Uncategorized

Prezydent Tunezji szkaluje Żydów

Prezydent Tunezji Kais Saïed, zdjęcie z WikipediiPrzetlumaczyl Sir Google Translate

STRESZCZENIE: Prezydent Tunezji, zaniepokojony demonstracjami przeciwko złemu zarządzaniu gospodarczemu jego kraju, wyciągnął jedyną kartę, która zawsze działała dla arabskich prezydentów i królów, którzy muszą odwracać uwagę od własnych niepowodzeń: winić Żydów.


Dziesięć lat po rozpoczęciu tak zwanej „arabskiej wiosny” w Tunezji kraj ten ponownie pojawia się na pierwszych stronach gazet. Na tle trudności gospodarczych miała tam miejsce seria gwałtownych demonstracji. Prezydent Tunezji Kais Saied, zaniepokojony demonstracjami, zastosował tradycyjne metody gromadzenia poparcia i odwracania skarg od siebie: winił Izrael i Żydów.

To właśnie zrobił Saddam Hussein podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, kiedy wystrzelił 39 pocisków w kierunku Izraela po międzynarodowej kampanii pod kierownictwem Stanów Zjednoczonych, mającej na celu wydalenie go z Kuwejtu. Wielu innych przywódców arabskich, zarówno przed, jak i po Saddamie, stosowało tę samą taktykę. Wrogość wobec Izraela lub Żydów rutynowo służy jako czynnik jednoczący i wygodny sposób odwrócenia uwagi.

A teraz mamy prezydenta Saieda, który podczas niedawnej wizyty na przedmieściach Tunisu stwierdził, że Żydzi są tylko złodziejami. „Doskonale wiemy, kim są ludzie, którzy dzisiaj kontrolują kraj” – powiedział do tłumu w przemówieniu, które zostało nagrane na wideo. „To Żydzi kradną i musimy położyć temu kres”. Oskarżenie o kradzież jest dobrze znanym antysemickim oszczerstwem stosowanym przeciwko Żydom od wieków.

Komitet Europejskich Rabinów potępił słowa Saieda i pociąga  go do odpowiedzialności za wszystko, co może się przydarzyć Żydom w jego kraju: „Rząd tunezyjski jest gwarantem bezpieczeństwa tunezyjskich Żydów. Uwagi prezydenta Kaisa Saieda zagrażają integralności i bezpieczeństwu jednej z najstarszych społeczności żydowskich na świecie ”. Podobnie dr Miriam Gaz-Abigail, przewodnicząca Centralnej Organizacji Żydów z krajów arabskich i Iranu (organizacji patronackiej obejmującej organizacje żydowskie z różnych społeczności świata arabskiego), opublikowała potępienie na stronie organizacji na Facebooku.

Wideo z przemówieniem Saieda szybko krążyło w tunezyjskich mediach. Wielu mówi, że zniewaga o Żydach była zwykłym przejęzyczeniem, chociaż słowo „Żydzi” można wyraźnie usłyszeć na nagraniu. Urzędnicy rządowi twierdzą, że Saied nie powiedział „Żydzi”, ale raczej podobnie brzmiące słowo po arabsku.

Biuro Saieda wydało oświadczenie w tej sprawie, które składało się z kilku części:

  1. Całkowite zaprzeczenie, że prezydent zniesławił jakąkolwiek religię
  2. Twierdzenie, że prezydent rozróżnia religię żydowską od syjonizmu
  3. Przypomnienie, że Saied niedawno odwiedził tunezyjską synagogę (gdzie obraził swoich gospodarzy, odmawiając noszenia jarmułki, choć o tym nie wspomniano)
  4. Twierdzenie, że cała historia była spiskiem przeciwko narodowi tunezyjskiemu
  5. Werset z Koranu

Tunezja jest wyjątkowa, ponieważ zawiera tysiące Żydów i prawie żaden z nich nie został skrzywdzony. W rządzie służyło trzech żydowskich ministrów, w tym Rene Trabelsi, który był ministrem turystyki w administracji poprzedzającej rząd Saieda.

Nie oznacza to, że naród tunezyjski jednakowo lubi Żydów. Saied został wybrany dwa lata temu na podstawie obietnic wyborczych, że nie utrzyma żadnych powiązań z Izraelem, że normalizacja z Izraelem stanowi zdradę i że zabroni Izraelczykom odwiedzania tego kraju.

Powiedziawszy to, Saied nie krytykował czterech państw arabskich, które w ostatnich miesiącach podpisały porozumienia pokojowe z Izraelem.

Zobacz F

Dr Edy Cohen, badacz w Centrum BESA, specjalizuje się w relacjach międzyarabskich, konflikcie arabsko-izraelskim, terroryzmie, społecznościach żydowskich w świecie arabskim. Jest autorem książek The Holocaust in the Eyes of Mahmoud Abbas  oraz The Mufti and the Jews: The Involvement of Haj Amin Al-Husseini in the Holocaust and His War Against the Jews of the Arab Lands 1946-1935.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.