Uncategorized

MARZEC

Jerzy Klechta8 marca 1968 r.jest symbolem antysemityzmu w Polsce. Do emigracji zmuszono 13 tys.polskich Żydów. Moczar szalał. Odwilż,
jaką zainicjował Gomułka w 1956 r. legła w gruzach. Młodzież studencka wrzała. Jednym z jej przywódców był Adam Michnik. Wiece rozpędzano pałkami. Symbolem walki z zamordyzmem był aplauz widzów podczas spektaklu „ Dziadów” Mickiewicza w Teatrze Narodowym. Szlajfer i Michnik zostali usunięci z uczelni.


Dramat rozpoczął się w zorganizowanej akcji antysemickiej na krajową skalę. Protestowała młodzież prawie w całej Polsce.
Towarzyszył temu antysemityzm. Królowała kampania nienawiści. Zaczęła się ona już wcześniej, od 1967 r., po wygranej wojnie Izraela z państwami arabskimi wspieranymi przez Moskwę. Żydów Gomułka nazywał piątą kolumną. W Polsce narodził się wrogi stereotyp żydokomuny. W całym kraju organizowane były wiece antysyjonistyczne . Czytaj: antyżydowskie. Była to odgórna akcja skierowana na Żydów. Wówczas to na opuszczenie Polski zdecydowało się , czy też do tego było zmuszonych 13 tys. Żydów .


Przy wyjeździe odbierano im polski paszport. W tym czasie pracowałem w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowym, w jego organie miesięczniku „Spraw Międzynarodowych”. Jednym z wybitnych naukowców był prof. Marek Thee ( ps. Marek Gdański ), zajmował się Bliskim Wschodem, ale co ważniejsze kierował komórką związków zawodowych w Instytucie. Marzec 68’ znajdował się w antysemickim rozkwicie. Profesor lada dzień miał udać się na emigrację ( chyba do Szwecji ). Pewnego dnia – pamiętam doskonale – spotkaliśmy się na Nowym Świecie. Wiedział, że nie mam stałego mieszkania. To dzięki Profesorowi dostałem przydział na mieszkanko na Bielanach.

Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.