-Guriona może być jeszcze długo zamknięty, z powodu obaw przed nowymi szczepami koronawirusa, które mogą być odporne na szczepionkę. Wywiad wojskowy ostrzegł rząd przed podejmowaniem szybkich działań w tym temacie, gdyż w Nowym Jorku wykryto właśnie zupełnie nową mutację,
której cechy są zbliżone do południowoafrykańskiej i może ona potencjalnie osłabić skuteczność szczepionki Pfizer.

Przy tej okazji wyrażono pogląd, że kraje będą chronić swoje granice przez miesiące, jeśli nie lata, aby w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych mutacji i zaszczepić jak największy odsetek swojej populacji. W związku z tym, to na podróżujących będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że ​​zostali zaszczepieni, albo poddali się testom i kwarantannie. Problemem jest także to, że kraje używają różnych świadectw szczepień, z których niektóre nie posiadają wystarczających zabezpieczeń. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wydawane są papierowe certyfikaty szczepień (Centers for Disease Control), o których eksperci mówią, że można je z łatwością podrobić. Może to opóźnić otwarcie podróży w oparciu o certyfikaty szczepień. Wydaje się, że w pierwszym etapie zostaną otworzone “korytarze podróżne”, dzięki czemu na niektórych trasach będzie można podróżować na podstawie dwustronnych porozumień między krajami, i w oparciu o uzgodnione certyfikaty szczepień.

Wydaje się jednak, że służby graniczne nie będą w stanie skutecznie zarządzać większą ilością niż kilku wariantów takich certyfikatów. Dlatego oczekuje się, że Światowa Organizacja Zdrowia sformułuje zestaw międzynarodowych standardów, które umożliwią wzajemne uznawanie certyfikatów szczepień. Niektóre kraje już teraz są gotowe uznać izraelski certyfikat (zielony paszport), co oznacza, że już wkrótce ​​Izraelczycy będą mogli swobodnie wjeżdżać do tych krajów, nawet przed wznowieniem przyjazdów zagranicznych turystów do Izraela. Obecnie Izraelczycy, którzy mieszkają za granicą i zostali tam zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, po przyjeździe do Izraela są zobowiązani do poddania się testom serologicznym, aby udowodnić prawdziwość ich szczepień. Jeśli wynik testu na obecność przeciwciał jest dodatni, są w stanie pominąć kwarantannę. Nie przewiduje się wznowienia turystyki do Izraela w najbliższej przyszłości. Kiedy to nastąpi, prawdopodobnie będzie to powolne ponowne otwarcie.

1 marca 2021 r.


Międzynarodowe Siły Obserwacyjne (MFO) stacjonujące na egipskim półwyspie Synaj, poinformowały, że otrzymają od Izraela szczepionki przeciwko koronawirusowi dla 1200 swoich żołnierzy. Nie podano warunków ani terminu przekazania szczepionek.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone na przedmieściach Damaszku. Zbombardowano obiekty wykorzystywane przez proirańskie milicje.Pierwszy w historii ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Izraelu przybył do kraju w poniedziałek, gdy oba kraje kontynuują prace nad umową normalizacyjną, którą podpisały w zeszłym roku.


Po ogłoszeniu w styczniu, że Emirates Post Group doda Izrael do swojej sieci operacyjnej, Israel Post rozpocznie teraz wysyłanie i odbieranie paczek z Bahrajnu.


Zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem wojny domowej w Syrii w marcu 2011 r. Administracja Obamy zaproponowała reżimowi Assada izraelskie wycofanie się ze Wzgórz Golan w zamian za zerwanie więzi z Iranem i Hezbollahem


Jeden z czołowych izraelskich ekspertów od chorób zakaźnych nazwał Izraelczyków „najmniej zdyscyplinowanymi ludźmi na świecie” po tym, jak w całym kraju odbyły się masowe obchody Purimu, pomimo wprowadzenia surowych środków zdrowotnych.


Iran zdecydowanie odrzuca twierdzenie Izraela, że ​​Teheran stał za wybuchem na pokładzie izraelskiego statku w Zatoce Omańskiej w zeszłym tygodniu, powiedział rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych na telewizyjnej konferencji prasowej w poniedziałek.


Grupa 1800 emerytowanych izraelskich generałów, oficerów i agentów Mossadu napisała list do prezydenta USA Joe Bidena, wzywając go, by nie wracał do umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku.


konglomerat statków wycieczkowych Royal Caribbean International poinformował, że od 9 marca rozpocznie internetową sprzedaż biletów przeznaczonych dla zaszczepionych Izraelczyków. Oferta obejmuje rejsy trwające od 3 do 7 dni po rejonie wysp Grecji i Cypr. Załogi wycieczkowców będą w pełni zaszczepione, a na pokład będą mogli wejść wyłącznie posiadacze zielonych paszportów.


2 marca 2021 r.


Izrael prowadzi obecnie rozmowy z królestwami Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie ustanowienia sojuszu obronnego przed zagrożeniem ze strony Iranu  .


 Pokój Saudyjsko-Izraelski jest wspólnym celem USA i Arabii Saudyjskiej , powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.


Pompeo otrzymal nagrodę za walkę z antysemityzmem, pracę nad Porozumieniami Abrahama Były sekretarz stanu USA został wybrany ze względu na jego „wyjątkowy i przełomowy wkład w walkę z antysemityzmem i wszelkimi formami uprzedzeń religijnych”


 Sens. Ben Cardin (D-Md.) I Rob Portman (R-Ohio) wzywają Sekretarza Stanu USA Tony’ego Blinkena do zajęcia silniejszego stanowiska przeciwko orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału Karnego o jego jurysdykcji otworzyć śledztwo w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Izraelowi.


 Szef Mossadu i szef sztabu IDF starli się o odpowiedź na irański atak Szef Mosadu zażądał odważnej odpowiedzi przeciwko Iranowi za atak na izraelski statek, podczas gdy szef sztabu Koczawi szukał umiarkowanej odpowiedzi.


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi i jego jordański odpowiednik Ayman Safadi spotkali się we wtorek po raz trzeci na Allenby Crossing między Izraelem a Jordanią.Ministrowie „rozmawiali o promowaniu współpracy handlowej, gospodarczej i obywatelskiej między krajami, a także z Palestyńczykami” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi potwierdził, że Izrael osiągnął zakulisowe porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z którym żaden kraj nie zaskoczy drugiego w negocjacjach z Iranem o jego programie nuklearnym.


Austria oświadczyła, że ​​będzie współpracować z Izraelem i Danią w celu wyprodukowania szczepionek drugiej generacji przeciwko nowym mutacjom koronawirusa.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicy Issawija we wschodniej Jerozolimie. W zajściach rannych zostało 5 izraelskich policjantów. Aresztowano 1 demonstranta


Izraelska aktorka Shira Haas, najlepiej znana jako gwiazda czteroczęściowego serialu Netflix „Unorthodox” oraz z roli w popularnym izraelskim dramacie telewizyjnym „Shtisel”, została wybrana do roli premiera Izraela Golda Meir w nowym amerykańskim serialu telewizyjnym, ogłosił w poniedziałek Deadline .


Historia przyjaźni między izraelskimi i irańskimi mistrzami świata w judo Sagi Muki i Saeid Mollaei jest przygotowywana dla telewizji przez izraelskie Tadmor Entertainment i MGM.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.