Uncategorized

Krótko i zwięźle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.3 – 8.3


7 marca 2021 r.


Stowarzyszenie Restauracji i Kawiarni poinformowało, że ​​dziś otworzy się tylko połowa firm z branży. Pozostała część z nich przygotowuje się do otwarcia w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a część dopiero po święcie Paschy.

Premier Palestyny: „Jeśli MTK oskarży Izrael, możemy pozwać amerykańskie firmy do sądu”


 Prestiżowy amerykański magazyn Food and Travel  wybrał Tel Awiw jako jedno z sześciu najbardziej polecanych miejsc kulinarnych na całym świecie. Inne miasta na liście to Palermo na Sycylii; Chania, Kreta; Wiedeń, Austria, San Sebastian, Hiszpania; i Marsylia we Francji.


Ekologiczne mięso bez uboju izraelskiego startupu jest teraz w menu Brazylii


Nitzan Horowitz, szef lewicowej izraelskiej partii, powiedział w sobotni wieczór, że „jest miejsce” na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbadaniu Izraela pod kątem zbrodni wojennych. Horowitz powiedział: „Izrael musi zadać sobie pytanie, co zrobił, aby temu zapobiec”.


Wyraźny sygnał dla Iranu bombowiec B-52H „Stratofortress” Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przeleciał nad Zatoką Perską, zanim samolot został zauważony w izraelskiej przestrzeni powietrznej, kierując się z powrotem do swojej bazy w USA. Był eskortowany przez izraelskie siły powietrzne F-15 podczas przelotu nad Izraelem.


Izrael w niedzielę przywitał oficjalną delegację brazylijską – w tym syna prezydenta Jaira Bolsonaro – który przybył, aby dokonać przeglądu nowego leczenia COVID-19 opracowanego w Tel Awiwie. Obiecująca nowa metoda leczenia została opracowana w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie pod kierownictwem prof. Nadira Arbera i wyleczyła 29 z 30 pacjentów z COVID-19 w ciężkim lub krytycznym stanie podczas pierwszej fazy badania klinicznego.


ministerstwa transportu i zdrowia zawarły porozumienie, że loty komercyjne do Izraela będą dostępne dopiero w miesiącach letnich. Oznacza to, że zagraniczna turystyka napływająca do Izraela zostanie otwarta najwcześniej latem.


Prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział w niedzielę, że jego kraj jest gotowy do podjęcia kroków w celu spełnienia środków zawartych w umowie nuklearnej z mocarstwami światowymi z 2015 r., Gdy tylko Stany Zjednoczone zniosą sankcje gospodarcze nałożone na Iran


.minister zdrowia Juli Edelstein powiedział wieczorem: “Jeśli zachowamy ostrożność i będziemy zachowywać się odpowiedzielnie, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że dzięki kampanii szczepień powrócimy do normalności, ale nadal będziemy żyć w cieniu koronawirusa. Nie znokautowaliśmy koronawirusa, ale możemy powiedzieć, że kryzysy tego rodzaju, jakich doświadczyliśmy, są już za nami.8 marca 2021 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Tubas w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Podczas akcji aresztowania palestyńskiego terrorysty, ten zaatakował nożem jednego z żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Zaatakowany żołnierz został lekko ranny.


Cypr, Grecja i Izrael podpisały wstępne porozumienie w sprawie budowy najdłuższego i najgłębszego podwodnego kabla energetycznego na świecie, który będzie przebiegał po dnie Morza Śródziemnego. Koszt budowy wyniesie około 900 mln dolarów i połączy sieci elektroenergetyczne tych trzech krajów. Kabel będzie miał moc 1000-2000 MW, a jego budowa ma zostać ukończona do 2024 r. Będzie on miał długość 1500 km i będzie przebiegać miejscami na głębokości 2700 metrów. Minister energetyki Juval Steinitz powiedział: “Projekt, zwany interkonektorem euro-azjatyckim, zapewni zapasowe źródło energii w sytuacjach kryzysowych.” Cypryjska minister energii Natasa Pilides powiedziała, że ​​jest to “przełomowy krok w kierunku zakończenia energetycznej izolacji wyspy, a co za tym idzie, naszej zależności od paliw ciężkich”.


Centralne indyjskie agencje antyterrorystyczne doszły do ​​wniosku, że za atakiem na ambasadę Izraela w New Delhi pod koniec stycznia stoi lokalna szyicka komórka terrorystyczna wspierana przez irańskie siły IRGC Quds .


Minister spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo powiedział podczas wizyty w Izraelu, że oba narody budują partnerstwo, aby stawić czoła pandemii koronawirusa.Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi podziękował Brazylii za wsparcie Izraela na arenie międzynarodowej i obiecał pomóc narodowi południowoamerykańskiemu w przezwyciężeniu epidemii COVID-19.


 Irański minister obrony Amir Hatami poświęcił w niedzielę całe przemówienie na groźby wobec Izraela, ostrzegając, że prowokacje ze strony Jerozolimy spowodują zniszczenie przez Teheran Hajfy i Tel Awiwu.


Papież Franciszek wysłał w piątek wiadomość do prezydenta Izraela Reuvena Rivlina i narodu izraelskiego podczas przelotu nad krajem w drodze z Rzymu do Iraku. „Do Jego Ekscelencji Reuvena Rivlina, prezydenta Państwa Izrael. Wchodząc w izraelską przestrzeń powietrzną podczas mojej apostolskiej podróży do Iraku, przesyłam ciepłe pozdrowienia wam i narodowi ”- powiedział. „Modląc się, aby wszechmocny Bóg pobłogosławił was wszystkich swoim darem harmonii i pokoju”.


Atak terrorystyczny został udaremniony w dzielnicy Binyamin w zachodniej Samarii w poniedziałek rano w społeczności Havat Sadeh Efraim. Podczas nieudanego ataku nożem terrorystka wymachująca nożem włamała się do domu w Havat Sadeh Efraim i próbowała dźgnąć członków mieszkającej tam rodziny.


Tzachi Hanegbi, izraelski minister ds. Osadniczych, powiedział, że Jerozolima zaanektuje części na Zachodnim Brzegu – bez ujawniania harmonogramu przeprowadzki 


Władze izraelskie złożyły zarzuty przeciwko obywatelce Izraela, która w zeszłym miesiącu nielegalnie przekroczyla granice do Syrii.


Centrum Badań i Informacji Knesetu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet opublikowało raport z którego wynika, że podczas pandemii gwałtownie wzrosła przemoc w rodzinie oraz liczba zgłaszanych przestępstw seksualnych.

Izrael rozpoczął przygotowania do otwarcia przejścia granicznego Taba z Egiptem, aby umożliwić powrót Izraelczykom, którzy wyjechali na Półwysep Synaj przed zamknięciem granic.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 2 330. W stanie ciężkim jest 713 osób (223 pod respiratorami). Zmarło 5 899 osób. Obecnie aktywnych jest 36 130 przypadków. Przeprowadzono około 65 036 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 3,7%.


Grupy bojkotujące Izrael w Europie i Ameryce Północnej wzięły udział w spotkaniu z reżimem irańskim , przywódcami Hamasu i Islamskiego Dżihadu oraz innymi grupami terrorystycznymi na początku tego roku. 


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.