Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.3 – 18.3


17 marca 2021 r.


Piosenka „Bridge Over Troubled Water” po raz pierwszy została wykonana w języku hebrajskim, arabskim i angielskim.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowana została syryjska obrona przeciwlotnicza, która miała zestrzelić kilka rakiet nad miastem. Celami nalotu miały być obiekty wykorzystywane przez proirańskie milicje. Wcześniej tego dnia w Damaszku wylądowało kilka samolotów transportowych z Iranu, przywożąc kolejną dostawę broni. Po nalocie odnotowano serię wybuchów, co wskazuje na eksplozje amunicji. Izrael nie skomentował tych doniesień, dodając, że “nie reaguje na plotki”.


prezydent Reuven Rivlin i szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi udali się z oficjalną wizytą do Niemiec. W Berlinie spotkali się z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, który po spotkaniu powiedział: “Ameryka Bidena na nowo dostosowuje swoją politykę na Bliskim Wschodzie. Prezydent Rivlin wyjaśnił mi obawy Izraela dotyczące Iranu. Podzielamy pragnienie Izraela, by uniemożliwić Iranowi zdobycie broni jądrowej.


Minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział w środę, że ponad cztery miliony Izraelczyków otrzymało już dwie dawki szczepionki na koronawirusa i kwalifikuje się do zielonej przepustki, która zapewnia im dostęp do restauracji, wydarzeń kulturalnych , sportowych i wyjazdów za granicę


Arabski aktywista z Izraela bronił we wtorek Izraela w sprawie polityki szczepień przeciwko koronawirusowi na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ po tym, jak przedstawiciele Iranu, Kataru i Autonomii Palestyńskiej oskarżyli państwo żydowskie o wdrażanie rasistowskiej strategii szczepień.Yoseph Haddad uderzył urzędników, którzy twierdzili, że izraelski program szczepień był rzekomo przeznaczony tylko dla ludności żydowskiej w tym kraju. „Każda próba twierdzenia, że ​​polityka szczepień Izraela jest rasistowska, jest jawną próbą zniesławienia Izraela i odwrócenia uwagi od korupcji niektórych krajów w tej radzie” – powiedział.


 Izraelscy archeolodzy ogłosili we wtorek, że podczas narodowej operacji archeologicznej na Pustyni Judzkiej odkryto dziesiątki fragmentów zwojów znad Morza Martwego zawierających wersety biblijne. Fragmenty zwojów są napisane w języku greckim i zawierają fragmenty ksiąg Dwunastu Proroków w tym Księgi Zachariasza i Nahuma. Zostały one odzyskane z Jaskini Grozy w Nahal Hever w rezerwacie Pustyni Judzkiej.


Ministerstwo Ochrony Środowiska Izraela ogłosiło w środę zniesienie stanu wyjątkowego ogłoszonego w zeszłym miesiącu z powodu ogromnego wycieku ropy u wybrzeży Morza Śródziemnego. Intensywne prace porządkowe przywróciły 82 procent ze 101 oficjalnych plaż w kraju do stanu używalności, podało ministerstwo w oświadczeniu. 


Naukowcy z Ben-Gurion University of the Negev opracowali niedawno szybki i opłacalny test do identyfikacji brytyjskich i południowoafrykańskich wariantów COVID-19 w ciągu kilku godzin umożliwiając skuteczną reakcję i środki powstrzymujące


Francja uhonorowała dyrektora generalnego American Jewish Committee Davida Harrisa tytułem oficera Orderu Legii Honorowej, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w kraju, w uznaniu jego „niezachwianego zaangażowania we wzmacnianie więzi między Stanami Zjednoczonymi a Francją, jego głęboka przyjaźń z Francją, a także jego niezwykła praca w walce z antysemityzmem i mową nienawiści – wysiłek wysoko ceniony przez Francję ”.


Francuska minister kultury Roselyne Bachelot ogłosiła w poniedziałek, że francuski rząd zwróci obraz słynnego artysty Gustava Klimta spadkobiercom żydowskiego właściciela, który był zmuszony sprzedać obraz sympatykowi nazizmu w 1938


Noad Lahat stanie się pierwszym izraelskim zawodnikiem MMA, który będzie reprezentował Izrael w kraju arabskim, kiedy weźmie udział w wydarzeniu UAE Warriors 18 w Abu Zabi 20 marca.17 marca 2021 r.


Grecja zapowiedziała, że od 16 kwietnia będzie wpuszczać zaszczepionych izraelskich turystów do kraju.


do Izraela dotarło 60 tys. dawek szczepionki Pfizer i AstraZeneca dla Autonomii Palestyńskiej. Dostawę realizuje Światowa Organizacja Zdrowia. 40 tys. szczepionek dotrze do Autonomii Palestyńskiej, a 20 tys. do Strefy Gazy.


rozpoczęły się wybory parlamentarne w Siłach Obronnych Izraela. Żołnierze i funkcjonariusze sił bezpieczeństwa tradycyjnie głosują wcześnie, podobnie jak dyplomaci i urzędnicy państwowi.


Pfizer testuje trzecią dawkę swojej szczepionki COVID-19 w nowym badaniu Amerykański gigant farmaceutyczny wraz ze swoim niemieckim partnerem badają modyfikacje mające na celu zwalczanie wysoce zakaźnego wariantu koronawirusa z Afryki Południowej, a także ogólny wpływ trzeciej dawki na osoby zaszczepione 2 szczepionkami


Delegacja Mashav, izraelskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego, wzięła udział w konferencji Międzynarodowej Pomocy Humanitarnej i Rozwoju (DIHAD) w Dubaju zatytułowanej „Pomoc w okresie koronawirusa, koncentrując się na Afryce”.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi odwiedził z oficjalną wizytą Rosję. W Moskwie spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Obaj złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie i wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika Holokaustu w ambasadzie Izraela w Moskwie. Aszkenazi powiedział: “Naród żydowski nigdy nie zapomni roli Rosji w jej wojnie z nazistami oraz w wyzwalaniu Europy i obozów zagłady.” Dalsze rozmowy dotyczyły sytuacji na Bliskim Wschodzie, z podkreśleniem znaczenia Rosji dla utrzymania stabilności w regionie. Ławrow powiedział, że Rosja ma “raczej negatywne nastawienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Sytuacja, o której wspomniałeś, to tylko jeden przykład. Sąd powstał z nadzieją, że będzie to niezależny organ. W praktyce okazało się inaczej. Międzynarodowy Trybunał Karny nie spełnił oczekiwań. Niejednokrotnie wykazał się w swoich działaniach motywacją polityczną.”


Unia Europejska przyjęła przepisy dotyczące cyfrowego zielonego certyfikatu, który umożliwi obywatelom Unii swobodne podróżowanie po całym bloku. Cyfrowy certyfikat będzie dowodem, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, otrzymała negatywny wynik testu lub wyzdrowiała z choroby COVID-19


W mieście Hadera rozpoczęto testy systemu dronów dostawczych. Sprawdzono funkcjonowanie centralnej sterowni pod kątem bezpiecznej koordynacji ruchu między dronami, a także z samolotami i helikopterami. Drony dostawcze mają przewozić wszelkie towary, od pizzy po leki na receptę, między firmami i domami. Testy mają potrwać dwa lata.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.