Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.3 – 12.3


11 marca 2021 r.


odbyły się wybory parlamentarne w 99 izraelskich misjach dyplomatycznych na całym świecie. Tradycyjnie odbywają się one na dwa tygodnie przed zaplanowanymi na 23 marca wyborami w Izraelu. Jako pierwsi głosowali dyplomaci i ich pracownicy w Wellington (Nowa Zelandia), a jako ostatnie izraelskie konsulaty w Los Angeles i San Francisco (USA). Łącznie głosy oddało 4 tys. osób.


Stacja kolejowa Jerusalem – Yitzhak Navon jest najgłębiej polozona na świecie stacją pasażerską kolei i czwartą najgłębszą stacją metra na świecie, z peronami sięgającymi 80 metrów (260 stóp) poniżej poziomu ulicy.

doszło do incydentu dyplomatycznego z Jordanią. Jordański książę Husajn ibn al-Abdullah miał odwiedzić meczet al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wizyta była od dwóch tygodni ściśle koordynowana z Izraelem. Na przejściu granicznym most Allenby okazało się jednak, że księciu towarzyszy większa ochrona niż ustalono. Niektórzy z ochroniarzy byli ciężko uzbrojeni. Z powodo odmowy Izraela na wpuszczenie większej ochrony, książę odmówił wjazdu i powrócił do Ammanu.


Premier Benjamin Netanjahu rozważa odwołanie oficjalnej wizyty w Abi Dhabi, która miała się odbyć w czwartek po przyjęciu jego żony do szpitala z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego.


Stosowanie aspiryny może pomóc w zapobieganiu zakażeniu się koronawirusem i skróceniu czasu trwania choroby, jak wykazało badanie przeprowadzone przez wspólny zespół z Leumit Health Services, Bar-Ilan University i Barzilai Medical Center.


Jordania blokuje planowany lot premiera Benjamina Netanjahu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed wejściem do swojej przestrzeni powietrznej, podało w czwartek starsze źródło dyplomatyczne.


izraelski film krótkometrażowy ‘White Eye’ w reżyserii Tomera Shushana znalazł się na ‘krótkiej liście’ 10 filmów, które mają szansę na nominację do Oskara. film został nakręcony w jedną noc, a budżet 20-minutowej produkcji to 34 tysiące USD. tematem są uprzedzenia do emigrantów z Erytrei i Sudanu, których jest w Izraelu od 70 do 80 tysięcy. nominacje zostaną ogłoszone do 15 marca, a same Oskary zostaną rozdane w tym roku 26 kwietnia.


Ostatnich 300 z zatwierdzonych 2000 etiopskich imigrantów wylądowało w Izraelu, kończąc trzymiesięczną „Operację Tsur Izrael”. Nowi imigranci to wszyscy członkowie Falash Mura , członkowie starożytnej etiopskiej ludności żydowskiej, która przeszła na chrześcijaństwo w ciągu ostatnich dwóch stuleci.


Ruch Regavim, oparty na badaniach think tank i grupa lobbingowa zajmująca się ochroną zasobów i suwerenności Izraela, złożyła petycję przeciwko gminie Jerozolimy, domagając się zakonczenia tego, co według nich jest nielegalnym wykopanym podziemnym tunelem przy kościele Zaśnięcia na Górze Syjon na Starym Mieście w Jerozolimie.


izraelska delegacja około 60 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych wyruszyła z misją ratowniczą do Gwinei Równikowej, gdzie w niedzielę doszło do gwałtownych eksplozji w koszarach wojskowych w mieście Bata. W wyniku tego zginęło ponad 100 osób, a około 600 rannych znajduje się w szpitalach


Rządy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela rozpoczęły formalne rozmowy w celu ustanowienia korytarza podróży wolnego od kwarantanny między dwoma krajami, aby pobudzić wymianę dwustronną po zawarciu umowy normalizacyjnej, poinformowała w środę państwowa agencja prasowa WAM.


premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš zainaugurował otwarcie ambasady Czech w Jerozolimie. “Z przyjemnością informuję, że Czechy otwierają swoje przedstawicielstwo przy Washington Street w Jerozolimie. Jest to kamień milowy, który wskazuje, że widzimy znaczenie tego miasta, i jest to dowód przyjaźni między Czechami i Izraelem.”


Premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił argumentację, dlaczego uważa – znowu, a raczej nadal – że jest najsilniejszym kandydatem Izraela na szefa kolejnego rządu Izraela w czwartej turze wyborów od dwóch lat. Powiedział również, że wierzy, że jego dziedzictwo będzie „obrońcą Izraela”.


Funkcjonariusze bezpieczeństwa Singapuru aresztowali 20-letniego wojskowego za planowanie ataku na Żydów przed lokalną synagogą.


