Uncategorized

„Otwarcie Maroka nie dotarło jeszcze do całego społeczeństwa”

Stefan Frank


Z niemieckiego przetlumaczyl Sir .Google Translate

Maroko zastanawia się nad swoją żydowską przeszłością i teraźniejszością. Kiedyś w grudniu  stało się wiadome, że żydowska historia Maroka będzie marokańskimi podręcznikami dla uczniów klas 4 z następnego roku szkolnego, odbyła się w dniach 11-14 lutego w Marokańskiej Essaouira  imprezie poświęconej historii prawa żydowskiego, która odbyła się w Maroku. Essaouira, „białe miasto nad Atlantykiem”, liczy 85 000 mieszkańców i jest szczególnie znane ze swojej malowniczej starówki, medyny. Wydarzenie było sponsorowane przez André Azoulay, żydowsko-marokańskiego doradcę króla Mohammeda VI.

Zaprezentowano książkę pod tytułem „Kiedy Maroko nadaje sens swojej różnorodności: wyjątkowość prawa hebrajskiego w Maroku”. Oprócz wkładu akademickiego zawiera również fragmenty przemówień i wiadomości króla Mohammeda VI, takie jak jego przemówienie na wydarzeniu Unesco przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi, które odbyło się w Nowym Jorku we wrześniu 2018 r. córka André Azoulay, została wyreżyserowana. W przemówieniu odczytanym przez premiera Maroka Saada Eddine El Othmana  król powiedział zgromadzonym przedstawicielom ówczesnych państw, że antysemityzm jest „antytezą wolności słowa”. Zawierał „zaprzeczenie innemu”, był „przyznaniem się do porażki, świadectwem ubóstwa i niemożności współistnienia” i sugerował „anachroniczny powrót do mistycznie przemienionej przeszłości”.https://258e0a5944d4aa9af075d6bff10b7177.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Tysiące lat historii

Historia Żydów na terenach dzisiejszego Maroka sięga ponad 2500 lat wstecz, do czasów Rzymian i Kartagińczyków. W 1948 r., Kiedy powstało państwo izraelskie, w Maroku nadal mieszkało około 250 000 do 300 000 Żydów. Obecnie jest ich nadal około 2000. Marokańscy Żydzi, którzy wyemigrowali do Izraela, mają ścisły związek ze swoim krajem pochodzenia, wielu odwiedza go na wakacjach lub w święta żydowskie.

Maroko jest jedynym krajem na świecie, który pozwala żydowskim sądom rodzinnym w ramach swojego systemu prawnego zajmować się takimi sprawami jak małżeństwa, rozwody, testamenty, darowizny i spadki. Sądy powstały w czasach francuskiego protektoratu, ale mają prekursorów w sądach rabinicznych w czasach sułtanatu.

Wydarzenie w Essaouira miało miejsce w  Bayt Dakira  (Dom Pamięci),  muzeum historii i kultury żydowsko-marokańskiej, które zostało otwarte w grudniu 2019 roku w starej synagodze na medynie  . Został zorganizowany wspólnie przez  Bayt Dakira , Centrum Studiów i Badań Prawa Hebrajskiego w Maroku ( Centre d’études et de recherches sur le droit hébraïque au Maroc ), regionalne stowarzyszenie na rzecz promocji kultury,  Stowarzyszenie Essaouira-Mogador  oraz Marokańska reprezentacja niemieckiej  Fundacji Konrada-Adenauera  (KAS).

Wśród prelegentów byli Abdellah Ouzitane, założyciel wspomnianego ośrodka badawczo-badawczego; Mohammed Rhachi, rektor Uniwersytetu Mohammeda V w Rabacie; Farid El Bacha, dziekan wydziału prawa Rabat-Agdal i reprezentant Krajowy Fundacji Konrada Adenauera na Maroko  Steffen Krüger.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Corona 20 uczestników zostało dopuszczonych do wydarzenia, pozostałe zainteresowane strony mogły śledzić ich podczas transmisji na żywo.

Uczeń tolerancji

Na widowni na miejscu: uczniowie z miejscowej  szkoły średniej  Lycée qualifiant Akensous d’Essaouira , którzy są członkami ogólnopolskiej  Klubu tolerancji i współistnienia w różnorodności  , która została założona w Maroku na początku tego roku. Klub w Essaouirze jest jednym z 107 tego typu klubów w kraju – podkreślił w swoim przemówieniu André Azoulay.