Francja odrzuciła izraelską propozycję ustanowienia korytarza podróżnego między oboma krajami, który zapewniłby zaszczepionym obywatelom prawa do odwiedzin. Francuskie władze stwierdziły, że decyzja w tej sprawie musi zostać podjęta na szczeblu europejskim, na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską. Pomimo to Grecja i Cypr zawarły już takie porozumienia z Izraelem, które prawdopodobnie umożliwią otwarcie ruchu turystycznego już od kwietnia b.r.12 marca 2021 r.


Jeden z najbardziej imponujących i eleganckich budynków w Tel Awiwie zostanie odnowiony: Wielka Synagoga przy ulicy Allenby ma zostać odrestaurowana i odnowiona Fundacja Tel Aviv ogłosiła, że ​​projekt bedzie możliwy dzięki darowiznie w wysokości 20 milionów dolarów od Fundacji Patryka i Liny Drahi, która ma zostać uzupełniona przez gminę Tel Awiw.


Skrajnie lewicowa Partia Meretz w Israelu, zadaje cios w plecy swojemu wlasnemu krajowi i zgadza sie na przeprowqadzenie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, ktore chce przeprowadzic ICC (Miedzynarodowy Sad Sprawiedliwosci), dobrze wiedzac ze jest calkowicie opanowany przez wrogow Israela., wlacznie z Iranem. Zdrada Stanu, krzycza w Israelu.


Izraelczycy zaszczepili preparatem Pfizera już setki dzieci w wieku 12-16 lat i potwierdzają: szczepionka nie wywołuje u nich poważnych skutków ubocznych.


IDF ogłosiło, że jest pierwszą armią na świecie, która osiągnęła odporność stadną dzięki kampanii szczepień.


 Nowe izraelskie badanie wykazało, że matki karmiące piersią zaszczepione przeciwko koronawirusowi są w stanie przekazywać przeciwciała swoim dzieciom poprzez mleko matki.


Izraelska witryna genealogiczna MyHeritage ogłosiła we wtorek, że kilka milionów litewskich żydowskich zapisów historycznych zostało dodanych do bazy danych witryny w ramach partnerstwa z amerykańską organizacją non-profit.


marynarka wojenna poinformowała o zakończeniu dorocznych międzynarodowych ćwiczeń wojskowych “Noble Dina-2021”, które odbyło się na morzu na zachód od Cypru w dniach 7-11 marca. W ćwiczeniach wzięły udział okręty i samoloty Cypru, Grecji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Ze strony Izraela w ćwiczeniach uczestniczyły fregaty rakietowe typu Sa’ar 4,5 oraz okręty podwodne klasy Dolphin 2. Ćwiczono manewry różnych zespołów okrętów, akcje ratownicze, a także zwalczanie okrętów podwodnych.


Izrael zaatakował co najmniej 12 statków przewożących irańską ropę w drodze do Syrii od 2019 r., Poinformował The Wall Street Journal w czwartek wieczorem.


Premier Benjamin Netanjahu ogłosił w tym tygodniu, że Izrael bardzo szybko wyjdzie w pełni z kryzysu koronawirusa, a kilku ekspertów stwierdziło, że nie należy już nazywać go „pandemią” w państwie żydowskim.


Czołowi przedstawiciele amerykańskiego i izraelskiego bezpieczeństwa narodowego spotkali się w na bezpiecznej wideokonferencji podczas pierwszej rundy rozmów na temat Iranu i innych kwestii regionalnych.


SZABAT SZALOM

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Nie wiem skąd Tomer Shushan wziął tą liczbę 80 tys imigrantów z Afryki. Poprawna liczbą dzisiaj jest około 30 tys z tendencją do spadku. Dane z 2018 mówią o 35 tysiącach.

  Poniżej link do witryny Stowarzyszenia Na Rzecz Praw Obywatelskich w Izraelu .
  https://www.acri.org.il/post/__163?gclid=Cj0KCQiAv6yCBhCLARIsABqJTjb7xkH40GpDirTNeai6B0QuzPiBUC5EPwnxjtfoR5YWzHaQv6eOhWIaAioMEALw_wcB

  Ta organizacja zachowała jeszcze resztki przyzwoitości i prawdomówności i można polegać na liczbie imigrantów które cytuje za Biurem Statystycznym – 35 tys kobiet, mężczyzn i dzieci.
  Tego rodzaju liczby, które są gorącą agendą polityczną, zawsze warto sprawdzić przed publikacją.

  Apropos Bibi ( tak, tak ten sam Bibi) prowadzi rozmowy z Sudanem w sprawie zorganizowanego powrotu Sudańczyków do ich ukochanej ojczyzny, którą podobno opuścili z obawy o życie. Dziwne, ale nic im teraz nie grozi.

 2. Dlaczego przyjmuja Falasz Mura ? Polowa Afryki przeprowadzilaby sie do Izraela, jak 80 tysiecy, narazie, muzulmanskich Erytrejczykow,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.