Tematem wydarzenia w Essaouira było „jak zintegrować historię i kulturę Żydów w Maroku”, powiedział Steffen Krüger w rozmowie telefonicznej z  Mena-Watch . Takie wydarzenia przyczyniają się do tego, że żydowska historia i kultura Maroka „są odbierane stopniowo”. Kruger zwraca uwagę, że wielu marokańskich Izraelczyków ma podwójne   obywatelstwo izraelsko-marokańskie i że w izraelskim rządzie jest również wielu Żydów pochodzenia marokańskiego ( prawie co trzeci  izraelski minister ma marokańskich przodków). Izraelczycy pochodzenia żydowskiego są również zaangażowani w gospodarkę Maroka; Krüger jako przykład podaje sektor restauracyjny.

„Więzi Marokańczyków za granicą z religią żydowską nadal istnieją i są bardzo silne” – powiedział Krüger. „Widzieliście to również podczas naszych imprez, które miały miejsce przed Coroną i przez to były znacznie bardziej popularne. Było też wielu Amerykanów pochodzenia marokańskiego, którzy byli zainteresowani historią Żydów w Maroku ”.

Prasa marokańska szczegółowo informowała o ostatnim wydarzeniu, w którym minister edukacji Maroka również chciał wziąć udział (ale musiał odwołać w krótkim czasie), powiedział Krüger. Trwało to cały piątek i połowę soboty. Było siedmiu głośników, z których trzech było połączonych przez wideo. Wszyscy uczniowie Lycée na widowni byli muzułmanami – mówi Krüger. Niestety, w Essaouira nie udało się znaleźć żydowskich studentów. Ale przybyło trzech starszych Żydów z miasta.

Uczniowie  Klubu Tolerancji i Koegzystencji  – w wieku od 12 do 17 lat – zorganizowali w swojej szkole projekt, relacjonuje Krüger, w ramach którego prowadzili badania nad populacją żydowską w Essaouira. Lokalne media donosiły o tym „bardzo pozytywnie”. Odbył się również konkurs plastyczny na temat tolerancji religijnej.https://258e0a5944d4aa9af075d6bff10b7177.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

„Duża część populacji jest wobec tego sceptyczna”

Czy w Maroku można na nowo odkryć historię i kulturę Żydów? – pytam Krügera. „Tak i nie” – mówi. „Król to ktoś, kto wydaje się liberalny i też to promuje. André Azoulay jest ważną osobą w tym temacie. Jest mediatorem i kimś, kto bardzo dobrze reprezentuje to publicznie. ”Z drugiej strony„ duża część społeczeństwa jest wobec tego sceptyczna ”, a wraz z PJD ( Partia Sprawiedliwości i Rozwoju ) w rządzie znajduje się partia islamistyczna. .

„Umowa Trumpa” z kolei była „wielkim wydarzeniem” w Maroku, powiedział Krüger. „To wtedy zauważyłeś, że większość Marokańczyków jest bliżej Sahary Zachodniej niż Palestyny ​​i dlatego została ona ogólnie przyjęta bardzo pozytywnie”. Czy jako Żyd w Maroku można okazywać współczucie Izraelowi, czy to nadal jest niebezpieczne? „Ktoś taki jak pan Azoulay może to zrobić, ponieważ jest wybitną postacią”, mówi Krüger, „ale poza tym ludzie trzymają się z boku.„ Istnieje wiele nowych wydarzeń w stosunkach między tymi dwoma krajami, na przykład bezpośrednie połączenie lotnicze między Tel. Awiw i Casablanca. Politycy wymienili też poglądy. Istnieją projekty turystyczne, a Maroko i Izrael również chcą współpracować w dziedzinie rolnictwa.

Mówiąc słowami Krugera, można by powiedzieć: „Jest otwarcie, ale jeszcze nie dotarło wszędzie w marokańskim społeczeństwie”


https://www.achgut.com/artikel/die_oeffnung_marokkos_ist_noch_nicht_ueberall_in_der_gesellschaft_angekomme

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.